Jesteś tutaj:Aktualności Uroczyste obchody Imienin Gniezna
poniedziałek, 20 kwietnia 2015 19:00

Uroczyste obchody Imienin Gniezna

 

Uroczystość Święta Patrona Miasta Gniezna, którym jest święty Wojciech, przypada w najbliższy czwartek 23 kwietnia. Jakie będzie to święto?

Obchody rozpoczną się od Mszy świętej w intencji miasta i jego mieszkańców, która rozpocznie się o godzinie 12:00 w Bazylice Prymasowskiej i poprowadzona zostanie przez ks. abp. Wojciecha Polaka – Prymasa Polski.

Następnie o godzinie 13:30 między Miastem Gnieznem, Starostwem Powiatowym i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Starym Ratuszu zostanie podpisane porozumienie w sprawie wydania publikacji „Dzieje Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”. - Taka monografia pojawi się po ponad 40 latach. Niestety w tamtych czasach historia pisana miała wiele przekłamań i chcemy tą publikacją odkłamać fakty i przywrócić tym samym rangę miastu - mówił prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Tego dnia o godzinie 13:45 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Gniezna w „Sali Kryształowej” Starego Ratusza, na której przewidzianych jest kilka znaczących wydarzeń.

Wreszcie o godzinie 16:30 pod pomnikiem św. Wojciecha odbędą się obchody imienin patrona, jak i wszystkich jubilatów z Gniezna. Osób o imieniu Wojciech jest w naszym mieście aż 540 i prezydent zaprasza wszystkich Wojciechów do wspólnego świętowania.

Na koniec tego dnia o godzinie 17:00 w Miejskim Ośrodku Kultury, będzie miał miejsce wernisaż wystawy regionalisty Tadeusza Panowicza.

Imieniny Miasta nie kolidują z obchodami odpustowymi, które będą odbywać się w 25 i 26 kwietnia. Przypominamy, że w tym roku Jarmark św. Wojciecha będzie umiejscowiony przy ulicach Chrobrego, Mickiewicza i częściowo Łubieńskiego. Przy tej ostatniej ulicy mieści się MOK, w którym właśnie w tych dniach odbywać się będzie Przegląd Piosenki Religijnej Adalbertus oraz specjalny występ Beaty Bednarz.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Kaśka wtorek, 21 kwietnia 2015 20:46 napisane przez Kaśka

  Ciekawe, jak rozwiążą na tych ulicach sprawy sanitarne, dostępu do energii elektrycznei itp. To nie sztuka kazac stanąć i handlować na chodniku, sztuką są media i inne przyległosci potrzebne każdemu handlarzowi.

 • Link do komentarza obojętny wtorek, 21 kwietnia 2015 14:09 napisane przez obojętny

  Ten pomysł jarmarku na ulicach brylował w UM od jakiegoś czasu, ale Kowalski ze Spachaczem torpedowali jako bzdurny pomysł ... teraz widać kto podejmuje decyzje w urzędzie ,na pewno nie kierownik miasta.. Chyba że wyjdzie to gratulujemy !! Do odważnych świat należny czekamy na opinie w poniedziałek rano .
  PS. na kłeckowskiej znowu straż miejska pilnowała bezdomnych jak zbierali śmieci, z samochodów ludzie robili zdjęcia i mówili, że więźniowie sprzątają Gniezno no cóż ?? każdy ma swoje.... my w Gnieźnie też.

 • Link do komentarza Scarlett wtorek, 21 kwietnia 2015 11:16 napisane przez Scarlett

  Ja tez dodam swoje trzy grosze na temat jarmarku. To naprawdę nierozsądny i nieprzemyslany krok w złym kierunku. Najlepiej to niech ich ustawią blisko katedry, by wszystko było w kupie! Co za dziwaczne rządy w tym Gnieźnie, ludzie się pukaja w glowy!

 • Link do komentarza mieszkaniec miasta wtorek, 21 kwietnia 2015 10:08 napisane przez mieszkaniec miasta

  jajakoja - religię i wyznawaną wiarę komentatorów radzę Tobie zostawic w spokoju. Mowa o zmianie lokalizacji, która zdaniem mieszkańców jest po prostu głupia i nierozsądna. Sklada się na to wiele powodów, ale na tym forum już wiele napisano. A przy okazji dodam Tobie, bo w swej zaciekłości religijnej nawet o tym nie wspominasz, że nie byłoby nigdy zadnego jarmarkowego odpustu, gdyby nie religijne uroczystości ku czci sw. Wojciecha.

 • Link do komentarza jajakoja wtorek, 21 kwietnia 2015 08:47 napisane przez jajakoja

  Wydawałoby się, że ci, którzy są przeciwni ustawianiu (tym razem) straganów odpustowych wzdłuż ulic w centrum Gniezna, to głęboko religijni, a może nawet bogobojni, lokalni patrioci, którzy boją się, że Gniezno obrazi w ten sposób Pana Boga, a im samym stragany przeszkodzą w religijnym skupieniu podczas procesji. Okaże się.
  Można też pomyśleć inaczej: bardziej interesuje ich nie sama procesja i jej wymiar religijny, lecz przede wszystkim to, co dzieje się wokół i przy okazji.

  Są przeciwni, aby być PRZECIW. Dla samej zasady.

  Można też być - dla odmiany - ZA tym, o czym nie wiemy na pewno, że wszystkim zaszkodzi. Różnorodność wzbogaca.

  A jeżeli - jako ludzie wolni - nie lubimy być ZA, to - co najmniej - zachowajmy neutralność przed sprawdzeniem, czy bycie PRZECIW naprawdę miało rację bytu.

  Może taka drobna zmiana wyjdzie jednak komuś na DOBRE?

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 20 kwietnia 2015 22:50 napisane przez mieszkaniec

  Co spowodowało, że organizatorzy stworzyli jarmark przy ulicach w centrum miasta nie da się pojąć. Gdyby to był jarmark w stylu świętojańskim, gdzie wszystko jest z góry przemyślane, jakoś poukładane, to jeszcze można zrozumieć. Ale handlarze z balonami, kogucikami, piszczałkami i innymi ryczącymi koszmarkami na głównej ulicy nieopodal procesji? Tradycyjnym miejscem handlu każdego miasta od stuleci były i są targowiska. Nie da się utrzymać ciszy w czasie procesji, przecież przy każdym straganie nie będzie stał strażnik czy policjant. Handel wojciechowy ma swoje prawa i każdy wie, ze tego dnia oprócz dzwonów św. Wojciecha w całym mieście słychać przenikliwe piszczałki, fujarki i co chwila trzaski pękających balonów. Te nowe rządy coraz bardziej stają się niezrozumiałe dla mieszkańców Gniezna. Już dziś słyszy się, ze wielu gnieźnian po prostu opuszcza to miasto na te dni nie chcąc uczestniczyć w czymś, co im nie przypomina prawdziwej wartości tego święta, ale także tradycji, w której żyli latami.

 • Link do komentarza milczy poniedziałek, 20 kwietnia 2015 19:13 napisane przez milczy

  i zrobił swoje ożywienie miasta---- ul. Mickiewicza , Chrobrego Łubińskiego- nie zapomnimy... pomimo sprzeciwów styl Pomysłodawców.
  Biada temu, który buduje swój dom na niesprawiedliwości, a górne komnaty na bezprawiu..... . biada .

 • Link do komentarza Czytelnik poniedziałek, 20 kwietnia 2015 19:10 napisane przez Czytelnik

  Nuda nuda nuda nuda nuda nuda nuda.
  Imieniny w trakcie których bardzo mało atrakcji dla mieszkańców.
  Co nas interesuje specjalne posiedzenie rady miasta?
  My chcemy się bawić - miasto niestety na imieniny takiej możliwości nam nie daje. Ulubione zespoły pana widocznego na fotce powyżej miały zablokowane terminy, że nie dało się żadnego większego koncertu zrobić?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane