poniedziałek, 06 czerwca 2022 14:25

Gnieźnieński szpital zyska kompleksową opiekę dla pacjentów po zawale

  mnopr

Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie przystąpił do programu kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego. Dzięki KOS-Zawał dołączy do pozostałych wielkopolskich szpitali, które spełniają jego kryteria.

Na terenie Wielkopolski regularnie rośnie liczba pacjentów kwalifikowanych do KOS-Zawał. W 2018 r. Narodowy Fundusz Zdrowia odnotował w nim 468 pacjentów, a w 2021 r. – 1,3 tys. W tym czasie udział pacjentów w KOS-Zawał wobec ogólnej liczby pacjentów zawałowych wzrósł z 9 do 34 proc. Do tej pory najwięcej pacjentów w programie leczył Szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Najwięcej chorych przechodzi pełen cykl leczenia w Szpitalach w Pleszewie i Kaliszu.

Do programu kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego pierwsze szpitale w Wielkopolsce przystąpiły w październiku 2017 r. Od tamtego czasu do końca pierwszego kwartału tego roku w KOS-Zawał leczonych było 3,5 tys. pacjentów. Obecnie program jest realizowany w 12 szpitalach w naszym województwie, a z początkiem lipca dołączy do nich Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

– Od wielu lat w Polsce potrafimy bardzo skutecznie ratować pacjentów po zawale mięśnia sercowego, mamy wypracowany standard postępowania w tak zwanej złotej godzinie. Jeśli w tym czasie chory z zawałem trafi do pracowni hemodynamiki, jest ogromna szansa, że zawał nie dokona spustoszenia w jego organizmie. Okazało się jednak, że w kilkuletniej perspektywie, śmiertelność pozostawała na tym samym poziomie, a chodziło przecież o to, żeby pacjenta nie tylko uratować po zawale, ale zapewnić mu dłuższe życie – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Program kompleksowej opieki miał to zapewnić i obserwujemy, że tak się dzieje. Chorzy, którzy przeszli leczenie w ramach KOS-Zawał żyją dłużej niż ci, którzy nie zostali do niego zakwalifikowani. Zależy nam, by szpitale włączały do programu jak najwięcej pacjentów oraz żeby chorzy wiedzieli, które placówki realizują KOS-Zawał i mogli zapytać, czy zostali nim objęci.

Opieka nad pacjentem w KOS-Zawał zakłada prowadzenie go od momentu zdiagnozowania zawału i hospitalizacji przez rehabilitację kardiologiczną i monitorowanie jego stanu zdrowia, do wizyt w poradni specjalistycznej i zakończenia leczenia. Cały proces powinien trwać około roku. Wszystkie elementy opieki zapewnia i koordynuje szpital-realizator. Pacjent w ciągu 14 dni od opuszczenia szpitala po zawale powinien udać się na wizytę koordynująco-kontrolną, podczas której będzie miał przeprowadzone badanie EKG i zlecone badania laboratoryjne: morfologię krwi, stężenie potasu, kreatyniny, biała C-reaktywnego (CRP). Otrzyma także niezbędną edukację – dowie się, jak przyjmować leki, prowadzić odpowiedni tryb życia oraz jaką dietę stosować.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane