piątek, 01 kwietnia 2022 09:40

Zarząd dementuje pogłoski o planach prywatyzacji szpitala

 

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego stanowczo odcina się od plotek, jakoby w planach była prywatyzacja Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

Tym razem na poważne, ale w kontekście pogłosek, które mają docierać do różnych osób związanych z samorządem oraz ochroną zdrowia. Przedstawiciele Zarządu stanowczo dementują plotki, które dotyczą planów prywatyzacji gnieźnieńskiego szpitala.

- Z przykrością muszę powiedzieć, że od pewnego czasu są próby budowania niedobrej atmosfery wokół Zarządu i Starostwa Powiatowego czy Rady Powiatu Gnieźnieńskiego - stwierdził starosta Piotr Gruszczyński, który dalej dodał: - Kiedy podejmowaliśmy decyzję i olbrzymie ryzyko, by wziąć duży kredyt na rozbudowę tego szpitala, nie robiliśmy tego z myślą, by nasze dziecko komukolwiek sprzedawać. Absolutnie dementuję te informacje, są one szkodliwe i nie mają potwierdzenia w żadnych rozmowach, które odbywały się na ten temat.

- Gdyby okazało się, że Zarząd ma pomysł na sprywatyzowanie szpitala, to ustawodawca tak skonstruował funkcjonowanie samorządowców, że są tzw. wentyle bezpieczeństwa. Jest nim Rada Powiatu - to ona przez głosowanie podejmuje ostateczne decyzje, że to co proponuje Zarząd lub jakaś inna jednostka, może być zaakceptowana czy nie - powiedział starosta.

Jak dalej dodał, obecnie zakłada się dalszą możliwość zwiększania oferty zdrowotnej dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. Związane jest to z koniecznością stworzenia rentowności utrzymania całego obiektu, ale także podnoszenia poziomu usług dla pacjentów. - Ten szpital ma olbrzymi potencjał i szpital jest w stanie ryczałt przerobić w pół roku. To oznacza, że możemy mieszkańcom powiatu gnieźnieńskiego zaoferować dużo większy zakres usług, niż do tej pory. Aby to zrobić, trzeba wprowadzić pewne rozwiązania. Na przykład, być może, takim pomysłem mogłaby być klinika, może oddział np. okulistyczny. Nad tymi rozwiązaniami pracuje dyrekcja w oparciu o analizy finansowe i na ten temat rozmawialiśmy, a wręcz powiem, że to ja zwróciłem się1 do dyrekcji, aby zaczęła myśleć perspektywicznie pod kątem finansów, ponieważ my, jako ten Zarząd, mamy wszystko poukładane do końca kadencji. Zdajemy sobie sprawę, że przy tym ryczałcie on się nie zwiększy, a mamy obiekt o 10 tys. metrów kwadratowych większy i będzie on wymagał dodatkowych pieniędzy. Jeśli nie podejmiemy dzisiaj decyzji, to nasi następcy mogą sobie z tym problemem nie poradzić. Uważam, że jest to ostatni dzwonek, żeby przygotować pewien "bufor bezpieczeństwa" - stwierdził starosta.

4 komentarzy

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 04 kwietnia 2022 10:27 napisane przez urzędas

  ad, Zbig - no cóż, Piotr tak po prostu ma. Nie zna się także na ludziach, zresztą nie on jedyny w tym grajdole. Ci, na których postawił, teraz go chcą wykończyć. A to będzie kara za dwulicowość delikatnie nazywając rzecz po imieniu. A mógł posłuchać życzliwych mu osób................

 • Link do komentarza Zbig sobota, 02 kwietnia 2022 13:18 napisane przez Zbig

  Piotr co innego mówisz dziennikarzom, co innego mówiłeś radnym. Kiedy kłamiesz? Na szczęście w zorientowanych kręgach aż huczy ze pewne wystąpienia zostały udokumentowane w sposób głosowy. Jeśli to prawda jesteś skończony jako polityk. Pytanie tylko czy pociągniesz powiatowych radnych PO na dno razem z sobą i swoją kierownicą z Ziemii Kłeckiej.

 • Link do komentarza Koryfeusz sobota, 02 kwietnia 2022 10:53 napisane przez Koryfeusz

  Przecież tam rządzi Platforma, a oni zawsze chcieli prywatyzować szpitale i umożliwić leczenie się tylko ludziom bogatym. Dla nich człowiek jest wart tyle ile ma w portfelu. Na szczęście krajem nie rządzą. Szpitala więc nie sprywatyzują, bo władze im nie pozwolą. Za samo rozważanie prywatyzacji szpitala, aby na nim zarobić powinni polecieć ze stołków, a za próby prywatyzacji do więzienia.

 • Link do komentarza obserwator piątek, 01 kwietnia 2022 19:22 napisane przez obserwator

  Panie Starosto
  "...Aby to zrobić, trzeba wprowadzić pewne rozwiązania. Na przykład, być może, takim pomysłem mogłaby być klinika, może oddział np. okulistyczny.." O jakiej Klinice Pan mówi??
  Komercjalizacja służby zdrowia.
  "Bo dla pacjenta główną zmianą po komercjalizacji szpitala jest to, że jeśli lecznicy skończy się kontrakt z NFZ, to nie musi odsyłać chorego do innej. Ale za leczenie trzeba zapłacić"

  Aktualności
  Poniedziałek, 27 kwietnia 2020 (13:32)

  „Kiedy dzisiaj jesteśmy w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej i kiedy ja kandyduję w tych wyborach, chcę bardzo jasno powiedzieć: póki ja jestem prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, póty nie ma mowy, żeby rozszerzała się komercjalizacja, a w efekcie rozszerzyła się prywatyzacja służby zdrowia, aby liczba tych publicznych placówek służby zdrowia, w których każdy obywatel jest równo traktowany i każdy jest leczony wtedy, kiedy jest taka potrzeba, zmniejszała się" - oświadczył Andrzej Duda

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane