środa, 22 grudnia 2021 12:46

Bałagan na grobie tuż przed świętami

 

Z naszą redakcją skontaktowała się jedna z mieszkanek, której rodzinny grób został zabrudzony, a przy tym wokół niego była wyrwana kostka. Do sprawy odniósł się zarządca.

Poza Wszystkich Świętych, tradycyjnie wielu odwiedza miejsca spoczynku swoich bliskich w Wielkanoc i Boże Narodzenie, przystrajając je na ten czas. Jedna z gnieźnianek opisała sytuację, jaka spotkała jej matkę na cmentarzu św. Krzyża, w miniony wtorek. 

Moja mama właśnie wróciła z cmentarza przy ul. Krzyża cała we łzach. Grób obok ktoś był chowany i grób mojej babci został przez pracowników totalnie zbezczeszczony. Kwiaty zostały wyciągnięte z wazonu i zdeptane, znicze zbite i ubłocone. Cały nagrobek był brudny od błota i widoczne były ślady butów, co znaczy ze ktoś po grobie mojej babci chodził. Dla mnie to niewyobrażalne stanąć na czyimś grobie, to przecież uświęcone miejsce czyjegoś spoczynku! Pozbruk wokół pomnika został wyrwany z ziemi i rozrzucony wokół. Mama szukała go 2-3 groby dalej - napisała do nas pani Daria, która do wiadomości załączyła zdjęcia, choć jak twierdzi, już wykonane po uprzątnięciu grobu. Jak dodała, to nie pierwszy raz, kiedy ma miejsce taka sytuacja, a rok wcześniej po drugiej stronie była chowana inna osoba i sytuacja była podobna: Nie może tak być, że niszczą groby wokół, kopiąc nowy i nie ponoszą w związku z tym żadnej odpowiedzialności. Czy nie ma już na świecie żadnych świętości? Jak można tak nie uszanować czyjegoś grobu? - pyta gnieźnianka dodając, że zgłoszenie sprawy do grabarza spotkało się z brakiem jakiegokolwiek zrozumienia czy wykazania empatii.

W sprawie zwróciliśmy się do zarządcy cmentarza św. Krzyża: - Co do zasady, to kostka brukowa nie stanowi powierzchni grobu. Powierzchnia między grobami tj. ganki, należą do cmentarza. Jeśli ktoś na własne ryzyko brukuje sobie tę powierzchnię, to musi się liczyć z tym, że w przypadku kopania grobu to zabrukowanie zostanie zdemontowanie i tak się stało w tym przypadku - mówił Przemysław Piechocki, zarządca cmentarza. Jak dodał, obecnie nie wydaje się zgody na brukowanie wokół grobów z uwagi na opinię w tej sprawie konserwatora zabytków. 

Odnosząc się do kwestii zabrudzenia nagrobka przyznał: - Wykopanie grobu w realiach gnieźnieńskich cmentarzy, gdzie są ciasne ganki pomiędzy grobami itd., nie pozostawia możliwości rzucania tej ziemi gdzieś indziej. Wszystkie zabrudzenia na pomnikach są usuwane po pogrzebie, czasem nie od razu po. Nieraz jest tak, że po pogrzebie umyją pomnik to jak wyschnie i tak zostaną smugi. Tu wystarczy interwencja, my takie rzeczy robimy i jak jest nie tak, to wystarczy zadzwonić i powiedzieć, że jest brudne - dodał.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Anna poniedziałek, 27 grudnia 2021 12:17 napisane przez Anna

  Witam, ja się nie zgadzam aby ktoś niszczył czyjąś pracę. Mi również zniszczyli kostkę przy pomniku, lecz moja zaginęła... Miałam duży pomnik podwójny, po 30 latach nie szło przejść a trzeba było już odnowić pomnik, więc zmniejszyłam go i w koło zrobiłam kostkę. Opłata mimo to była za podwójny nagrobek, więc ten pozbruk poszerzał mój opłacony kawałek. Ktoś zrobił obok nowy nagrobek, wszedł prawie pod mój znowu przejść nie mogę i w zasadzie to wychodzi na to że inni chodzą po moich bliskich?

 • Link do komentarza Bolo czwartek, 23 grudnia 2021 20:48 napisane przez Bolo

  Wielkie rzeczy. Odbył się pogrzeb obok,wiec trzeba wziąć miotle i zgarnąć, a nie latać po redakcjach i robić szum. Ale Polacy teraz tak lubią przyłożyć każdemu a najlepiej publicznie.

 • Link do komentarza X środa, 22 grudnia 2021 22:39 napisane przez X

  @Wasyl07 - "Cmętarza"? Chyba cmentarza. "Trallinki"? Raczej trylinki, ewentualnie trelinki. A jeśli już to w tym akurat przypadku kostki brukowej, bo takową tu akurat widać. "Starom płytę"? Zapewne miało być starą płytę. "...to niech będzie ziemia się zagrabił"? Stylistyka pierwszorzędna. Co autor miał na myśli? Proponuję szybki list do Mikołaja napisać - może jeszcze zdąży pod choinkę słownik ortograficzny i słownik poprawnej polszczyzny podrzucić. Mógłby się przydać, bo to niezła siara takie byki w publicznej wypowiedzi walić, czyż nie?

 • Link do komentarza Kibic środa, 22 grudnia 2021 21:56 napisane przez Kibic

  Pan zarządca to taki z gatunku "z..... na Pana". Równie dobrze wytłumaczy kogoś kto mu na parkingu zasyfi jego auto? Też jest specyfika parkingów ciasna, więc na pewno nie będzie miał do nikogo żalu. Przetrą ścierką, a smugi sobie na myjni domyje.

 • Link do komentarza Endriu środa, 22 grudnia 2021 18:22 napisane przez Endriu

  Grabarz na kolana i do roboty aby to naprawić i to szybko!!!?

 • Link do komentarza Jerzy środa, 22 grudnia 2021 15:10 napisane przez Jerzy

  Ta pisząca pani nie rozumie słowa "zbezczeszczenie", bo to znaczy zhańbienie, profanacja, zszarganie świętości itd. Jak widać, jej grób rodzinny nie ucierpiał na skutek pogrzebu obok. a, że kostka wyjęta? No cóż, pani chyba nie rozumie, jakie są przepisy. Wykupienie miejsca na 20 lat nie daje uprawnień do kostkowania okolicy grobu w wielkości jak widać drugiego miejsca. Pewnie, bo każdy rozumie, że wokół grobu chce się mieć porządek, ale za zdjęcie tej kostki nikogo nie wolno winić. Ze zdjęć widać, że ta kostka po drugiej stronie grobu jest ułożona na piasku i byle jak, więc nie ma o co kruszyć kopie!

 • Link do komentarza Wasyl07 środa, 22 grudnia 2021 13:21 napisane przez Wasyl07

  Zarządcy cmentarzy niech się wezmą do roboty, liście nie zagrabione drzewa nie przycięte mury wokół cmętarza się walą wstyd. A po drugie kto zezwolił na kładzenie wokół pomnika trallinki, ja miałem starom płytę i mi ktoś podwędził to niech będzie ziemia się zagrabił.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane