wtorek, 11 stycznia 2022 10:08

Tłok w porannym pociągu, mimo dodatkowego składu

 
Tłok w porannym pociągu, mimo dodatkowego składu zdjęcie nadesłane

Od 10 stycznia na odcinku z Gniezna do Poznania w godzinach porannych kursuje dodatkowy pociąg. Sytuacja we wcześniejszym składzie jednak nie uległa zbytnio poprawie.

Zgodnie z zapowiedzią, od 10 stycznia w rozkładzie pojawił się w godzinach rannych dodatkowy pociąg Polregio o 7:16, jadący z Gniezna do Poznania. To odpowiedź na warunki, jakie zastały dojeżdżających na tym odcinku, którym po zmianach w rozkładzie od grudnia ub. roku pozostawiono jedynie połączenie Polregio o 6:48. 

Teraz skontaktował się z nami jeden z podróżujących mieszkańców, dojeżdżający do Poznania składem o godzinie 6:48 (na miejscu o 7:36) Jak przyznaje, korzysta z niego, bo to jedyna szansa na dojechanie do pracy na godzinę 8. - Od 12 grudnia 2021 ceny biletów poszybowały w górę a pociągów mniej na porannych trasach. Tak wygląda pociąg relacji Bydgoszcz-Poznań Główny - przekazał, wysyłając zdjęcie zapełnionego składu i dodając: - Na 8 do pracy nie masz dojechać na czas. Od Gniezna nie ma miejsc siedzących. Od Pobiedzisk brak miejsc stojących. Pandemia? Tutaj nie istnieje. 

Polregio, do którego zwrócił się mieszkaniec na profilu przewoźnika, przyznał iż dysponuje ograniczoną liczbą pojazdów, a pojemność wynika z umowy zawartej z samorządem wojewódzkim. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie. Pozostaje więc pytanie, jak w tej sytuacji zbiorowa komunikacja ma być dobrą alternatywą dla podróży samochodem, o propagowaniu której mówi się od tylu lat. 

Jednocześnie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego – Departament Transportu ogłosił badanie potrzeb przewozowych w publicznym transporcie zbiorowym na potrzeby rozkładu jazdy 2022/2023. Trwają one do 31 stycznia 2022 roku, dlatego warto skorzystać z tej możliwości i zgłosić uwagi, zaznaczając problematykę odcinka, którym porusza się dany podróżny. Więcej informacji można znaleźć na stronie UMWW.

4 komentarzy

 • Link do komentarza radkosky wtorek, 11 stycznia 2022 22:28 napisane przez radkosky

  Badanie???

  Jesteście normalni???
  Ile ludzie będą czekać???
  Żenua...

 • Link do komentarza pasażer wtorek, 11 stycznia 2022 14:32 napisane przez pasażer

  A jak ma się nie rozszerzać ta zaraza, jak jeden drugiemu dmucha w nos? PKP przyczynia się do tego covidowego Armagedonu! Także gnieźnieński pseudo dworzec jest idealnym ośrodkiem rozwijania się wszelkiego rodzaju zarazków. Czy naprawdę na normalność w naszym mieście i na kolei nie ma miejsca???

 • Link do komentarza Michał Ostach wtorek, 11 stycznia 2022 11:21 napisane przez Michał Ostach

  Rzeczywiście 10.01.2022 w pociągu odjeżdżającym o 6:48 było sporo ludzi, choć trochę mniej niż w dniach zaraz po zmianie rozkładu w połowie grudnia. Nie wszyscy pewnie już słyszeli o przywróconym połączeniu o 7:16 (jest to połączenie POLREGIO, a nie jak Redakcja pisze KW i nie jest to dodatkowy pociąg jak Szanowna Redakcja pisze a przywrócone połączenie sprzed zmiany rozkładu!!!). W dniu 11.01.2022 już trochę luźniej. Od przyszłego tygodnia ferie, więc znowu trochę mniej pasażerów.
  Ale w tym całym zamieszaniu ciekawy jest fakt, iż mimo takiego zapełnienia pociągu już od wielu miesięcy (nawet kiedy jeszcze funkcjonowały dwa połączenia do Poznania z Gniezna między 7 a 8) pociąg w okolicach 6:48 obsługiwany jest przez jeden skład. Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego nie wyraża zgody na jego wydłużenie (bo to zwiększa koszty a na ich terenie wystarczy jedna jednostka) a Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przystaje na takie rozwiązanie. Potem mamy sytuację z grudnia 2021 gdzie zlikwidowane są połączenia między 7 a 8 i nadal jeden skład i różne perypetie z maszynistami i ich czasem pracy! Teraz przywracamy zlikwidowane połączenie o godz. 7:16 i spółka POLREGIO nagle znalazła dwa zespolone składy, które je obsługują? A pociąg o 6:48 mimo dużej popularności - nadal jeden skład i zdjęcia jak w artykule. Czy jest w tym jakaś logika?

 • Link do komentarza Wasyl07 wtorek, 11 stycznia 2022 10:41 napisane przez Wasyl07

  Taki tłok, a co samochodami już nie jeżdżą. Przecież gnieźnianie tylko samochodami jeżdżą.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane