sobota, 01 sierpnia 2015 21:30

Gniezno pamięta

 

71 lat temu o godzinie 17:00 Armia Krajowa wystąpiła zbrojnie przeciwko okupantowi niemieckiemu na terenie Warszawy. Gniezno upamiętniło dzień rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

Tegoroczne uroczystości zostały zorganizowane oficjalnie przez Urząd Miasta Gniezno oraz grupy rekonstrukcyjne. Ulicą Chrobrego przeszedł „Marsz Pamięci”, który zakończył się pod budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego.

To tam oczekiwano na godzinę „W”, wybiły syreny alarmowe. W ten sposób gnieźnianie uczcili pamięć pomordowanych powstańców, którzy zginęli w 1944 roku. Po zakończonej minucie ciszy grupy i mieszkańcy uhonorowali ich słowami „cześć i chwała bohaterom”.

Godzinę „W” upamiętniono także pod Pomnikiem Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę przy Skwerze Orląt Lwowskich oraz przy fontannie na Rynku, przy której młodzież uczciła pamięć o powstańcach.

Przy Urzędzie Stanu Cywilnego głos zabrał weteran Armii Krajowej kapitan Józefat Sztuka. – W 1942 roku zacząłem działalność konspiracyjną miałem wtedy 18 lat. Zostałem wtedy żołnierzem Armii Krajowej w Szarych Szeregach w zgrupowaniu szturmowym. Wartości Bóg, Honor, Ojczyzna były dla mnie bardzo ważne i dzięki nim udało mi się przeżyć czas okupacji. Ta siła wciąż we mnie trwa – mówił.

Gniezno pamięta – tymi słowami uroczystość podsumował Robert Gaweł. W niedzielę 2 sierpnia odbędą się kolejne działania upamiętniające 71. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane