piątek, 15 października 2021 10:52

Wybierając 998, dodzwonimy się pod 112

 

Od kilku miesięcy w kraju trwa przejmowanie numeru alarmowego 998 przez centra powiadamiania ratunkowego. Dziś nastąpiło to w powiecie gnieźnieńskim.

Od dłuższego czasu trwa wdrażanie jednolitego numeru alarmowania służb w razie zaistnienia zagrożenia, wymagającego interwencji. W 2018 roku dokonano przełączenia z numeru 997 na 112, który jest obsługiwany przez wojewódzkie centrum powiadamiania ratunkowego. Od tamtej pory, chcąc zgłosić coś na Policję, przekierowywanym się jest do WCPR, które przekazuje informację do odpowiednich jednostek. 

Od dziś podobnie stało się w powiecie gnieźnieńskim z numerem 998, który zgodnie z harmonogramem przełączania numerów, nie będzie już przekierowywał do najbliższej straży pożarnej, ale do WCPR. Tam dyspozytor, na bazie uzyskanych informacji, będzie kierował odpowiednie służby w zależności od sytuacji przekazanej w zgłoszeniu. 

Rozwiązanie to docelowo ma odciążyć miejscowych dyspozytorów służb ratunkowych, którzy będą otrzymywać zgłoszenia wymagające faktycznie interwencji. Ma to też wyeliminować kierowanie zgłoszeń niezasadnych lub fałszywych, które często zajmują linie telefoniczne dyżurnych w poszczególnych jednostkach.

3 komentarzy

 • Link do komentarza luciu poniedziałek, 18 października 2021 10:13 napisane przez luciu

  avalon - dyspozytorni w Koninie już nie ma, teraz 999 odbierają w Poznaniu, który obsługuje całą wielkopolskę
  Obywatel - zapewne ktoś o tym pomyślał.

 • Link do komentarza avalon niedziela, 17 października 2021 11:01 napisane przez avalon

  Gniezno przez oszczędności reżimu PO-PiS (dawniej AWS) ma trzy karetki - jedną typu "S" i dwie typu "P".
  W latach 2000-2005 gnieźnieńskie pogotowie posiadało 4 karetki typu "R" (odpowiednik dzisiejszych "S") oraz 10 sztuk karetek typu "P".

  Ile obecnie jest wyjazdów ZRM w ciągu doby? Nie wiem, ale wg kontroli UW z 2012 roku, w 2011 roku gnieźnieńskie karetki miały średnio po 600 wyjazdów w miesiącu, tj po około 20 wyjazdów dziennie.
  Sądzę że w ciągu 10 lat niewiele się zmieniło a może nawet liczba ta wzrosła bo społeczeństwo się starzeje.
  Zakładając, że nadal jest 20 wyjazdów dziennie, muszą być one zrealizowane przez JEDEN ZRM "S" z lekarzem i przez DWA ZRM "P" z ratownikiem.
  Jak wygląda i ile czasu zajmuje akcja ratunkowa wie każdy, kto był świadkiem reanimacji.

  Kilka lat temu Gniezno zostało obciążone budową siedziby CPR - przecież po to wybudowano ogromny budynek w jednostce KP PSP. Tam, poza kilkoma nowymi garażami straży pożarnej, miało mieścić się CPR.
  Tymczasem reżim PO-PiS podłączył Gniezno i kilka innych powiatów (w tym Wrześnię i Środę Wlkp) do odległego, obcego i leżącego raczej pod Łodzią niż w Wielkopolsce... Konina.
  Dzwoniąc na 112 do Konina trzeba wytłumaczyć najpierw skąd się dzwoni. Operatorzy konińskiego CPR raczej nigdy nie byli w Gnieźnie, ale muszą przyjmować zgłoszenia z tego terenu. Nie pomogą wiec załodze ZRM, Policji czy PSP odnaleźć adres czy miejsce wystąpienia zagrożenia bo po prostu nie znają miasta.

  Kiedy w końcu zatonie niezatapialny od ponad 30 lat reżim PO-PiS???

 • Link do komentarza Obywatel piątek, 15 października 2021 15:34 napisane przez Obywatel

  A czy ktoś przewidział przypadek, gdyby zawiodła łączność między 998 a 112?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane