poniedziałek, 03 stycznia 2022 08:37

Miejskie podwyżki weszły w życie

 

Od początku stycznia br. mieszkańcy Gniezna powinni bardziej zwrócić uwagę na stawki, które znajdą się na otrzymywanych przez nich rachunkach. 

Zgodnie z decyzją Rady Miasta, od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły podwyżki w trzech zakresach, które dotyczą większości mieszkańców Gniezna. Podczas listopadowego posiedzenia 2021 roku, uchwalono trzy zmiany w stawkach za podatki, parkowanie w strefie oraz odbiór odpadów.

Podatki od nieruchomości

Zgodnie z założeniami, z początkiem stycznia 2022 roku w życie weszła podwyżka podatków od nieruchomości - o około 8%. Wcześniejsza podwyżka (o ok. 20%) została wprowadzona w styczniu 2020 roku. Obecny wzrost tłumaczony był przez władze miasta spodziewanym spadkiem dochodów po wprowadzeniu Polskiego Ładu oraz inflacją. Zgodnie z założeniami, podwyżki wynoszą:

Od gruntów:

 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób sklasyfikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,89 zł od 1 m² powierzchni (do tej pory 0,82 zł)
 • pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych – 4,80 zł od 1 ha powierzchni (do tej pory 4,44 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,38 zł od 1 m² powierzchni (do tej pory 0,35 zł)
 • niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji – 3,24 zł od 1 m² powierzchni (do tej pory 3,00 zł)

Od budynków lub ich części:

 • mieszkalnych - 0,76 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 0,70 zł)
 • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 23,87 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 22,10 zł)
 • zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 11,53 od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 10,68 zł)
 • związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,92 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 4,56 zł)
 • pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 8,55 zł od 1 m² powierzchni użytkowej (do tej pory 7,92 zł)

Od budowli - 2 % ich wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 3 i ust. 3-7 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
 

Podwyżki za parkowanie w strefie w centrum miasta

Te zmiany argumentowano wzrostem cen usług oraz koniecznością wymiany części parkomatów, oraz wprowadzenia czytników kart płatniczych. Same zmiany w stawkach nie dotyczą opłat miesięcznych, a jedynie krótkookresowych. I tak ceny wzrosły:

 • w podstrefie czerwonej A minimalna opłata wynosi nadal 1 zł, ale pierwsza godzina postoju już 4 zł. Druga godzina 4,40 zł, a trzecia 4,80 zł. Za czwartą i każdą następną - 4 zł.
 • w podstrefie żółtej B minimalna opłata wyniesie 80 groszy. Za pierwszą godzinę 2,50 zł, za drugą 2,90 zł, za trzecią 3,30 zł, a za czwartą i każdą kolejną 2,50 zł.
 • w podstrefie zielonej C minimalna opłata wynosi 50 groszy. Za pierwszą godzinę 1,80 zł, a za drugą 2 zł. Limit postoju do 2 godzin został utrzymany. 
   

Odbiór odpadów komunalnych

Trzeci zakres podwyżek objął odbiór odpadów komunalnych. Od 1 stycznia 2022 roku dotychczasowa stawka 24 złotych za osobę miesięcznie została podniesiona do 29 złotych. Osoby, które nie będą wypełniać obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, zapłacą 58 złotych. 

Jak tłumaczono podwyżkę - spowodowana była to wyższą ofertą na odbiór odpadów, złożoną przez spółkę biorącą udział w przetargu. Sporo uwagi wzbudził fakt, że projekt uchwały przedstawiono bez wcześniejszej dyskusji na komisji, krótko przed samą sesją. Mimo to podwyżka weszła w życie. 

11 komentarzy

 • Link do komentarza Polka środa, 12 stycznia 2022 22:44 napisane przez Polka

  Ja bardzo dziękuję partii rządzącej. bo gdyby rządy miał ktoś inny nie byłoby już wolnej POLSKI

 • Link do komentarza Maro. piątek, 07 stycznia 2022 19:41 napisane przez Maro.

  Marko jeżeli te ceny benzyny - ropy wg Ciebie były tak wysokie w ubiegłym roku to dlaczego Firma URBIS nie wykazała strat finansowych za poprzedni rok ? Przecież nikt nie prowadzi firmy, by ponosić straty. Każdą firmę prowadzi się dla zysku. Jeżeli firmę URBIS było w ubiegłym roku jeszcze stać na sponsorowanie niektórych imprez sportowych w Gnieźnie to znaczy, że nie tylko , nie miała strat finansowych, ale jeszcze osiągała zyski. A jeżeli tak dobrze była przez ubiegły rok zarządzana to w tym roku nie sponsorując już żadnych imprez sportowych też powinna przeżyć bez podwyżek dla mieszkańców. A jedna podwyżka mniej dla mieszkańców Gniezna to już by była bardzo duża ulga. Moim zdaniem Pan prezydent i Rada Nadzorcza spółki URBIS powinni jeszcze raz dokładnie przeanalizować tej podwyżki. Gdyby się udało chociażby zmniejszyć jej zakres z 29 złotych do 26 złotych to już by był jakiś plus dla Pana Prezydenta Tomasza Budasza. Przecież ludzie z Gniezna nie są aż tacy majętni. Pięknym gestem byłoby pochylenie się jeszcze raz nad tymi stawkami od osoby za wywóz odpadów komunalnych.

 • Link do komentarza Jendrek środa, 05 stycznia 2022 22:46 napisane przez Jendrek

  Wg premiera podwyżki za CO są nielegalne .Co na to panowie posłowie i specjalistka od wszystkiego pani poseł ?

 • Link do komentarza Marko środa, 05 stycznia 2022 21:39 napisane przez Marko

  @ Maro, Panie były radny, bzdury Pan pisze i kłamstwa. Wpis pełny złej woli. Średnia cena benzyny w 2020 roku 4.41 średnia cena beznzyny w 2021 roku 5.44. Wxoost o ponad złotówkę czyli ponad 20 procent. Początek 2022 roku cena 5.80. O czym piszesz zatem? Potrafisz wyciagac wnioski z danych czy manipulujesz?

 • Link do komentarza Ziuta środa, 05 stycznia 2022 11:29 napisane przez Ziuta

  Sli. Nikt się Ciebie nie zapytał bo za Ciebie podjęli decyzję radni, których wybrałeś sobie 3 lata temu. Następnym razem dłużej pomyśl nim na kogoś zagłosujesz!!!!!

 • Link do komentarza MARO wtorek, 04 stycznia 2022 19:14 napisane przez MARO

  Podwyżka za "odbiór odpadów komunalnych" to skandal. Ta podwyżka powinna zostać natychmiast przez Radę Miasta cofnięta !! Dlaczego ? Bo głównym uzasadnieniem zarządu spółki URBIS by przekonać Radę do jej zatwierdzenia była podwyżka cen paliwa do śmieciarek. Ale Rząd naszego kraju , Rząd PiS-u doprowadził od 1 stycznia do znacznej obniżki cen paliwa. I obniżka ta jest większa niż wszystkie podwyżki paliwa w roku 2021. W konsekwencji przesłanki do wprowadzenia tej podwyżki za odbiór odpadów przestały istnieć. Wzywam wobec tego Radę Miasta Gniezna do przywrócenia stawek za odbiór odpadów komunalnych do poprzedniej wysokości !

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 04 stycznia 2022 19:05 napisane przez czytelnik

  Ad Sli - Ciebie pytają podczas wypełniania kartki wyborczej i musisz wiedzieć, by takich samych ludzi, którzy tak ochoczo podnoszą rękę za podwyżkami nigdy już nie popierać.

 • Link do komentarza Hobbit wtorek, 04 stycznia 2022 14:32 napisane przez Hobbit

  Podziękujcie pisowi... Wszelkie dobro dla narodu płynie od tej cwanej i cynicznej partii i jej akolitów. Kraj w zupełnej ruinie.

 • Link do komentarza d-44 wtorek, 04 stycznia 2022 12:12 napisane przez d-44

  @ Sli - ponieważ ty,ja i inni obywatele są dla kogoś nikim.

 • Link do komentarza kpina poniedziałek, 03 stycznia 2022 19:32 napisane przez kpina

  I ciekawe na co faktycznie pójdą te pieniądze. Na kolejne zielone pomysły?

 • Link do komentarza Sli poniedziałek, 03 stycznia 2022 15:26 napisane przez Sli

  Dlaczego nikt mnie nie zapytał czy się zgadzam na te podwyżki?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022