środa, 12 stycznia 2022 08:47

Licea z Gniezna w rankingu Perspektyw 2022

 

Tak jak co roku, Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała listę rankingową polskich liceów i techników. Tym razem na głównej liście znalazły się tylko dwie placówki.

Ranking Perspektywy nie stanowi żadnego wyznacznika w polskim systemie edukacji, jednak przez wielu dyrektorów i samorządowców jest brany pod uwagę, gdyż podkreśla prestiż i poziom nauczania w danej placówce. W poprzednich latach w zestawieniu tym pojawiały się placówki z terenu Gniezna, które plasowały się na różnych miejscach.

W tegorocznej edycji sprawdzone zostały wyniki polskich szkół średnich, a na bazie tej analizy sporządzono listę najlepszych 1000 liceów i 500 techników.


Licea

W rankingu liceów pod uwagę brane są wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) i dodatkowych (45%), a ponadto rezultaty osiągnięte podczas olimpiad (25%).

Jako pierwsza szkoła uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego, które zajęło 290 miejsce z wynikiem 46,15. Jest to najlepszy rezultat tej placówki w ostatnich latach - w ubiegłym zanotowała 372, rok wcześniej 380, a w 2019 roku 460. W skali wojewódzkiej I LO zajęło w tym roku 23 miejsce (rok temu 32). W rankingu maturalnym I LO znalazło się jako jedyne, zajmując 285 miejsce na 300 zakwalifikowanych placówek z kraju. 

II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki znalazło się na 477 miejscu, osiągając wskaźnik 41,46. "Piętnastka" spadła na tej liście - z zajętego w ubiegłym roku 442 miejsca. Najwyżej plasowała się w 2020 roku - na 349 pozycji. Obecnie  w skali wojewódzkiej II LO znajduje się na 42 miejscu (37 w ubiegłym roku). 

Obie pozycje I LO i II LO pozwalają w tym roku na przyznanie tym placówkom tytułu "Srebrnej Szkoły", przyznawanej przez Fundację Perspektywy.


Technika

W rankingu techników pod uwagę brane są egzaminy zawodowe (30%), matura z przedmiotów obowiązkowych (20%), matura z przedmiotów dodatkowych (30%) i rezultaty z olimpiad (20%). 

Wśród techników do rankingu w tym roku nie trafił Zespół Szkół Ekonomicznych. W ubiegłym roku ZSE zajął 318 miejsce, a w 2020 roku 442 miejsce. Niemniej "Ekonomik" pojawił się w rankingu maturalnym, zajmując 268 pozycję na 300 placówek (144 w 2021 roku, 190 w 2020 roku i 180 w 2019 roku). 

W rankingu wojewódzkim ZSE znalazł się na 47 miejscu. Kolejny na 58 pozycji jest Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych, następnie na 66. Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3, a 107 miejsce zajmuje ZSP nr 2. Ten ranking jednak nie przyznaje żadnych znaków jakości. 

11 komentarzy

 • Link do komentarza Maks niedziela, 16 stycznia 2022 08:58 napisane przez Maks

  Dyscypliny niech uczą rodzice w domach, Koryfeuszu! O ideologiach w szkole nie masz zielonego pojęcia, skoro bzdury wysłyszane w tvp 1 lub 2 powtarzasz jak mantrę. Tolerancji i akceptacji wszelkiej Inności życzę! I nos w sos!

 • Link do komentarza Serigusz piątek, 14 stycznia 2022 11:48 napisane przez Serigusz

  rodzice - a może dziecko było za słabe do nauki w liceum i mogło iść do zawodówki? Przecież to nie stoi na przeszkodzie w tym, by potem iść na studia. Najgorszą rzeczą jest zawsze to, jak dzieci muszą odzwierciedlać ambicje rodziców. Potem są dramaty.

 • Link do komentarza Pelacha czwartek, 13 stycznia 2022 13:12 napisane przez Pelacha

  Szkoły biją się o uczniów, a kiedyś było na odwrót! Cóż, wszystko postawione na głowie! 30 lat niszczenia...już "procentuje".

 • Link do komentarza Oski czwartek, 13 stycznia 2022 08:48 napisane przez Oski

  Ekonomik... Szkoda uczniów. Z taką kadrą jak na nowym kierunku rachunkowość daleko nie zajdą. Wyniki mówią same za siebie.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 13 stycznia 2022 08:48 napisane przez Koryfeusz

  W szkołach potrzeba dyscypliny i rygoru. Młodzież ma się uczyć i kształcić. Podstawę programową należy zmienić tak, aby nauczać rzeczy praktycznych, takich jak chociażby weryfikacja źródeł internetowych, załatwianie spraw urzędowych itp. Nie można też pozwolić, aby różne ideologie robiły wodę z mózgu uczniom. W szkole to nauka i wykonywanie poleceń, a nie swawola i uważanie, że uczniowi wolno na wszystko. Ponadto często dysleksja czy depresja to się wydumane problemy, z którymi łatwo sobie poradzić. Szkolnictwo wymaga zmian, odejścia od liberalizmu na rzecz praktyki i kształcenia przydatnych umiejętności w połączeniu z niezbędną dyscypliną.

 • Link do komentarza em. nauczyciel czwartek, 13 stycznia 2022 08:41 napisane przez em. nauczyciel

  Jakie władze takie lokaty, nie tylko, że wszystko upada, to i nauka leży.

 • Link do komentarza rodzice czwartek, 13 stycznia 2022 00:16 napisane przez rodzice

  Gratuluję Rodzicom absolwentów I LO wyników matur w 2021 roku, to był naprawdę dobry rocznik i wspaniałe dzieciaki zrobiły nadzwyczajny wynik! Moim osobistym wkładem w ten sukces jest koszt około 600 zł miesięcznie za korepetycje od 2 klasy LO tylko z jednego wiodącego przedmiotu, zakończonego w I LO wymuszonym 4 (wcześniej wieczne 2-3, które raczej nie jest motywujące dla ucznia). Po rewelacyjnym wyniku matur (przy braku odzwierciedlenia w ocenach z I LO) dziecko dostało się do UAM i na Politechnikę (to moim zdaniem zasługa dziecka i korepetytora, może w kilkunastu % szkoły). Zaangażowanie I LO jest mierne i w moim odczuciu ogranicza uczniów, a nie wspiera i inspiruje. Myślę, że mimo wszystko jestem rodzicem szczęściarzem, a zawdzięczam to mojemu dziecku. Wyniki gnieźnieńskich szkół średnich to wypadkowa wysiłku nauczycieli tych szkół, uczniów i zainwestowanej kasy rodziców, z naciskiem na kasę. I tak proszę odbierać w/w ranking i "drzwi otwarte" w gnieźnieńskich szkołach średnich.

 • Link do komentarza Monika środa, 12 stycznia 2022 19:45 napisane przez Monika

  Tak to jest, jak się idzie na ilość, a nie jakość. Stosy licealistów, a zawodu wyrabiać się nikomu nie chce. Polityka promocyjna kierunków branżowych leży. Przydałby się ranking efektywności nauki w zawodzie i potem sprawdzanie poziomu bezrobocia po ukończeniu szkoły średniej. Mogłoby się okazać, że to jednak zawodówki dają radę.

 • Link do komentarza Pawel środa, 12 stycznia 2022 12:39 napisane przez Pawel

  To straszne, co kolejni dyrektorzy i dyrektorki (od Andrzejewskiego począwszy) zrobili z "piętnastką"! Niegdyś najlepsze gnieźnieńskie liceum, teraz spada coraz niżej. Żal patrzeć.

 • Link do komentarza KOLA środa, 12 stycznia 2022 10:23 napisane przez KOLA

  Smutna wiadomość. Nie ma powodów do radości.

 • Link do komentarza tomek środa, 12 stycznia 2022 09:59 napisane przez tomek

  Uczyć się niektórym nie chce...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Kłecko Punkt 05 2022
Antyki022022