niedziela, 19 grudnia 2021 18:45

Protestowali przeciwko „lex TVN”

 

W niedzielny wieczór grupa mieszkańców wzięła udział w proteście przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji. 

Dyskusja w tej sprawie toczy się w opinii publicznej od dłuższego czasu, ale nabrała ona tempa po tym, jak w miniony piątek projekt dość niespodziewanie powrócił przed obrady komisji kultury i środków przekazu, po jego wcześniejszym odrzuceniu przez Senat. Po negatywnym zaopiniowaniu uchwały Senatu, projekt został przekazany na obrady Sejmu, który większością go przegłosował. W efekcie trafi do prezydenta, który może ją podpisać, zgłosić veto lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. 

To, co rząd przedstawia jako prawo chroniące nadawców telewizyjnych przed kontrolą podmiotów spoza Unii Europejskiej, przez sporą część społeczeństwa odbierane jest jako próba ograniczenia wolności mediów. Zmiany w przepisach, które zyskały miano ustawy "lex TVN" najbardziej dotyczą tej stacji, która należy do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery.

W niedzielny wieczór na gnieźnieńskim Rynku zgromadziła się grupa osób, która zdecydowała się zaprotestować przeciwko zmianie ww. przepisów. Jest to część podobnych manifestacji, apelujących o prezydenckie veto w innych miastach kraju. Podczas zgromadzenia głos zabierali samorządowcy oraz parlamentarzyści z opozycji, a także przedstawiciele środowisk lewicowych, którzy mówili iż obecne działania zmierzają do tego, by w przyszłości zupełnie ograniczyć wolność mediów. Pomiędzy przemówieniami skandowano m.in. "wolne media", "wolna Polska", "nie ma zgody, na łamanie demokracji" oraz "chcemy veta". Wcześniej także pokazano "czerwone kartki" dla rządzących. Zdaniem służb zabezpieczających zgromadzenie, w manifestacji wzięło udział ponad sto osób. 

 

43 komentarzy

 • Link do komentarza ... sobota, 22 stycznia 2022 23:39 napisane przez ...

  Warto poczytać

  https://stodowodow.pl/

 • Link do komentarza Aleksandra sobota, 22 stycznia 2022 21:35 napisane przez Aleksandra

  Ludzie obudźcie się bo za chwilę w Sejmie wejdzie ustawa za przymuszeniem ludzi do experymentu.

  Przeciw ustawie 1846!!!!
  Przeciw ustawie 1846.
  Przeciw ustawie 1846.

 • Link do komentarza Aleksandra sobota, 22 stycznia 2022 09:20 napisane przez Aleksandra

  Wstyd uczestniczyć w takim marszu!
  Uwierzę jak media zaczną mówić prawdę o plandemii i prawdziwych zamiarach do czego to prowadzi! Ale przecież nie powiedzą bo dostają miliony za te manipulację od 2 lat...
  Lex co za bzdura a ludzie głęboko w te bzdury wierzą...
  Włączyć myślenie

 • Link do komentarza wilk piątek, 31 grudnia 2021 18:06 napisane przez wilk

  Towarzyszu Pisiak,jeszcze nazwij mnie faszystą,jak to macie w zwyczaju!! Przypomnę tylko towarzyszu wasze ulubione hasło, --Nie ma pewnego steru bez PZPR-u-----prawda??? I ci właśnie towarzysze z PZPR-u zakładali twoją szczujnię,zwaną obecnie tvn,której właściciel,firma słup, której nikt nie pracuje,ma siedzibę na .......lotnisku w Amsterdamie!!! I tak dobrze,że nie na słynnej ULICY w tym mieście,co by bardziej odpowiadało poglądom i rzetelności tej stacji !!!!!

 • Link do komentarza Pisiak piątek, 31 grudnia 2021 00:10 napisane przez Pisiak

  Widzę, że wilk ujawnił swoje komunistyczne poglądy. Przecież za PRL też tak było. Niech żyje jedna partia, jedna telewizja.

 • Link do komentarza Pelacha wtorek, 28 grudnia 2021 14:38 napisane przez Pelacha

  Bardzo dziękuję redakcji za zamieszczone zdjęcia! To mnie zawsze najbardziej interesuje!

 • Link do komentarza wilk czwartek, 23 grudnia 2021 15:45 napisane przez wilk

  Co za bzdura z tym LEX tvn!!! Ustawa dotyczy wszystkich mediów,także Polsat,TVP,czy Trwam lub inne NIE MA WYJĄTKU,więc dlaczego tylko TVN????Dla tych komuchów co protestują liczy się tylko ta antypolska stacja ,reszta mediów NIE ???? W końcu chyba możemy jako POLSKA mieć takie samo prawo jak wszystkie kraje na ZACHODZIE Europy,jeśli chodzi o TV,czyż nie ????

 • Link do komentarza lennik środa, 22 grudnia 2021 23:36 napisane przez lennik

  Panie Budasz, zanim Pan kolejny raz stanie na czele jakiegoś wiecu, niech się pan najpierw zapozna z przepisami w tym samym zakresie w innych tak bliskich Panu państw. : "Państwa chronią niezależność swoich mediów, które ze względów bezpieczeństwa narodowego nie mogą być w dominującej części w rękach obcych. W USA udział zagranicznych podmiotów w spółkach medialnych nie może przekroczyć 20 proc. Pośrednie inwestycje zagraniczne, spółki radiowe i telewizyjne, nie mogą być kontrolowane przez firmy, w których ponad 25 proc. stanowi kapitał spoza USA. We Francji koncesja ogólnokrajowa na nadawanie nie jest przyznawana podmiotom, w których udział zagranicznych inwestorów przekracza 20 proc. Gdy nadawca zagraniczny przekroczy próg 10 proc. akcji w Niemczech, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii sprawdza, czy nabycie nie narusza zasad bezpieczeństwa publicznego. Także Hiszpanie sprawdzają, czy dany podmiot zagraniczny nie przekroczy 25 proc. udziałów łącznie, jeśli jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, bądź 50 proc., jeśli jest z EOG. Podobnie będzie się działo w Polsce. Obszar ten wymaga pilnych regulacji. Bardzo dobrze, że nasz kraj dołączy do państw, które w ten sposób dbają o interes publiczny i chronią bezpieczeństwo zarządzania informacjami."
  Każdy średnio inteligentny człowiek to zrozumie.

 • Link do komentarza Lechu środa, 22 grudnia 2021 15:16 napisane przez Lechu

  Ciekawe, ze np. radnymi w samorządzie mogą być tylko stali mieszkańcy danej gminy, a nie np. gnieźnianie dajmy na to zamieszkujący w Ameryce! Więc Budasz powinien rozumieć, że o przepisach i ustawach danego kraju też mogą decydować tylko ich mieszkańcy, a nie obcy. I w tej ustawie chodzi tylko o te 51 % dla swoich. I tak bardzo to mierzi Budasza i jego zwolenników, że muszą wiecować przeciw swoim?

 • Link do komentarza emeryt środa, 22 grudnia 2021 10:46 napisane przez emeryt

  Ci z tego wiecu to zwykli przeciwnicy suwerennej Polski. Oni są tak ograniczeni, że nie rozumieją prostej prawdy, że każde państwo ma prawo regulować wewnętrzne przepisy z dobrem dla obywateli. No, ale pieski szczekające o rzekomym braku wolności w Polsce, to mają tak ograniczone umysły i dobrze, że się publicznie ujawniają. Przynajmniej wiemy, kto jest kim w naszym Gnieźnie. Ale, że wśród nich jest także prezydent miasta, którego zadania są inne niż okazywanie swych poglądów politycznych, to się należy dziwic. Może zamiast udziału w wiecach przeszedłby się po zaniedbanym mieście i na poważnie zajął się naprawą dziur w chodnikach,psimi śmierdzącymi kupami, brudem i brakiem estetyki w centrum? Gdyby czuł się prawdziwym gospodarzem miasta, to pomagał by w tym, by co trzeci lokal nie stał by pusty. Ma przecież w ręku narzędzia do poprawy takiej sytuacji, ale jak widzimy łatwiej jest co roku podnosić podatki od nieruchomości, by jeszcze bardziej dorzynać tradycyjny handel w mieście.

 • Link do komentarza Majomir poniedziałek, 20 grudnia 2021 23:35 napisane przez Majomir

  Punkt pierwszy książki Rosyjskiego Generała wojna hybrydowa mówi
  Zaangażować upadłe elity wroga w imię wolności i demokracji . Ja się z ruskiem nie zgadzam dla mnie jest to stara doktryna ostatnich Piastów śląskich bżmiąca
  Marzy nam się jedna wielka silna zjednoczona Europa pod panowaniem Niemieckim nam kolana psy na kolana

 • Link do komentarza Qqq poniedziałek, 20 grudnia 2021 21:16 napisane przez Qqq

  Widzę, że jak zwykle do komentowania zleciały się opłacone przez PiS gnieźnieńskie komuszki tęskniące za czasami z jednym programem w telewizorze.

 • Link do komentarza Realista poniedziałek, 20 grudnia 2021 20:49 napisane przez Realista

  Na tym forum piszą głównie ludzie wielbiący bezkrytycznie pis, nie dostrzegający całej otoczki, za którą kryje się już tylko autorytarna władza pisu i Kaczyńskiego. O merytorycznej dyskusji tutaj z interlokutorami nie ma mowy...

 • Link do komentarza Jendrek poniedziałek, 20 grudnia 2021 20:14 napisane przez Jendrek

  Nomenklatura schowana w SLD ,PO, Nowoczesnej traci możliwość manipulowania Polakami .Czekamy na koniec panowania właścicieli Polski promowanych przez Michnika i Urbana na polecenie Moskwy i Berlina . Marzenia się spełniają

 • Link do komentarza Aleksandra poniedziałek, 20 grudnia 2021 15:57 napisane przez Aleksandra

  Wolności słowa to niema juz odkąd w domach ludzi zamkneli bo ponoć jakiś covID jest.... w mediach bardzo szybko giną prawdziwe informacje co się teraz tak naprawdę dzieje.
  Wolne media są na wyginięciu. Bardzo ich wspieram i kibicuje, nie poddawajcie się.

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 20 grudnia 2021 13:37 napisane przez urzędas

  Myśmy wybierali Budasza na prezydenta Gniezna, żeby odpowiedzialnie i mądrze zarządzał naszym miastem. A co widzimy? Jego działalność partyjną, raz u Hołowni, którego poglądy, jak twierdzi podziela(!), potem wraca do macierzy czyli PO, a teraz pokazuje się jako przeciwnik prawa, które znowelizowane mówi, ze ta nowelizacja Ustawy o radiofonii i telewizji nie jest wymierzona w konkretną stację atakiem, a ma na celu ochronę praw Unii Europejskiej. Jak powiedziano o tych wiecujących: " Nie są w stanie wygrać wyborów w demokratyczny sposób, to chcą dokonać przewrotu, a hasła, którymi się posługują są wyjątkowo brutalne, chamskie, prymitywne." Takie mamy w naszym mieście rządy i ci z tego gnieźnieńskiego Rynku nie wiedzą nawet tego, ze przepisy mówią o tym, że w Polsce mogą być media zagraniczne, ale muszą przestrzegać polskiego prawa. No cóż, nie do każdej głowy dociera logika i prawda.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 20 grudnia 2021 13:36 napisane przez wilk

  Zwolennicy największej antypolskiej szczujni,która nienawidzi Polski, wyszli na Rynek !!!WOLNE MEDIA ,śmiech na sali są tak samo wolne jak Armia Radziecka,która niosła Polsce wolność i demokrację w 1920 r. i 1939 r.,z resztą założyciele pochodzą z żydokomuny i dzisiejsi zwolennicy na gnieźnieńskim rynku to samo RELIKTY KOMUNY !!! Wielki i wolny TVN,gdzie ma WAS WSZYSTKICH,pokazał gdy przyszły pierwsze szczepionki pod koniec grudnia zeszłego roku.Po cichu,po za kolejnością,po znajomości zaszczepili się WSZYSCY z ZARZĄDU stacji rodziny,znajomi,resztę ludzi najbardziej wtedy potrzebujących mając po prostu w nosie !!!WOLNE media to są,tacy praworządni,tak utyskują o demokracji,a co robią ich dziennikarze ???? Jeżdźą po pijanemu,bez prawa jazdy,badań technicznych i potrącają starsze osoby na pasach Najsztub,Durczok,Kraśko,Monisia spotyka się z Gebbelsem stanu wojennego polakożercom Urbanem,ale wolne media !!!!!Wstyd dla tych Gnieźnian i mam nadzieje,że ludzie w następnych wyborach w naszym mieście POGONIĄ to towarzystwo w diabły !!!

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 20 grudnia 2021 13:36 napisane przez wilk

  Zwolennicy największej antypolskiej szczujni,która nienawidzi Polski, wyszli na Rynek !!!WOLNE MEDIA ,śmiech na sali są tak samo wolne jak Armia Radziecka,która niosła Polsce wolność i demokrację w 1920 r. i 1939 r.,z resztą założyciele pochodzą z żydokomuny i dzisiejsi zwolennicy na gnieźnieńskim rynku to samo RELIKTY KOMUNY !!! Wielki i wolny TVN,gdzie ma WAS WSZYSTKICH,pokazał gdy przyszły pierwsze szczepionki pod koniec grudnia zeszłego roku.Po cichu,po za kolejnością,po znajomości zaszczepili się WSZYSCY z ZARZĄDU stacji rodziny,znajomi,resztę ludzi najbardziej wtedy potrzebujących mając po prostu w nosie !!!WOLNE media to są,tacy praworządni,tak utyskują o demokracji,a co robią ich dziennikarze ???? Jeżdźą po pijanemu,bez prawa jazdy,badań technicznych i potrącają starsze osoby na pasach Najsztub,Durczok,Kraśko,Monisia spotyka się z Gebbelsem stanu wojennego polakożercom Urbanem,ale wolne media !!!!!Wstyd dla tych Gnieźnian i mam nadzieje,że ludzie w następnych wyborach w naszym mieście POGONIĄ to towarzystwo w diabły !!!

 • Link do komentarza geopolityka poniedziałek, 20 grudnia 2021 13:04 napisane przez geopolityka

  Ludzie zacznijcie logicznie myśleć. Ten rząd nie da skrzywdzić amerykańskiej firmy w Polsce. nie po to Duduś lata co tydzień do USA całować pierścień Pana. PIS jest wasalem Stanów więc za kilka miesięcy dowiemy się, że to wszystko było bezprawne, a Polska musi zapłacić kilka mln kary. Tak firmy amerykańskie zarabiają na całym świecie. Przypominam, że to również PiS (my Polacy) utrzymujemy armię amerykańską w Polsce.

 • Link do komentarza d-44 poniedziałek, 20 grudnia 2021 12:21 napisane przez d-44

  Widać,że większość komentujących woli oglądać kłamliwą TVP.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane