czwartek, 26 maja 2022 10:26

Upamiętnili 74. rocznicę śmierci rotmistrza

 
Upamiętnili 74. rocznicę śmierci rotmistrza zdjęcie nadesłane

W minioną środę odbyła się uroczystość upamiętniająca postać Witolda Pileckiego - rotmistrza Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia niemieckiego okupanta, a następnie także władz komunistycznych.

Mówiąc o postaci Witolda Pileckiego, jako o bohaterze, to wciąż powiedzieć zbyt mało. Postać, która dała się złapać i zamknąć w obozie w Auschwitz tylko po to, by stworzyć ruch oporu, a po ucieczce sporządzić raport o trwającym Holokauście, a po wojnie zostać uznana za wroga władzy ludowej i skazana w 1948 roku na śmierć, była przez lata zapomniana. O jego dokonaniach zaczęto mówić dopiero w III Rzeczypospolitej, ale prawdziwe przywrócenie jego życiorysu do świadomości społecznej nastąpiło dopiero w ostatnich kilkunastu latach. Jego grób, mimo długich poszukiwań, do tej pory nie został odnaleziony.

Dlatego właśnie w 74. rocznicę politycznego morderstwa, dokonanego przez komunistów na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, odbyły się uroczystości upamiętniające jego postać. Rozpoczęły się one od mszy świętej, sprawowanej przez ks. Michała Sołomieniuka w kościele pw. św. Trójcy, podczas których modlono się w jego intencji. Tuż po tym jej uczestnicy, w tym przedstawiciele GRH Garnizon Gniezno, postawili znicze pod tablicą upamiętniającą żołnierzy wyklętych, znajdującą się tuż obok świątyni.

  ​

zdjęcia nadesłane

1 komentarz

  • Link do komentarza Gniewko07 czwartek, 26 maja 2022 13:50 napisane przez Gniewko07

    Takich bohaterów nam trzeba i ludzi do naśladowania, a nie psełdo celebrytów z telewizji internetu.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane