środa, 17 listopada 2021 14:06

Oszuści znowu wydzwaniają, chcąc ukraść dane

 

Gnieźnieńscy policjanci ostrzegają o kolejnych próbach wyłudzenia danych osobowych, do których doszło w środę.

Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie ostrzega - tylko dzisiaj dyżurny odebrał już cztery telefony od mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, od których przestępcy próbowali wyłudzić informacje o numerach kart płatniczych lub dane do usług bankowości elektronicznej. 

Policja ostrzega przez spoofingiem telefonicznym, który staje się coraz popularniejszy wśród oszustów, którzy podszywają się m.in. pod pracowników banków, policjantów czy urzędników. Rozmowy są bardzo niezobowiązujące i najczęściej polegają na "wyciąganiu" nieszczególnych (z punktu widzenia odbiorcy) danych w toku prowadzonej rozmowy. Każdą prośbę o podanie informacji dotyczących naszego konta powinno się traktować jako próbę oszustwa. W takich sytuacjach najlepiej samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić i dowiedzieć się, czy rzeczywiście dzwonił do nas konsultant.

Oszuści wykorzystują oprogramowanie służące do zmiany numeru telefonicznego albo nazwy przychodzącego połączenia, jakie widzi na swym wyświetlaczu odbierający. Podczas rozmowy telefonicznej umiejętnie manipulują, starając się zdobyć jak najwięcej informacji.

źródło: KPP Gniezno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane