czwartek, 16 grudnia 2021 09:43

Nowy rozkład jazdy PKP: planowany jest dodatkowy poranny pociąg

 

Od momentu wprowadzenia zmian w rozkładzie jazdy na kolei, nie milkną głosy krytyczne związane z rozplanowaniem porannych pociągów kursujących z Gniezna do Poznania.

Od minionej niedzieli 12 grudnia w życie wszedł nowy rozkład jazdy wszystkich przewoźników na kolei. Razem z tymi zmianami pojawiły się problemy w porannych kursach, o czym informowaliśmy w związku ze zdarzeniem, które miało miejsce w miniony wtorek. Przypomnijmy iż z uwagi na opóźnienie, maszynista porannego pociągu ruszającego z Gniezna o 6:48 zakończył pracę na przystanku Poznań Wschód. 

Skład Polregio był ostatnim regularnym kursem kolejowym, jaki pojawia się w Poznaniu przed godziną 8. Z nowego rozkładu jazdy zniknęły bowiem dwa dotychczasowe połączenia Kolei Wielkopolskich, jakie istniały do tej pory - o 7:13 i 7:48.

Według obecnej rozpiski, kolejnym pociągiem jadącym do Poznania jest skład Kolei Wielkopolskich, ruszający z Gniezna o 8:02, a następnym Polregio o 8:24. Pominąć należy tu pociąg InterCity, wyjeżdżający krótko przed godziną 8. Efekty takiego rozplanowania są widoczne w składzie z godziny 6:48 w postaci ścisku, a podróżni z kolejnych przystanków mają problem, by wejść do środka.

W tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który zajmuje się przewozami w ramach Kolei Wielkopolskich. 

- W Rocznym Rozkładzie Jazdy 2021/2022 na linii kolejowej nr 353 utrzymana została taka sama liczba pociągów jak w rozkładzie jazdy 2020/2021. Zmiany w godzinach kursowania wynikają z zamknięć torowych zaplanowanych przez Zarządcę Infrastruktury na szlaku Kobylnica- Poznań Wschód, które ograniczały przepustowość linii w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego - poinformował nas Robert Pilarczyk, dyrektor Departamentu Transportu UMWW.

Jak przekazano dalej, w styczniu planowane jest uruchomienie dodatkowego, porannego pociągu relacji Gniezno - Poznań Główny: - W wyniku przesunięcia zamknięć Organizator Przewozów wraz z Przewoźnikami: Koleje Wielkopolskie oraz POLREGIO dokonał ponownej analizy rozkładu jazdy. Po sprawdzeniu warunków technicznych oraz w wyniku braku możliwości wzmocnienia pociągu 57310/1 relacji Bydgoszcz – Poznań Gł., Organizator zwrócił się do spółki POLREGIO o uruchomienie dodatkowego pociągu relacji Gniezno- Poznań Gł. Powyższa zmiana możliwa jest do wprowadzenia od 10 stycznia 2022 r. a wyjazd ze stacji Gniezno planowany jest na godz. 7.15.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Mariusz czwartek, 16 grudnia 2021 17:13 napisane przez Mariusz

    Niby pandemia, zakażenia, obostrzenia, ale naw***lajmy ludzi ile wlezie do pociągów, może jakoś się rozejdzie. Widać że prezesi i decydenci nie jeżdżą koleją, bo by im pewnie motłoch garnitur sfatygował. Niech plebs czeka miesiąc na nowy pociąg, bo przecież tłoku nie dało się przewidzieć. Śmiechu warte.

  • Link do komentarza Michał Ostach czwartek, 16 grudnia 2021 11:59 napisane przez Michał Ostach

    "W Rocznym Rozkładzie Jazdy 2021/2022 na linii kolejowej nr 353 utrzymana została taka sama liczba pociągów jak w rozkładzie jazdy 2020/2021." Ciekawe jak taka sama jak dwa pociągi między 7 a 8 zniknęły z rozkładu. To gdzie one są? Ten Urząd MWW chyba sam nie wie co mówi. A dalej mamy, że zmiana możliwa jest do wprowadzenia od 10 stycznia 2022 r. A do 10 stycznia mamy nadal jeździć 0 6:48 jak sardynki w puszce??? Na szczęście może przez ten prawie miesiąc będzie mniej ludzi (okres świąteczno-noworoczny oraz nauka zdalna). Czyli co do 10 styczna jakieś nowe tory dobudują??? Przecież nic się nie zmieni, więc dlaczego ten pociąg dodatkowy nie może jeździć choćby od najbliższego poniedziałku???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane