poniedziałek, 15 czerwca 2015 10:13

„Mieszkańcy Pławnika dyktują warunki miastu”

 

Za bezzasadne uznaje protesty mieszkańców prezydent Tomasz Budasz. Jego zdaniem droga na osiedlu Pławnik czeka na realizację od ponad 20 lat.

- Wszyscy, którzy kupowali działkę w okolicach ul. Leśniej doskonale wiedzieli, że kupują ją przy planowanej drodze zbiorczej, która nie ma charakteru drogi osiedlowej - stwierdził prezydent Miasta Gniezna. W poniedziałek 15 czerwca przekazał on stanowisko swoje oraz Urzędu Miejskiego w sprawie powstania drogi na osiedlu Pławnik, łączącej ul. Wrzesińską z ul. Witkowską.

- Od 1993 roku obowiązują przepisy mówiące o tym, że droga ta powstanie w charakterze drogi zbiorczej - mówił Tomasz Budasz. Jego zdaniem, przykładem takiego wykonania drogi zbiorczej, jest ul. Elizy Orzeszkowej. Problem w tym, że założenia drogi przez Pławnik, opisywane są jako budowa obwodnicy. Do tego prezydent się przyznał i dodał, że to wynika z konieczności, jakie są zawarte w ustaleniach w ramach Obszarów Strategicznych Interwencji, ze środków których miasto ma otrzymać środki na budowę kontrowersyjnej drogi: - Jest to robocza nazwa, ponieważ tylko takie ulice można wpisać do dokumentów w ramach ubiegania się o fundusze zewnętrzne. My ją wpisaliśmy w OSI, który został zaakceptowany przez samorządowców naszego regionu. Tylko drogi o znaczeniu ponadlokalnym mają szansę na otrzymanie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Szacowany koszt budowy 1,7 kilometrowego odcinka drogi ma wynieść ok. 10 milionów złotych. Rozmowy w tej sprawie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego już trwają. Jakie są szanse na ich powodzenie? - W tej chwili ciężko jest na to pytanie odpowiedzieć - powiedział prezydent.

Pytany przez dziennikarzy, Tomasz Budasz stwierdził, że nie ma możliwości w tej chwili realizacji dalszej drogi przedłużającej ul. Artyleryjską w kierunku ul. Witkowskiej. Jego zdaniem wiąże się to z wykupem nieruchomości przeznaczonych do wyburzenia. W kwestii blokowania tej inwestycji (od wielu już lat) przez jednego z radnych miejskich odparł: - Nie boję się trudnych decyzji, ale jeden radny nie może blokować rozwoju miasta Gniezna. Teraz jednak na tę drogę nie mamy pieniędzy.

Tomasz Budasz zarzucił mieszkańcom tego rejonu, że działania przez nich podejmowane w tej chwili, są próbą storpedowania działań na rzecz rozwoju Gniezna: - Wydaje się, że grupa protestująca, licząca 100 – 150 osób, próbuje dyktować i narzucać warunki do rozwoju Miasta Gniezna pozostałym mieszkańcom. Nie mogę się zgodzić na takie postępowanie. Najbardziej boli to, że osoby te rozmawiają przez media, a nie rozmawiają rzeczowo z nami.

Ciekawym jest jednak to, że mieszkańcy osiedla Pławnik próbowali już spotkać się z prezydentem, ale do tej pory udało się jedynie odbyć nieformalną rozmowę telefoniczną. Na wtorek 16 czerwca zaplanowane zostało spotkanie z gnieźnianami zamieszkującymi ten obszar miasta, w trakcie którego skonfrontowane mają zostać wszystkie kwestie, podnoszone przez protestujących. Do tego czasu mieszkańcy nie chcą zabierać głosu w tej sprawie.

24 komentarzy

 • Link do komentarza sąsiad wtorek, 16 czerwca 2015 23:03 napisane przez sąsiad

  Pola, sprecyzuj swoją myśl, bo nie bardzo mozna Ciebie zrozumieć. Mieszkańcy Pławnika zamieszkują na osiedlu, które w pobliżu lasu miało im zapewnić komfort świeżego powietrza, spokoju i wygodnego życia. Po to wynieśli sie z bloków i centrum miasta. I nie wolno burzyc im tej zdobytej ciężką pracą i wyrzeczeniami tej oazy zieleni i prawa do życia w takich warunkach, na jakie zasługują.

 • Link do komentarza Pola wtorek, 16 czerwca 2015 17:48 napisane przez Pola

  Na wsi jest spokój i małe drogi. Proponuję mieszkańcom udać się do większych miast.

 • Link do komentarza Pola wtorek, 16 czerwca 2015 17:44 napisane przez Pola

  Kolejna "obwodnica" z ograniczeniem do 30 km/h i wystawionymi radarami. Rozumiem obwodnica bez kolizyjnych skrzyżowań i pozwalająca na szybkie wydostanie się z centrum, ale kolejny bubel, podobny do ronda Olimpijczyków.

 • Link do komentarza zasmucony sytuacją wtorek, 16 czerwca 2015 09:53 napisane przez zasmucony sytuacją

  Pospolity polityk mysli tylko o kolejnych wyborach ( będe nawet 12 lat czyli 3 kadencje!!!) , natomiast mąż stanu to człowiek, który liczy się z wyborcami i któremu zalezy na następnych pokoleniach. No to teraz odpowiedzcie sobie sami, kim jest Wasz prezydent?

 • Link do komentarza na powaznie wtorek, 16 czerwca 2015 09:28 napisane przez na powaznie

  Już niedługo ......... Dzwoni telefon do Urzędu Miasta : czy mogę rozmawiać z Prezydentem Budaszem? Pan Budasz nie jest już Prezydentem - pada odpowiedź urzędnika. Po chwili znowu dzwoni telefon: Czy mogę ............ Pan Budaszem i nie jest już Prezydentem, znowu odpowiada urzędnik. Po chwili znowu dzwoni telefon: czy mogę......... Do c.holery mówiłem że Budasz nie jest już Prezydentem! ... ...Dziękuję bardzo za odpowiedź ale ja jeszcze zadzwonię bo to tak miło jest usłyszeć !

 • Link do komentarza bolek wtorek, 16 czerwca 2015 08:26 napisane przez bolek

  Znając pokrętne myślenie budasza z PO- sld, specjalistów od wielkiego PR ( czytaj zadymy) jak nie będzie drogi na Pławniku tak jak oni chcieli, to na konferencji powiedzą że ludzie nie chcą rozwoju miasta.
  Już śpiewa do tablicy i po urzędzie że ma tak ambitny plan, że będzie trzy kadencje........Prezydentem... !! Co za bufon i nieudacznik, wygaszacz miasta. Architekci tej prezydentury łapią się za głowy kogo tam wsadzili.
  Ps. mieszkańcy ta władza wyrzucała do kosza nie takie protesty i podpisy . Byle do jesieni.

 • Link do komentarza mmmm wtorek, 16 czerwca 2015 08:14 napisane przez mmmm

  Jaki sens? budować za 10 mln drogę o tej samej funkcji co ulica Wolności,, przecinając kameralne osiedla Pławnik i pewnie docelowo Osiniec. Nie lepiej za 1-2 mln usprawnić ruch na ul. Wolności. Nowa droga nic nie zmieni, może jedynie zmniejszyć ruch na ulicy Wolności!
  Koncepcja bardzo stara, której realizacja pokazuje brak odważnych decyzji w mieście i krótkowzroczność. Bazowanie na starych planach to taka asekuracja, że jeżeli droga nie spełni swojego zadania to zawsze będzie można przyjąć obronę, że to błąd twórców starej koncepcji. Jeżeli natomiast droga ma być rozwojowa dla Gniezna to Prezydent powinien dążyć do prawdziwej obwodnicy rozpoczynającej się już przed Cielimowem i docelowo prowadzącą do trasy Toruńskiej.
  Choć i tak nadal obstaję, że za 10 mln miasto powinno kupić tereny przy węźle Goślinowo, uzbroić teren. i stworzyć tam strefę. Po pierwsze w ten sposób wyprowadzi przemysł na obrzeża miasta, po drugie nie będzie miało problemów z jej skomunikowaniem ze światem. Tylko po co się rozwijać i brać przykład choćby z Wrześni.

 • Link do komentarza antonio wtorek, 16 czerwca 2015 00:17 napisane przez antonio

  dzisiaj dla budasza 150 osób to bardzo malutko, ale na jesieni takie 150 osób pozwoliło mu wejść psim swędem do drugiej tury wyborów dzięki czemu został później prezydentem. oj chłopiec będzie płakał za 3,5 roku. będzie bolało jak całą dzisiejszą platformę!!!

 • Link do komentarza drogowiec poniedziałek, 15 czerwca 2015 23:21 napisane przez drogowiec

  Do Mieszkańców Pławnika, nie dajcie się zmanipulowac władzy. Radzę nie ustępować tylko dlatego, że jednemu radnemu przeszkadza pierwotny projekt drogi łączącej Wrzesińską z Witkowską. Droga zbiorcza, to droga, która jest elementem drogi głównej lub samodzielną drogą publiczną, przeznaczoną do bezpośredniej
  obsługi przyległego terenu. W zależności od rodzaju zagospodarowania przyległego do drogi głównej terenu rozróżnia się drogi zbiorcze
  obszarowe i drogi zbiorcze dojazdowe. A Wam chcą wcisnąć tzw. obwodnicę, czyli drogę obszarową, która będzie obsługiwała obiekty publicznej działalności gospodarczej w strefie podmiejskiej, ale takze będzie stanowiła zrterię przelotową dla dużego ruchu komunikacyjnego!
  Wy co najwyżej możecie się zgodzić na drogę zbiorczą dojazdową tj. na drogę obsługującą rozproszoną zabudowę, niewielką liczbę działek lub pojedyncze posesje. Prezydent mówiąc, że chce obwodnicy, ale tylko na papierze mówi Wam nieprawdę, albo po prostu popełnia przestępstwo wyłudzając pieniądze na coś, czym ta droga nie będzie. Naprawdę, mieszkańcy Gniezna są całym sercem z Wami i pilnujcie swoich interesów na osiedlu i nie dajcie sobą manipulować!

 • Link do komentarza Para poniedziałek, 15 czerwca 2015 22:45 napisane przez Para

  "Mieszkańcy Pławnika dyktują warunki", czy może szanowny p. Budasz narzuca swój punkt widzenia nie licząc się z mieszkańcami, nie tylko Pławnika? Facet zmienia zeznania, nie wie co mówi, mąci. Do boju, bo strach pomyśleć komu jutro narzuci swój punkt widzenia!

 • Link do komentarza Zielony Pławnik poniedziałek, 15 czerwca 2015 21:29 napisane przez Zielony Pławnik

  Avalon, podziwiamy Twoją wiedzę i zaangażowanie zapraszamy na Facebook Zielony Pławnik. Przyjaciele Zielonego Pławnika

 • Link do komentarza sowa poniedziałek, 15 czerwca 2015 20:24 napisane przez sowa

  Mieszkańcu, Budasza nic nie zmiecie, Platforma jest odporna, no chyba, że jakaś lokalna afera podsłuchowa :-)))

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 15 czerwca 2015 20:01 napisane przez mieszkaniec

  ad jt) TO PODPIERAJ , NIKT CI NIE BRONI.
  Panie budasz niech się pan obudzi albo może zderzy ze ściana.
  Jeszcze pan dobrze nie zaczął, a już mamy pana dosyć. Niech się pan poda do dymisji. Tak będzie lepiej dla mieszkańców nie tylko dla Pławnika.

 • Link do komentarza Forrest Gump poniedziałek, 15 czerwca 2015 18:53 napisane przez Forrest Gump

  Prawdopodobnie jest to kamuflaż ze strony władz miasta, jaki jest wielki sens budować dwie równoległe drogi jak miasto ma inne potrzeby. Teraz mieszkańcy Pławnika są sami w protestach , za jakiś bliżej nieokreślony tajemniczy czas mieszkańcy Osińca dowiedzą się , że przez Leśna i drogę na Osiniec pobiegnie obwodnica Września - Toruń.
  A co do potrzeb - może stałby się cud i miasto dorzuciłoby się do budowy szpitala ?? Skoro OSI bez walki oddane !!!( miasto jest Liderem)

 • Link do komentarza Osiniec poniedziałek, 15 czerwca 2015 18:30 napisane przez Osiniec

  Głosujcie dalej na PO to zrobią was w kolejnego balona. Na szpital kasy nie ma a na bezsensowną drogę są. Niech Budasz i spółka zdradzą kolejne plany. Niech napiszą jaka droga przebiegać będzie przez Osiniec. Skandal

 • Link do komentarza obserwatoer poniedziałek, 15 czerwca 2015 18:25 napisane przez obserwatoer

  Prawdą jest, że czeka was w niedalekiej przyszłości droga szybkiego ruchu. Hałas i jeszcze raz hałas !!!!!!!!!!! Ktoś was wpuszcza w maliny, dlaczego budasz nie zdradza kolejnych planów?

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 15 czerwca 2015 16:45 napisane przez avalon

  Za bezzasadne uznaje protesty mieszkańców prezydent Tomasz Budasz. Jego zdaniem droga na osiedlu Grunwaldzkim czeka na realizację od ponad 40 lat.

  - Wszyscy, którzy kupowali działkę w okolicach ul. Artyleryjskiej doskonale wiedzieli, że kupują ją przy planowanej drodze zbiorczej, która nie ma charakteru drogi osiedlowej.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 15 czerwca 2015 16:43 napisane przez avalon

  Mieszkaniec ulicy Artyleryjskiej dyktuje warunki miastu.

 • Link do komentarza mm poniedziałek, 15 czerwca 2015 15:47 napisane przez mm

  Niech prezydent zobaczy ile ludzi biega w lesie miejskim. Czy pan prezydent aby nie wspierał sportu i ruchu wśród mieszkańców ?? Ludzie z centrum przyjeżdżają aby biegać po lesie.

 • Link do komentarza jawiemlepiej poniedziałek, 15 czerwca 2015 14:38 napisane przez jawiemlepiej

  Decyzje w tych sprawach, które dotyczą "wszystkich mieszkańców", nie są podejmowane przez wszystkich mieszkańców, lecz przez władze - radnych i prezydenta. To znaczy, że mieszkańcy Pławnika wchodzą w spór z władzami, a nie z wszystkimi mieszkańcami. Jeżeli coś było planowane ponad 20 lat temu, to nie znaczy, że musi być realizowane co do joty. Zawsze należy przemyśleć, jak to zrobić teraz i czy to robić. Wydaje się, że tego właśnie oczekują od władz miasta mieszkańcy Pławnika.

  To zdanie: "Wydaje się, że grupa protestująca, licząca 100 – 150 osób, próbuje dyktować i narzucać warunki do rozwoju Miasta Gniezna pozostałym mieszkańcom" zostało wypowiedziane wyłącznie po to, aby stworzyć wrażenie, że Pławnik chce zaszkodzić całemu miastu i doprowadzić do konfliktu tam, gdzie go nie ma. Wpływ inwestycji na mieszkańców Pławnika będzie bezpośredni i większy, a na mieszkańców np. Winiar pośredni i dużo mniejszy.

  Nigdy nie ma bezzasadnych protestów mieszkańców - to powinna wiedzieć każda mądra władza, która chce być reprezentantem mieszkańców.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane