środa, 22 grudnia 2021 15:22

Budżet miejski na 2022 rok został przyjęty

 

W środowe popołudnie na zdalnym posiedzeniu Rady Miasta został uchwalony budżet miejski na 2022 rok. 

Po raz drugi w historii, radni nad konstrukcją budżetu dyskutowali na komisjach w trybie zdalnym. W taki też sposób odbyła się środowa sesja, podczas której wyrażano opinie na temat projektu finansów Miasta Gniezna na 2022 rok. 

Przyszłoroczne dochody planuje się w wysokości 303 mln 242 tys. złotych, z czego majątkowe w kwocie 17 mln 983 tys. złotych, a bieżące w kwocie 285 mln 258 tys. złotych. Wydatki na 2022 rok przewidziane są na kwotę 333 mln 104 tys. złotych, przy czym majątkowe w kwocie 49 mln 333 tys. złotych, a bieżące w wysokości 283 mln 771 tys. złotych. Szacuje się, że deficyt budżetu miasta wyniesie 29 mln 862 tys. złotych. Szczegóły większości większych inwestycji przybliżyliśmy dwa tygodnie temu (zobacz więcej). 

- Trzeba sobie odpowiedzieć, że na kształt tego budżetu rzutuje największa jak do tej pory w ciągu ostatnich 20 lat inflacja. Ta inflacja ma wpływ na ceny wszystkich nośników, jak prąd, gaz i też na cenę usług. Dzisiaj, zakładając inwestycje, które chcemy zrobić za kwotę 49 mln złotych, nie wiemy czy z jednej strony zabezpieczone kwoty w budżecie wystarczą, a z drugiej strony nie wiemy, jak będzie wyglądać rynek wykonawców, bo coraz częściej mówi się o tym, że będziemy mieli sytuację taką, że mogą się nie zgłaszać oferenci - co obserwowaliśmy w roku mijającym. Niewątpliwy wpływ na budżet miasta będą miały zapisy programu Polski Ład i to zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Negatywnie to spadek w dochodach związany z odpisami podatku od osób fizycznych i tutaj wiemy o tym i szacujemy, że to duży spadek. Pozytywny to ze względu na tzw. dotację wyrównującą, która li tylko jest przeznaczona na inwestycje - stwierdził prezydent Tomasz Budasz. Później o to zapytany stwierdził, że według wyliczeń Ministerstwa Finansów miasto może stracić 6 mln złotych, a zdaniem Związku Miast Polskich nawet 18 mln złotych.

Następnie głos zabrała skarbnik Ewa Gawrych, która przybliżyła założenia dokładne wszystkich przyszłorocznych liczb - dochodów i wydatków. Później też przyznała, zapytana o tę kwestię, że przewidywane zadłużenie na koniec 2022 roku wyniesie w granicach 29-30%.

Po tym, korzystając z możliwości, radny Marek Bartkowicz odniósł się do faktu, że na tym etapie Szkoła Podstawowa nr 3 rozbudowana zostanie tylko o sale lekcyjne, bez hali sportowej. Podczas przemówienia prezydent stwierdził iż na to zadanie trzeba będzie poszukać dodatkowych środków zewnętrznych. Wówczas radny zaproponował, żeby część środków na poziomie 3 mln złotych pozyskać na ten cel, rezygnując z innych zadań. Tomasz Budasz odparł jednak, że sam koszt jej realizacji wyniesie 10 mln złotych, dlatego wykazane w ten sposób środki nie wystarczą na tę inwestycję. 

Tuż po tym przyszedł czas na wypowiedzi przedstawicieli klubów na temat projektu budżetu. - Udziały w pływie z podatku dochodowego od osób fizycznych, zaplanowane mamy na ponad 63 mln złotych. W Gnieźnie mieszka blisko 68 tys. osób, a więc każda osoba przysparza nam tysiąc złotych do budżetu. Warto walczyć o to, by te osoby chciały mieszkać w Gnieźnie, a nie chciały się wyprowadzać z Gniezna, a widzimy iż trend jest odwrotny. Z różnych powodów oczywiście, może ktoś chce mieszkać pod lasem, ale widzimy iż życie w mieście jest coraz droższe, a nie jest to powód, że jest to wina tylko rządu, bo są różne przyczyny. Są miasta, do których ludzie chcą się przeprowadzać. Marzę o tym, żeby Gniezno było takim miastem, gdzie ludzie chcą mieszkać, gdzie się dobrze i tanio mieszka oraz jest takim gniazdem, do którego można wracać - mówił Marek Bartkowicz. 

Następnie głos w imieniu koalicji zabrał radny Dariusz Banicki, którego wypowiedź w zasadzie ograniczała się do przytoczenia liczb z uchwały budżetowej: - Budżet Miasta Gniezna na 2022 rok został precyzyjnie oszacowany i jego realizacja nie powinna nastręczać trudności, przynajmniej na dzień dzisiejszy. Jesteśmy w okresie galopującej inflacji, wiemy, że koszty inwestycyjne zapewne wzrosną i pan prezydent też ma tego świadomość, a więc dzisiaj planujemy według stanu na koniec grudnia 2021. Daje też ten budżet poczucie bezpieczeństwa finansowego i kolejny raz jest proinwestycyjny. Tego nie można nie zauważyć. Stwarza możliwość realizowania bardzo istotnych inwestycji ze środków zewnętrznych - mówił. 

Spośród radnych niezrzeszonych głos zabrał tylko radny Arkadiusz Masłowski: - Jest wiele inwestycji, które podobają mi się, inne podobają mi się mniej lub też część bym zamienił, a jeszcze bym wprowadził do budżetu miasta kilka, kilkadziesiąt inwestycji, gdyby to tylko ode mnie zależało, ale nie mam większości w radzie i nie mam swojego klubu - ciężko tutaj coś zrobić - mówił, wymieniając dalej zadania, które jego zdaniem zasługują na uznanie w budżecie oraz kwestie, które ocenia krytycznie. Dalej odniósł się też do tego, że teraz ma swobodę wypowiedzi w pewnych kwestiach, odkąd nie jest zrzeszony w klubie koalicyjnym: - Patrząc dzisiaj, gdyby moi koledzy radni mówili czasami o pewnej wolności i swobodzie wypowiedzi radnego itd., jak dzisiaj się wypowiadają na temat jednej stacji, to myślę, że w klubie prezydenta bym był. Jest inaczej. Mogę powiedzieć, co najbardziej przykre, że za moim opuszczeniem tego klubu byli radni, których znam kilkanaście lat i wydawało mi się, że mam relacje koleżeńskie z nimi. To mnie w tym wszystkim najbardziej zaskoczyło - mówił Arkadiusz Masłowski. 

Ostatecznie, pomijając dyskusje odchodzące od tematu budżetu, za jego przyjęciem było 18 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu. 

4 komentarzy

 • Link do komentarza zakłopotany niedziela, 26 grudnia 2021 19:40 napisane przez zakłopotany

  Budowa nowej bieżni na stadionie w parku Piastowskim teraz, gdy nadszedł kryzys finansowy na Gniezno, jest wielka pomyłką. Dużo pożyteczniejszym krokiem byłoby wykupienie niszczejącego budynku dawnego hotelu MIESZKO. Turystyka dla Gniezna to podstawa. A schroniska młodzieżowego by przytrzymać wycieczki szkolne w naszym mieście na przynajmniej dwa dni a nie na dwie godziny ciągle nie ma !! Poza tym ten budynek poza funkcją hotelową spełniał by również funkcję zaplecza dla drużyn ćwiczących na pobliskich stadionach. Mógłby się również stać domem seniora dla najstarszych mieszkańców tej części miasta. Bieżna na stadionie miastu Gniezno żadnych dodatkowych korzyści finansowych nigdy nie przyniesie. A hotelowy budynek byłby dobrą, dochodową inwestycją dla miasta. Ale nasi radni i prezydenci starają się tej szansy dla tego niszczejącego budynku nie dostrzegać.

 • Link do komentarza odważny niedziela, 26 grudnia 2021 19:18 napisane przez odważny

  Panie Arkadiuszu. Dopiero teraz pan przejrzał na oczy? Dopiero teraz jak pan dostał po tyłku zauważył pan jacy są koledzy w Radzie Miasta. A w poprzednich radach, jak pan sam wyśmiewał i krytykował niezależnych radnych to pan uważał, że jest wszystko ok ? Chyba się pan starzeje bo zaczyna pan zauważać świństwa czynione w Radzie Miasta. Szkoda, że wcześniej Pan ich nie zauważał u siebie, jak pan jeszcze nie był radnym niezależnym.

 • Link do komentarza Pola czwartek, 23 grudnia 2021 08:18 napisane przez Pola

  Wysokie ceny mieszkań i podatki oraz budynki stawiane w odległości od siebie mniejszej niż 10m, bez parków, zieleni. To nie zachęca do życia w tym mieście. Dlaczego na ul. Konopnickiej nie może powstać park z parkingiem aż do stadionu ? Tereny po cukrowni podobnie za chwilę zarosną blokami. Mamy tyle jezior tylko nie można w nich łowić ryb. Mało tych korzyści z życia w Gnieźnie. Pan prezydent jest sportowcem. Więc gdzie mu się lepiej biega ? Wśród zieleni, czy po dziurawych chodnikach w spalinach ?

 • Link do komentarza Lolek czwartek, 23 grudnia 2021 08:04 napisane przez Lolek

  Panie Arkadiuszu to jest polityka. Tam nie ma koleżanek i kolegów. Co więcej nie możesz samodzielnie myśleć.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane