wtorek, 02 czerwca 2015 14:30

Pierwszy taki plac w Wielkopolsce

 

W ogródku jordanowskim przy ul. 3 Maja uroczyście otwarto nową część placu zabaw. Nietypową, gdyż dostosowaną do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

Na tego typu działanie, został w ubiegłym roku złożony projekt w ramach budżetu obywatelskiego. Zdobyte 100 tysięcy złotych, które głosami gnieźnian zostały przyznane na realizację pomysłu, doczekały się właśnie urzeczywistnienia. Jest to pierwszy tego typu plac integracyjny w Wielkopolsce, który pozwoli bawić się dzieciom niepełnosprawnym razem z innymi.

Autorkami projektu są Marta Mazurczak i Aleksandra Fiedor: - Stwierdziłyśmy, pracując na co dzień z dziećmi niepełnosprawnymi, że w całej Wielkopolsce nie ma takiego placu integracyjnego. W naszym mieście jest spore zapotrzebowanie, mamy kilka szkół integracyjnych czy ośrodków szkolno – wychowawczych, więc stwierdziłyśmy by dzieci niepełnosprawne mogły się bawić z innymi dziećmi. To co udało się nam teraz zrobić, mam nadzieję że jest początkiem do czegoś większego - przyznała Marta Mazurczak. - Brakuje takich miejsc w miastach, a przecież Gniezno wcale nie jest takie małe i zapotrzebowanie istnieje. To ma służyć przede wszystkim integracji, gdyż przychodząc z takim dzieckiem do parku, zazwyczaj nie mogło z większości atrakcji korzystać - przekazała Aleksandra Fiedor.

Nowy plac zabaw spełnia dodatkowe wymagania, ułatwiające korzystanie z niego dzieciom niepełnosprawnym. Przede wszystkim jest to szerokość przejścia, a także dodatkowe elementy, uatrakcyjniające obiekt dzieciom z problemami w poruszaniu się.

Nowy obiekt, tak jak i wszystkie pozostałe place zabaw na terenie miasta, znajdzie się pod opieką Miejskich Świetlic Socjoterapeutycznych: - Chciałabym zwrócić się do społeczeństwa, aby uświadomić dzieciom, że taki sprzęt trzeba szanować. Tak jak zieleń jest ważna, tak i to co sprawia nam radość przy zabawie. Inne dzieci też mogą z tego korzystać, bo to jest integracyjny plac, ale zawsze należy pamiętać o dbaniu przez wszystkich o to co - przyznała Zofia Komosińska, kierownik MŚS. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane