poniedziałek, 20 grudnia 2021 12:47

Ciemne chmury nad Polami Lednickimi

 

W niespełna sześć lat po śmierci o. Jana Góry, którego zamysłem był stworzony ośrodek na Polach Lednickich, całe przedsięwzięcie stanęło pod znakiem zapytania z powodu sporu stowarzyszenia z zakonem.

Na Pola Lednickie (położone w gminie Kiszkowo nad Jeziorem Lednickim) przez cały rok przybywają wierni odwiedzający Bramę Tysiąclecia, miejsce spoczynku zmarłego w grudniu 2015 roku o. Jana Góry oraz Dom Jana Pawła II. To właśnie w tym miejscu odbyło się pierwsze takie zgromadzenie w czerwcu 1997 roku podczas pielgrzymki papieża do Polski. Są one kontynuowane od tego czasu i co roku przyciągają tysiące młodych ludzi podczas czerwcowych spotkań Lednica 2000.

Teraz o bardzo złej atmosferze wokół Lednicy informuje Rzeczpospolita oraz Radio Poznań. Nad majątkiem Pól Lednickich, który jest efektem działalności wielu fundatorów i sponsorów, pieczę sprawuje świeckie Stowarzyszenie Lednica 2000. Na mocy umowy użyczenia, podpisanej z dominikanami w 2012 roku i obowiązującej przez 15 lat, organizacja ta zajmuje się prowadzeniem ośrodka oraz organizacją spotkań młodych. Po nagłej śmierci o. Jana Góry 21 grudnia 2015 roku, funkcję prezesa przejął prawnik i wolontariusz Bogdan Kowalski. 

W połowie 2021 roku zakon dominikanów zażądał od stowarzyszenia rozwiązania umowy, która miała obowiązywać do 2027 roku. Jest to spowodowane brakiem porozumienia między stronami. Stowarzyszenie uważa, że pomysły zakonu zagrażają istnieniu Lednicy w dotychczasowej formule. Rzeczpospolita informuje, że dominikanie mają obecnie inne spojrzenie na wydarzenia organizowane przez świeckich. Ponieważ organizacja nie przystała na rozwiązanie umowy, od lipca br. dominikanie opuścili Pola Lednickie, zabierając ze sobą Najświętszy Sakrament oraz zawieszono współpracę ze stowarzyszeniem. Dodatkowo zakon zamierza kontynuować spotkania młodych bez udziału organizacji. Ponadto nie ma zgody na odprawianie mszy świętej w kaplicy na Polach Lednickich. Spór trwa od kilku miesięcy i nie widać jego końca. Efekt tego jest taki, że najbliższe nabożeństwo w rocznicę śmierci o. Jana Góry tj. 21 grudnia br. nie zostanie odprawione w miejscu, gdzie spoczywa, ale w... katedrze w Gnieźnie. 

- To, że dominikanie zeszli z tego posterunku, jakim od 25 lat była Lednica to jest smutek, żal, niedowierzanie, a z drugiej strony zgorszenie, bo jest to równoznaczne z tym, że nie można tu prowadzić działalności duszpasterskiej, a przecież ten ośrodek dla tej idei powstał. Takie było dzieło i zamysł ojca Jana Góry, który był z jednej strony dominikaninem, ale z drugiej doskonale rozumiał sprawy świeckich - poinformował Bogdan Kowalski w Radiu Poznań. Na tę chwilę końca sporu nie widać, ale jak podaje rozgłośnia, zdaniem przedstawicieli wspomnianego stowarzyszenia, ewentualne rozwiązanie umowy może budzić obawy o zakończenie corocznych spotkań młodych na Lednicy. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza Kamil piątek, 14 stycznia 2022 21:34 napisane przez Kamil

  Teren piękny nad jeziorem pewnie deweloperzy mają już plany...
  A tak na poważnie to przykro że nie mogą się dogadać
  Spotkania młodzieży raz w roku powinny być kontynuowane.
  Wielka szkoda....

 • Link do komentarza Ferrari środa, 22 grudnia 2021 20:05 napisane przez Ferrari

  Klechy szukają łatwej mamony. Lednica to początki państwa Piastow czyli poństwowosci. Klechom nic do tego.

 • Link do komentarza Cezar wtorek, 21 grudnia 2021 12:33 napisane przez Cezar

  Ten Naród to urodzeni wichrzyciele...nie dogadują się z nikim na dłużej.

 • Link do komentarza Ks. Roman wtorek, 21 grudnia 2021 11:17 napisane przez Ks. Roman

  Bardzo przykro się czyta takie wiadomości. Dopiero kilka lat jak zmarł o. Jan Góra a już zaczyna się wojenka o Pola. Lednickie. Jak znałem o. Górę to w bardzo krótkich ale i dostadnych słowach powiedziałby co o tym myśli. I dostało by się i braciom dominikanom i stowarzyszeniu. Bracia Dominikanie i członkowie stowarzyszenia Lednica 2000 nie siejcie zgorszenia tylko się dogadajcie, bo inaczej zaprzepaście dzieło o. Jana. A tego to Wam nie podaruje a kiedyś staniecie przed nim i co Mu wtedy powiecie, jak się wytłumaczycie. Wg mnie to wstyd że wogole doszło do takiej sytuacji. Jaki przykład dajecie tym wszystkim młodym ludziom, którzy przyjeżdżali na Spotkania Lednickie. Ja sam byłem wielokrotnie na takich spotkaniach, miałem okazję poznać także o. Jana i wiem że byłby bardzo zasmucony takim obrotem sprawy a tym bardziej że robią to jego najbliżsi - ojcowie Dominikanie i członkowie Stowarzyszenia Lednica 2000

 • Link do komentarza Bojaźń Boża źródłem błogosławieństwa poniedziałek, 20 grudnia 2021 23:03 napisane przez Bojaźń Boża źródłem błogosławieństwa

  Odstąp od złego, czyń dobro;
  szukaj pokoju, idź za nim!

 • Link do komentarza VonBeton poniedziałek, 20 grudnia 2021 19:04 napisane przez VonBeton

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Panom proponuję iść w końcu do pracy jak każdy (no prawie) obywatel "tej Ziemi"

 • Link do komentarza Zenon poniedziałek, 20 grudnia 2021 17:01 napisane przez Zenon

  Kasa. Kasa. Kasa. To tylko sìę liczy dla watykańskiej mafii.

 • Link do komentarza Obserwator poniedziałek, 20 grudnia 2021 16:24 napisane przez Obserwator

  Typowi super katolicy super chrześcijanie!
  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze,a wam zawsze mało!

 • Link do komentarza ciekawski poniedziałek, 20 grudnia 2021 14:19 napisane przez ciekawski

  Ta informacja nie rozjaśnia ani o jotę istoty sporu. Czy chodzi o to, że dominikanie chcieliby przejąć na własność grunty i budynki Pół Lednickich ale umowa z darczyńcami na to nie pozwala ? Czy dominikanom przeszkadza to , że rządzi Polami Lednickim ktoś, kto nie należy do Zakonu ? A może zakon zażądał od Zakonu jakiejś opłaty za dzierżawę ? Ale czego dzierżawę? Nie mam pojęcia. Czy ktoś rozjaśni trochę tą sprawę? A może Dominikanie z siedzibą w Poznaniu (archidiecezja poznańska) walczy w ten sposób z archidiecezją gnieźnieńską, na której terenie są Pola Lednickie? Krótko mówiąc czy jest to spór miedzy Przewodniczącym episkopatu Polski arcybiskupem Gądeckim ( POznań) a Prymasem Polski arcybiskupem Wojciechem Polakiem ( Gniezno )? Może Idzie znowu o to, jakie miasto było Pierwszą Stolicą Polski ? Gniezno jak już wiadomo od stuleci. Czy Poznań, co forsują władze poznańskie pod szyldem PO. Czyżby arcybiskup Gądecki już się do PO -wskich władz Poznania ....... przyłączył ?

 • Link do komentarza Ada poniedziałek, 20 grudnia 2021 13:38 napisane przez Ada

  Och, i dobrze! Gdy oglądałam transmisję z ostatniej "Lednicy", to łzy lały mi się do oczu. Żadnego uszanowania dla Sacrum! Na Mszy świętej tańce, podskoki, hulanki i flagi - to wołało o pomstę do Nieba!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane