wtorek, 05 maja 2015 08:55

Wszystko zgodnie z prawem

 

Nikt nie przekroczył przepisów, a wszystko było zgodne z ogólnymi zasadami parkowania w mieście. Tak można zrozumieć odpowiedź z Policji.

Minął jakiś czas od informacji nadesłanej przez naszego czytelnika w sprawie „identyfikatorów”, wystawianych samochodom parkującym przy ul. Sienkiewicza (zobacz: Parkowanie na ul. Sienkiewicza). Zgłosił on wówczas, że policjanci przyjeżdżający do pracy, zamiast wykupywania odpowiednich dokumentów w Strefie Płatnego Parkowania, wystawiają za szybą różne „kwitki” w postaci informacji „na okaziciela” lub… wizytówek służbowych. Jak się okazuje, nikt problemu w tym nie widzi. Mieszkańcy i petenci tymczasem nie mają gdzie parkować.

Zwróciliśmy się wówczas z kilkoma zapytaniami w tej sprawie do Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Jak odpowiedział nam insp. Artur Sobolewski, Komendant Powiatowy: - Postępowanie wyjaśniające mające na celu sprawdzenie, czy identyfikatory były używane zgodnie z przeznaczeniem nie wykazało nieprawidłowości. Jednym z wniosków kontrolujących było ich wycofanie ze względu na sporadyczne z nich korzystanie i faktyczne identyfikowanie pojazdów policyjnych w inny sposób. Policjanci i pracownicy cywilni na bieżąco są zapoznawani z obowiązującymi przepisami, w tym także z przepisami prawa miejscowego i tak jak każdy mieszkaniec są zobowiązani stosować się do nich. Nieoficjalnie jednak dotarły do nas informacje, że działania policjantów parkujących w ww. sposób, spotkały się z reprymendą kierownictwa jednostki na jednej z odpraw. 

Na pytanie, w którym postanowiliśmy dowiedzieć się, czy KPP wydała wewnętrzne pozwolenie, do stosowania przez policjantów „identyfikatorów” w postaci chociażby własnych wizytówek lub „zezwoleń na okaziciela” dla samochodów stających w Strefie Płatnego Parkowania, uzyskaliśmy odpowiedź: - Na podstawie art.13 ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 poz.260 ze zm.)  od ponoszenia opłat za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania są zwolnione m.in. pojazdy Policji. Wobec powyższego wszelkie zarejestrowane zdarzenia nieopłaconych postojów przedmiotowych pojazdów z mocy prawa są umarzane przez Prezydenta Miasta - przekazał insp. Artur Sobolewski. Pozostaje jednak pytanie, ile z pojazdów, uchwyconych przez mieszkańca niespełna miesiąc temu na ul. Sienkiewicza, faktycznie było pojazdami należącymi do Policji, a ile tylko prywatnymi samochodami pracowników.

Problem ul. Sienkiewicza i parkowania w jej rejonie, już od kilku lat spędza sen z powiek kilku najważniejszym instytucjom znajdującym się w tym miejscu. Nie ma jednak nigdzie żadnych odgórnych zaleceń, aby ich pracownicy zostawiali swoje samochody poza tym obszarem. Problem dotyczy także ul. Jana Pawła II: - Do dyspozycji pracowników Starostwa Powiatowego jest 18 miejsc parkingowych wydzielonych pod budynkiem urzędu. Do tej pory w Starostwie nie obowiązywały i nie obowiązują zalecenia dla pracowników dotyczące innych miejsc, w których mogliby oni parkować swoje samochody - informuje Radosław Gaca, rzecznik Starostwa Powiatowego. Podobnie jest przy ul. Sienkiewicza, gdzie znajdują się siedziby banku i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz szkoły. Rozbudowa siedziby Komendy powoduje dodatkowe problemy z parkowaniem pojazdów przez pracowników Policji, po części opisane powyżej. Wydaje się jednak, że w najbliższym czasie sytuacja może nie ulec zmianie, ale należy też pamiętać, że wobec wszystkich obowiązuje równość wobec prawa.

Problem parkowania przy ul. Sienkiewicza wciąż rozpala. Jeszcze niedawno nadesłano do nas zdjęcia samochodów, które parkują w sposób nieprzepisowy, na trawnikach i chodniku. Mieszkaniec Gniezna pytał się o to, czy w ogóle są jakieś służby, które pilnują przestrzegania porządku, gdyż sytuacja ta powtarza się codziennie. Jak można było się domyśleć, nie uległa ona zmianie i nadal panuje tam swoisty „Dziki Zachód”. Sprawie będziemy się na bieżąco przyglądać.

11 komentarzy

 • Link do komentarza rencista środa, 06 maja 2015 00:22 napisane przez rencista

  W sprawie parkingu ZUS przed laty zostało skierowane pismo z prosba o wyjasnienie. komu ten parking i na jakich zasadach ma służyć. Zdaje sie, że pismo to zostało skierowane do Konina, któremu wówczas (może dzisiaj też?) podlegała gnieźnieńska placówka. No i proszę Państwa, jak to w Polsce bywa, do dzisiaj nie ma żadnej odpowiedzi. Pismo petenta zostało zlekceważone, a miejscowy kierownik ma swoich świadczeniobiorców w *****! Jestem jednym z nich, rzadko, ale zdarza się, ze muszę odwiedzić tę placówkę, jestem osobą w starszym wieku, mieszkam daleko i do miasta jadę samochodem. Nigdy, ale to NIGDY nie miałem możliwości zaparkowania przed ZUSem, bowiem ten parking jest cały czas zajęty przez uciekinierów ze Strefy, mieszkańców pobliskich budynków i pracowników pobliskich instytucji. To dlaczego nie napiszą, ze ten parking jest dla nich, a nie dla petentów ZUSu?

 • Link do komentarza Henryk wtorek, 05 maja 2015 17:44 napisane przez Henryk

  W Gnieźnie żeby coś załatwić w urzędach to trzeba taksówką podjechać jak człowiek ma kłopoty z chodzeniem bo te miejsca dla inwalidów też pozajmowane. No i po tych stromych schodach w magistracie to tragedia

 • Link do komentarza obserwator wtorek, 05 maja 2015 17:15 napisane przez obserwator

  A może należałoby się przyjrzeć parkingowi przed ZUS-em. To jest dopiero prywatny folwark pracowników ZUS. Tam petenci nie mają możliwości parkowania bo pracownicy ZUS za przyzwolemiem swojego szefa uzurpują sobie prawo do pierszeństwa parkowania.

 • Link do komentarza KUKIZ-bus wtorek, 05 maja 2015 13:33 napisane przez KUKIZ-bus

  @Ramol: :-))) "urzędy są dla niego, a nie on dla urzędu" - robotnicy do łopaty, studenci do książek!!!
  Huty są dla ludzi, a nie ludzie dla hut!!!
  Ogłaszam składkę publiczną na Mauzoleum Władysława Gomułki w Pierwszej Stolicy Polski Ludowej! I na mauzoleum dla Mietka Moczara!

 • Link do komentarza franca wtorek, 05 maja 2015 12:09 napisane przez franca

  w Polsce są równi i równiejsi!! nie od dziś wiadomo, że wielu osobom uchodzi wiele, a maluczkim niestety niewiele wystarczy, by go ścigać z urzędu nawet!! przed chwilą - straż miejska latała z bloczkiem mandatowym i wystawiały kwity, na źle zaparkowane autka koło kościoła św. Michała, natomiast notorycznie łamie się ten sam przepis przy Targowisku koło św. Wawrzyńca i .... nic, straż M. i policja przejeżdża i nie widzi.... w zakręt czasem nie można wjechać, widoczność ograniczana i co i nic, jeszcze ich tam nie widziałam....
  ps. pewnie trzeba poczekać na akcję parkowanie??!!

 • Link do komentarza ramol70 wtorek, 05 maja 2015 12:03 napisane przez ramol70

  celem zachęcenia pracowników urzędów proponuję dla nich np. zniżkę na bilet do pracy i z pracy w określonych dniach i godzinach ....środkami transportu publicznego ... wszystko jest do zorganizowania, byle dla obywatela - petenta urzędu było miejsce i ten miał przynajmniej wrażenie, że urzędy są dla niego, a nie on dla urzędu!!

 • Link do komentarza Przemysław Gronek wtorek, 05 maja 2015 11:43 napisane przez Przemysław Gronek

  godzilla - popieram
  Ponadto dlaczego urzędnicy tam pracujący mają zapewnione bezpłatne miejsca parkingowe? A mieszkańcy w centrum nie dosyć , że muszą płacić haracz za parkowanie to nie mają zapewnionego miejsca. Rozumiem, że władza jak zawsze dla siebie ustanawia prawo a nie dla ludzi..
  Skoro mieszkańcy centrum muszą płacić to niech urzędnicy też płacą.

 • Link do komentarza KUKIZ-bus wtorek, 05 maja 2015 11:06 napisane przez KUKIZ-bus

  @Godzilla: :-\))) Chłe, chłe... A dlaczego to ci pracownicy urzędów mają, twoim zdaniem, dawać przykład?! A harcerze i harcerki, a członkowie Klubu Czarnej Stopy, a ministranci, a dziewczynki po I komunii, Matki Polski etc. - to niby miałyby nie świecić tym przykłądem?

 • Link do komentarza Lokalny wtorek, 05 maja 2015 10:46 napisane przez Lokalny

  To teraz proszę sprawdzić czy Citroen jednego z dzielnicowych, przyłapany "z wizytówką" za szybą jest pojazdem policji czy tylko prywatnym pojazdem funkcjonariusza. Jeśli owy Citroen nie jest pojazdem policji, tzn. że komendant kłamie w żywe oczy i proszę redakcję o poinformowanie o sprawie komendanta wojewódzkiego oraz Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

  Naprawdę, nie lekceważmy tej sprawy ! Trzeba sfotografować wszystkie auta z "lewymi" przepustkami i sprawdzić czy są to pojazdy policji. Każdą nieścisłość zgłaszać do Komendanta Wojewódzkiego, Komendanta Głównego oraz trzeba koniecznie poinformować media ogólnopolskie.

  Może redakcja napisze artykuł na Kontakt24 ?

 • Link do komentarza dzięki wtorek, 05 maja 2015 09:46 napisane przez dzięki

  W takim razie jak dla mnie problem parkowania w Gnieźnie i nie tylko , dzięki Panu Komendantowi został rozwiązany. Mianowicie moje auto terenowe dostało powołanie do wojska i jako pojazd Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie ustawy nie musi płacić opłat za parkowanie.

 • Link do komentarza godzilla wtorek, 05 maja 2015 09:23 napisane przez godzilla

  pracownicy urzędów powinni dawać przykład i używać środków transportu publicznych... dotyczy to UM, Starostwa i UG.... wokół urzędów powinny być miejsca dla petentów wyznaczone z czasem do powiedzmy 30 minut w urzędach bywają kolejki i mało świadomi urzędnicy dlatego aż tyle czasu!/

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane