Jesteś tutaj:Aktualności Kąpieliska dopuszczone do użytkowania
piątek, 03 lipca 2015 19:05

Kąpieliska dopuszczone do użytkowania

 

Oficjalnie od 1 lipca można kąpać się w jeziorach na terenie powiatu, które zostały przebadane przez Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gnieźnie.

Jak informuje Grażyna Bernaciak z gnieźnieńskiego Sanepidu, bezpiecznie można użytkować kąpieliska Winiary i Skorzęcin oraz miejsca wykorzystywane do kąpieli takie jak Jankowo Dolne, Dziekanowice, Lednogóra, Kłecko, Borzątew i w tym roku Rybitwy. - Kąpieliska zostały przebadane na obecność bakterii. Wyniki są bardzo dobre. Przeprowadziliśmy też kontrolę wyposażenia w tych miejscach - mówi.

W tym roku boje na kąpieliskach są umiejscowione inaczej, to znaczy najpierw napotkamy boje czerwone, a następnie żółte. Zmiana ta jest podyktowana przepisami. - Wcześniej boje żółte wyznaczały strefę dla nieumiejących pływać, a czerwonych dla tych, którzy pływać potrafią. To umiejscowienie doprowadzało to sytuacji hipotetycznie niebezpiecznej. W tym roku strefy dla nieumiejących pływać o głębokości wody nie większej niż 120 cm zostały oznaczone bojami o kolorze czerwonym, przy czym za nimi znajdować się powinien pas bezpieczeństwa o szerokości 5 metrów i głębokości nie przekraczającej 140 cm. Następnie teren dla osób pływających oznaczony jest bojami w kolorze żółtym. Strefa ta nie powinna przekraczać głębokości 4 metrów - mówi.

Kąpieliska badane były przed otwarciem sezonu, ale podczas lata będą one jeszcze badane cztery razy, a także wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Przykładowo, gdyby zauważalne się stały zmiany w jakości wody.

Ratownicy znajdują się na Winiarach, w Skorzęcinie, Jankowie Dolnym, Borzątwi i Kłecku. W pozostałych miejscowościach takiej ochrony nie ma, za to istnieje tam pełna infrastruktura taka jak toalety, przebieralnie, czy pomosty. W tym roku standard tych pomieszczeń poprawił się w Lednogórze. Dla dzieci został także wybudowany plac zabaw.

1 komentarz

  • Link do komentarza ana piątek, 03 lipca 2015 23:19 napisane przez ana

    A co z Jeziorem Wierzbiczańskim?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane