piątek, 05 czerwca 2015 18:12

Poznaj państwo z Dagome Iudex

 

Na rynek trafiła unikalna gra karciana, przybliżająca początki państwa piastowskiego. Jest też ciekawym pomysłem na promocję.

Początki polskiej państwowości powoli mogą przeżywać swój renesans w popkulturze. Wiele lat temu tworzone były komiksy i filmy w tym temacie. Obecnie temat powraca w nieco innym stopniu, chociażby pod postacią rekonstrukcji i tworzenia widowisk, czy w nieco skromniejszej wersji, jak chociażby w grach.

Taką grą jest wydana niedawno Dagome Iudex, która jest dziełem dwóch twórców – Bartosza Borowiaka i Dominika Płóciennika. Pomysł powstał z poszukiwań nowych możliwości promocji historii. Zauważyliśmy trend zwiększającej się popularności gier karcianych w Polsce i dlatego spróbowaliśmy stworzyć taką grę z okazji 990. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i zbliżającej się 1050. rocznicy Chrztu Polski - przyznaje Bartosz Borowiak, pomysłodawca projektu i dodaje: - Szukaliśmy na rynku gry, która opierałaby się na historii piastowskiej. Znaleźliśmy jedną o Polanach i jest to gra planszowa, ale takiej typowo o Piastach nie znaleźliśmy. Karcianych natomiast nie ma w ogóle.

Założenia gry są dosyć obszerne, ale przeszła już pozytywnie próbę Klubu Fantastyki „Fantasmagoria”. Jak przyznaje Dominik Płóciennik, odpowiedzialny za opracowanie graficzne, założenia były proste: - Inspiracją była gra zwana kanastą, aczkolwiek ją nieco uprościliśmy, dodaliśmy kilka szczegółów, przez co gra zrobiła się żywsza, bo nie chcieliśmy, aby gracze się zniechęcali.

Na grę składają się historyczne elementy, jak chociażby grody. - W grze przedstawiamy kilka grodów, ale nie są to wszystkie grody piastowskie, tylko te najważniejsze, ale i te zapomniane, jak np. Kłecko - mówi Bartosz Borowiak. Są także Giecz, Grzybowo, Łekno, Poznań, Biskupin, Gniezno, Kalisz, Kruszwica i Ostrów Lednicki. W kartach występują także sylwetki osób, które w jakiś sposób zapisały się w historii i co do których wiemy, że na pewno istniały: - W grze są także postacie, a na instrukcji umieściliśmy ich krótki życiorys, przez co chcieliśmy przybliżyć te osoby ludziom młodym, które mogą je nie znać, aby mógł to być też początek poszukiwań, dociekań dotyczącej historii piastowskiej - wyjaśnił Bartosz Borowiak.

Główną zasadą w grze jest zbieranie drużyny, składającej się z pięciu wojów lub pięciu kart specjalnych. - Są też karty pełniące funkcję jokera, a więc najemnika. Warunkiem wygrania rozgrywki jest ułożenie co najmniej jednej drużyny. Im większa drużyna się uzbiera, tym więcej punktów można zdobyć, a kto uzbiera więcej punktów tym jest bliżej zwycięstwa - wyjaśnia Dominik Płóciennik.

Gra została w całości wyprodukowana w Polsce, a jej obecny koszt na aukcji internetowej wynosi 49,99 zł. Jak jednak dodają jej autorzy, mimo jej niewielkich rozmiarów, jest to dobra cena jeśli chodzi o gry na rynku karcianym. W jej skład wchodzi 90 kart wojów, po 10 kart postaci i grodów, 10 kart najemników i 2 karty specjalne. Sama gra jest skierowana od 2 do 8 osób, a grać w nią mogą spokojnie już dzieci w wieku od 8 lat. Więcej informacji można znaleźć na stronie Dagome Iudex.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane