czwartek, 25 listopada 2021 14:27

Chciał kupić „akcje” - stracił pieniądze

 

Zanim cokolwiek zainstalujemy na telefonie - zastanówmy się, po co to robimy. Być może myśl o zysku przerodzi się w stratę, spowodowaną przez własną bezmyślność.

Gnieźnieńscy policjanci informują o oszustwach lub próbie ich dokonania na niektórych mieszkańcach. Jeden ze sposobów, który pojawił się w ostatnim czasie, to oferta zakupu akcji Orlen. Po zalogowaniu się w ogłoszeniu należy podać dane kontaktowe.

- Następnie tego samego dnia z pokrzywdzonym skontaktował się asystent i zaczął go instruować namawiając do zainstalowania aplikacji AnyDesk, po czym polecił wpisać dane posiadanej karty bankowej. Pokrzywdzony wpłacił 1 000 złotych na akcje i otrzymał hasło jakie ma podać przy kolejnym logowaniu, czyli LP123456. W tym momencie zrozumiał, że został oszukany - wyjaśnia asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP Gniezno.

Do kolejnego, bardzo podobnego przestępstwa, doszło wczoraj na szkodę 41-letniego mieszkańca Gniezna. - W tym przypadku sprawca przejął kontrolę nad telefonem swojej ofiary. W pewnym momencie pokrzywdzony otrzymał wiadomość z banku, że ktoś rozpoczął procedurę uruchomienia kredytu na kwotę prawie 67 tysięcy złotych. Na szczęście pracownicy banku zablokowali konto i kartę bankomatową - informuje.

Policjanci ostrzegają przed pobieraniem jakichkolwiek aplikacji typu AnyDesk, które umożliwiają zdalne przejęcie obsługi telefonu przez osoby trzecie. Podobnie uważać należy przed jakimikolwiek korzystnymi ofertami kupna akcji.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane