wtorek, 21 czerwca 2022 12:04

Bunt, pożar, podejrzany pakunek - służby w gębarzewskim więzieniu

 

Bunt niezadowolonych więźniów był jednym z elementów scenariusza ćwiczeń, które odbyły się we wtorek w Zakładzie Karnym w Gębarzewie.

Służba Więzienna, Straż Pożarna, Policja i antyterroryści wzięli udział w ćwiczeniach, które przeprowadzono na terenie oraz tuż przed gębarzewskim więzieniem. Położony tuż za granicą Gniezna zakład penitencjarny jest miejscem izolacji osób, które zostały skazane za różne przestępstwa. Dlatego tego typu "testy" koordynacji służb są niezbędne.

- Ćwiczenia takie są przeprowadzane co roku. Musimy być przygotowani na różnego rodzaju sytuacje na terenie więzienia. Obecnie w zakładzie karnym przebywa około 600 skazanych, są to osoby, które na co dzień nie przestrzegają prawa, także osoby zdemoralizowane. Niektórzy z nich teoretycznie nigdy nie opuszczą murów więzienia. Pomysły, jeśli chodzi o takie osoby, są przeróżne i musimy być gotowi na scenariusze, jakie mogą się zdarzyć w naszej jednostce. Do takich dochodzi bardzo rzadko, najczęściej są to różnego rodzaju konflikty, które są natury osobistej, ale do poważnych incydentów nie dochodzi, a mimo to szkolimy się i podnosimy swoje kwalifikacje, by być gotowymi na różne ewentualności - mówił mjr Krystian Rynarzewski, oficer prasowy ZK Gębarzewo.

W ramach ćwiczeń pojawił się bunt kilku więźniów, którzy odmówili wykonywania poleceń i wszczęli bunt. Drugim był pożar w magazynie, a do działań zaangażowani zostali strażacy z JRG Gniezno oraz OSP Czerniejewo. Trzeci scenariusz zakładał podejrzany pakunek, podrzucony pod bramę więzienia. Na miejscu pojawiła się specjalna jednostka policji, która go zneutralizowała.

 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza sowielustro piątek, 24 czerwca 2022 14:19 napisane przez sowielustro

    Dobrze, że ćwiczą. Należy się spodziewać wielu agresywnych i nienormatywnych zachowań, typowych dla osób gwałtownie zrzuconych z piedestałów i nagle pozbawionych przywilejów i olbrzymich profitów. To będą tysiące osób. Już niebawem. Po wyborach.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane