poniedziałek, 17 sierpnia 2015 10:18

Co odkryto w Komendzie?

 

Od wielu lat mówiło się, że w budynku Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie znajdują się tajemnicze malunki. Teraz je odsłonięto.

Kapitalny remont budynku przy ul. Jana Pawła II trwa już od jakiegoś czasu. Obecnie wstrzymana jest co prawda rozbudowa gmachu, ale we wnętrzach starego budynku trwają wciąż prace remontowe. W jednym z pomieszczeń jakiś czas temu odkryto malunki, przedstawiające postaci i inne religijne obrazy.

Póki co jednak, odkrycie nie zostało publicznie nikomu zaprezentowane, ale do naszej redakcji dotarły zdjęcia zrobione z ukrycia przez jednego z mieszkańców miasta. Jak dowiedzieliśmy się oficjalnie, odkryte malunki są polichromią, pochodzącą prawdopodobnie z początku XX wieku: - Stan zachowania ściennych malowideł pozwala na przeprowadzenie prac konserwatorskich, które doprowadzą do pełnego odsłonięcia i uczytelnienia form przedstawień. Już w obecnym stanie można stwierdzić, iż malowidła – przedstawienia figuralne, dekoracje roślinne i ornamentalne prezentują wysoki poziom artystyczny - poinformowała nas Justyna Pawłowicz, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu.

Budynek, w którym mieści się obecnie siedziba Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, liczy sobie bez mała już prawie dwieście lat. Obiekt został pobudowany w 1826 roku, jako nowy szpital miejski i jednocześnie przytułek dla ubogich. Przejął on tym samym funkcję szpitala, znajdującego się przy ul. św. Jana, dlatego nazywany był wciąż świętojańskim. Obiekt w okresie międzywojennym został przekształcony w dom dla księży, którzy już zakończyli swoją posługę duszpasterską. Jeszcze w okresie funkcjonowania w tym miejscu szpitala, jedno z pomieszczeń zostało wydzielone na kaplicę dla chorych, a na jej ścianach wymalowano różne polichromie. Zostały one zamalowane jeszcze w okresie II wojny światowej, kiedy to w budynku znajdowała się siedziba SS. Później w okresie PRL-u zlokalizowano tu siedzibę Milicji Obywatelskiej.

Trwający obecnie remont gmachu odsłonił zamalowane przed 70 laty freski, które zdobiły pomieszczenia dotychczasowej dyżurki. O ich istnieniu jednak mówiło się już wśród policjantów od dawna, bowiem miejscami odpadający tynk odsłaniał nieznane bliżej rysunki, znajdujące się pod grubymi warstwami farby. W dawnej kaplicy znajduje się także niewielka nisza, prawdopodobnie na tabernakulum lub postać jakiegoś świętego.

- Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków uznając wartość artystyczną, historyczną i zabytkową malowideł podjął decyzję o wpisaniu polichromii do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego - przekazała nam Justyna Pawłowicz. Jak dodała, obecnie prace konserwacyjne malunków mają na celu ich uczytelnienie, dzięki czemu będzie można więcej powiedzieć o programie ikonograficznym oraz będzie można pokusić się o badania na temat ich genezy.

Z uwagi na słabą jakość wykonanych zdjęć, postanowiliśmy skontaktować się w sprawie wykonania ujęć polichromii odkrytych w pomieszczeniach komendy. Jak przekazał oficer prasowy KPP w Gnieźnie st. asp. Anna Osińska: - Malowidła decyzją Komendanta Powiatowego Policji zostaną zaprezentowane dopiero po zakończeniu wszelkich prac konserwacyjnych i remontowych w budynku Policji. Według naszych informacji, wstępny koszt konserwacji malunków wynosi ok. 80 tysięcy złotych. W przyszłości w miejscu, gdzie znajdowała się kaplica, ma ponownie zostać umieszczona dyżurka.

3 komentarzy

 • Link do komentarza Mimi wtorek, 18 sierpnia 2015 01:33 napisane przez Mimi

  To się porobiło !!! Kultura w policji))) Szpital miejski i jednocześnie przytułek dla ubogich. Ludzie zdjęcia robią a komendant milczy...cisza...

  Sza, cicho sza czas na ciszę,
  Już oddech jej coraz bliżej,
  Tego naprawdę Ci brak,
  Ona jedna prawdziwy ma smak,
  Cisza jak ta.

  Sza, cicho sza, zbliż się do niej,
  Drga, ledwie drga, blady płomień,
  Podejdź i zanurz się w nią,
  Kryształową i czystą jej toń,
  Zanurz do dna.

  REF:
  Bliżej i bliżej, i bliżej, i bliżej
  Masz do niej,
  Ciszej i ciszej, i ciszej, i ciszej
  Co dnia !!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza Towarzysz poniedziałek, 17 sierpnia 2015 13:32 napisane przez Towarzysz

  Pinio, wszystkie gnieźnieńskie urzędy nadają się na muzea, bo nie da się ich dostosować do obecnych potrzeb - w UM i MOK nie da się wjechać wózkami inwalidzkimi - są duże różnice poziomów, poza tym brak odpowiedniej ilości pomieszczeń, ciasnota itd. Tylko Skarbówka, ZUS i Starostwo jako tako wyglądają, choć w tym ostatnim w upały nie szło wytrzymać.

 • Link do komentarza Pinio poniedziałek, 17 sierpnia 2015 11:41 napisane przez Pinio

  Co jeszcze kryją gnieźnieńskie budowle? A czy nie lepiej było budować nowy gmach dla policji, a ten powoli remontować i zorganizować w nim może to słynne muzeum Gniezna, które nie może się jakoś urodzić? Ale do takich decyzji potrzebni są faceci z j*****, a nie wymoczki, które nie mają pojęcia o zarządzaniu miastem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane