czwartek, 22 lipca 2021 15:40

Nabór do szkół średnich: 155 osób nie dostało się na żaden kierunek

 

1270 uczniów ze szkół podstawowych zakwalifikowało się na pierwszym etapie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 

Zakończył się już pierwszy nabór dla absolwentów podstawówek, którzy chcieliby kontynuować swoją naukę w liceach, technikach lub szkołach branżowych. Na wszystkich czekało w sumie 1,5 tysiąca miejsc, a w obecnym etapie dokładnie 1270 z nich zakwalifikowało się na konkretne kierunki kształcenia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe, w powiecie gnieźnieńskim najpopularniejszą okazała się klasa o profilu językowym w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie do której wniosek złożyło 94 absolwentów podstawówek. Najtrudniej było się za to dostać do klasy politechnicznej w I LO w Gnieźnie (próg 149,65 pkt.) i klasy akademickiej w II LO w Gnieźnie (próg 137,95 pkt.), natomiast spośród techników do Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie (próg 123 pkt.).

Jak się okazuje, mimo iż uczniom w procesie rekrutacji zaleca się wybieranie kilku kierunków kształcenia (by w razie czego dostać się do innej klasy, gdyby próg był za wysoki), to wciąż wielu tak nie robi. W efekcie obecnie aż 155 osób nie dostało się do żadnego liceum, technikum czy szkoły branżowej. 

Jak informuje Starostwo Powiatowe, po pierwszym etapie rekrutacji w szkołach, których jest organem prowadzącym, wciąż wolnych jest ponad 100 miejsc. Tych może przybyć, ponieważ ok. 150 absolwentów szkół podstawowych składało wnioski z powiatów ościennych i może się zdarzyć, że ostatecznie nie zadeklarują wyboru szkoły w naszym powiecie. Są jednak i tacy, którzy składali wnioski w innym systemie rekrutacji, np. w Poznaniu i wybiorą naukę w stolicy Wielkopolski.

Do 30 lipca kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani, potwierdzają wolę przyjęcia w swoich oddziałach, czyli tak naprawdę po tej dacie będziemy mieli pełną wiedzą na temat tego, ilu kandydatów zakwalifikowanych potwierdziło wolę przyjęcia i ile pozostało wolnych miejsc. Od 2 sierpnia rusza nabór uzupełniający do szkół, w których będą wolne miejsca - potrwa on do 5 sierpnia. 

2 komentarzy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane