poniedziałek, 06 lipca 2015 08:29

Za darmo zabiorą azbest

 

Rusza kolejna edycja akcji „Likwidacja wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego”. Musi on zniknąć do 2032 roku.

Już od ośmiu lat składane są wnioski w sprawie dotacji, które są przeznaczane na usuwanie azbestu z naszego środowiska. W tym roku kwota środków jest największą, jaką udało się do tej pory pozyskać – jest to 378 tysięcy złotych. Dodatek z budżetu powiatu oraz gmin, daje łączną sumę 563 tysiące złotych, co pozwoli zutylizować około 1300 ton wyrobów zawierających azbest.

Dlaczego należy usuwać azbest, którym kilka dekad temu pokryto wiele budynków na terenie Polski? - Azbest powoduje wiele chorób, takich jak pylica azbestowa, rak płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy jest możliwość dofinansowania w 100% na jego usunięcie - mówi Magdalena Musiałowicz z Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. Mieszkańcy powiatu, którzy złożą wniosek, mogą liczyć na bezpłatne usunięcie, wywiezienie i utylizację azbestu. Zajmują się tym wynajęte specjalne firmy: - Teren, na którym usuwa się azbest, musi być odpowiednio oznakowany, płyty powinny być zdejmowane w całości i żeby nie ulegały ukruszeniu, bowiem wtedy następuje pylenie. Ponadto cały czas musi być polewany wodą, która zapobiega rozprzestrzenianiu się pyłu z azbestu - mówi Magdalena Musiałowicz.

Wnioski w sprawie usunięcia azbestu można złożyć do urzędu gminy, właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Jej wzór jest dostępny na stronie internetowej wydziału Ochrony Środowiska: www.naszesrodowisko.pl oraz w urzędach gmin. Wnioski należy składać jak najszybciej, bowiem są one potem przekazywane przez gminy i weryfikowane na podstawie kolejności zgłoszeń. Akcja usuwania potrwa do 30 listopada 2015 roku.

Warto wiedzieć, że do wniosku powinien być dołączony tytuł prawny nieruchomości. Wnioskodawcy, którzy prowadzą działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi, usuwający azbest z budynków niemieszkalnych, są zobowiązani dodatkowo do załączenia oświadczenia o otrzymaniu pomocy de minimis w rolnictwie.

Obecnie szacuje się, że na terenie powiatu gnieźnieńskiego znajduje się jeszcze ok. 19 tysięcy ton azbestu. Aby usunąć go do 2032 roku, wyznaczonego przez Unię Europejską, należałoby przyspieszyć tempo kilkukrotnie. Obecnie usuwane jest ok. 500 ton rocznie. Od 2008 roku usunięto ponad 3200 ton azbestu z 1300 nieruchomości. Łącznie do tej pory na całą akcję wydano 1 milion 600 tysięcy złotych.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane