wtorek, 28 lipca 2015 18:17

Uczczą godzinę „W”

 

W pierwszy sierpniowy weekend gnieźnianie będą mogli wziąć udział w uroczystościach, związanych z rocznicą wybuchu powstania warszawskiego.

W nadchodzący weekend minie 71 lat od dnia, w którym Armia Krajowa wystąpiła zbrojnie przeciwko okupantowi niemieckiemu na terenie Warszawy. Akcja ta została wyznaczona na 1 sierpnia o godzinie 17:00 i to właśnie o tej porze w całym Gnieźnie mają zostać włączone syreny.

Tegoroczne uroczystości, których organizatorem jest Garnizon Gniezno, gnieźnieńscy harcerze oraz Miasto Gniezno, trwać będą dwa dni: - Mam nadzieję, że tegoroczna rocznica uzmysłowi mieszkańcom, że ta ofiara krwi złożona w sierpniu 1944 roku nie była daremna. Chcemy zaapelować, by 1 sierpnia o godzinie 17 zatrzymać się na chwilę. Także autobusy MPK, jeśli będą miały taką możliwość na przystanku, to na tę minutę się zatrzymają i włączą klaksony. Pokażmy, że jesteśmy razem, pamiętamy i przywracamy naszą historię - powiedział Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Tegoroczne uroczystości są organizowane oficjalnie po raz pierwszy. W sobotę 1 sierpnia ulicami Gniezna przejdzie „Marsz Pamięci”, a o 17:00, tj. godzinie „W” wszyscy upamiętnią ten moment minutą ciszy. W tym samym czasie rozpocznie się też uroczystość harcerska pod Pomnikiem Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę przy Skwerze Orląt Lwowskich. O 18:00 na Deptaku odbędzie się inscenizacja walk powstańczych.

W niedzielę 2 sierpnia na Rynku będą miały miejsce od 11:00 prezentacje grup rekonstrukcyjnych, a następnie o 13:00 odbędzie się Apel Pamięci pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Później o godzinie 14:00 odbędzie się także gra miejska, a o 19:00 wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.

Obecnie zdania historyków na temat idei powstania są wciąż podzielone, jednak w opinii organizatorów należy o nich mimo wszystko pamiętać: - Patrząc na decyzję, które stały za tymi faktami mającymi miejsce przez 63 dni w Warszawie, dziś coraz bardziej jesteśmy przekonani, że te decyzje które podjęło dowództwo Armii Krajowej, wbrew zaleceniom Naczelnego Wodza, skończyły się dla stolicy tragicznie. Dyskusja w tym temacie nadal się toczy, a ja sam mam w tej sprawie zdanie bardzo krytyczne, jednak nie będziemy czcili klęski, ale chcemy uzmysłowić Polakom, jak ważne było to wydarzenie w historii Polski - powiedział Robert Gaweł, prezes zarządu Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Gniezno.

6 komentarzy

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane