Wydrukuj tę stronę
piątek, 28 sierpnia 2015 19:45

Tajemnica wokół list PiS do parlamentu

 

Nie milkną echa decyzji, jakie zapadły po posiedzeniu Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Czy prezes partii dokonał roszad na listach w regionie?

Na te informacje wielu oczekiwało od dawna. Jeszcze dwa tygodnie temu portale ogólnopolskie podawały możliwy układ sił, jaki ma znaleźć się na listach wyborczych w okręgu konińskim. Obecnie jednak, nieoficjalne informacje mówią o niespodziewanych zmianach.

Oficjalnie jedynką na liście sejmowej w okręgu nr 37 ma zostać Witold Czarnecki, obecny poseł PiS, który może liczyć na silne poparcie w swoim regionie. Nieoficjalnie jednak dowiedzieliśmy się od źródeł z innego okręgu, że w naszym regionie początkowo przewidywany układ list został zmieniony. Nazwiska dwóch potencjalnych przedstawicieli Gniezna - obecnego posła Zbigniewa Dolaty oraz radnego sejmiku Krzysztofa Ostrowskiego, nie zajmują najbliższych miejsc po Witoldzie Czarneckim, tak jakby tego oczekiwano. Dokumenty z ustalonymi listami otrzymać mieli dziś pełnomocnicy okręgowi, ale niestety działacze PiS od rana nie odbierają swoich telefonów.

Pojawiły się jednak pewne przypuszczenia, co do kolejnych kandydatów na listach Prawicy Razem (PiS, Polska Razem i Solidarna Polska). Nieoficjalnie o tym, że na drugim miejscu może znaleźć się Agnieszka Mirecka-Katulska, mówiło się już od połowy sierpnia. Kandydatka jest działaczką z ugrupowania Polska Razem, a sam prezes tego stronnictwa Jarosław Gowin, mówił o jej obecności na początku listy wyborczej już na konferencji, która odbyła się 11 sierpnia br. w Koninie. Kandydatka do Rady Powiatu Konińskiego w wyborach samorządowych w 2014 roku uzyskała... 166 głosów. Mówi się jednak, że jej obecność na liście jest efektem porozumienia pomiędzy stronnictwami Prawicy Razem.

Trzecią osobą, która mogłaby się znaleźć na liście jest Zofia Itman z Konina. Wieloletnia działaczka, obecnie wiceprzewodnicząca sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w trakcie ubiegłorocznych wyborów samorządowych uzyskała prawie 10 tysięcy głosów poparcia. Jej obecność na liście na tak wysokiej pozycji, może być spowodowana także jej dawną działalnością w Porozumieniu Centrum oraz silnym elektoratem. Wynik samorządowy jest o tyle istotny, gdyż w trakcie wyborów parlamentarnych w 2011 roku Zofia Itman uzyskała jedynie 1200 głosów, co kontrastuje z wysokimi notowaniami sprzed 9 miesięcy. Informacje o jej wysokiej pozycji na liście PiS potwierdzają rewelacje konińskich mediów.

Kolejne miejsca na liście wyborczej mają - nieoficjalnie - przypadać Zbigniewowi Dolacie i Krzysztofowi Ostrowskiemu. W przypadku drugiego kandydata informacje te są niepewne, gdyż mówi się o przesunięciu jego osoby na listę do Senatu. Tu jednak kandydatem miał być Robert Gaweł, etatowy członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, który tę informację potwierdził kilka dni temu. Sam zainteresowany jednak przyznał dziś w rozmowie telefonicznej, że o żadnych aktualnych ustaleniach mu nic nie wiadomo.

Dodajmy, że w trakcie wyborów parlamentarnych z 2011 roku Zbigniew Dolata uzyskał w okręgu konińskim prawie 12 tysięcy głosów, a Krzysztof Ostrowski - 5400 głosów. W przypadku obecnego radnego, należy przypomnieć że był on kandydatem PiS do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i uzyskał w 2014 roku (co prawda w skali województwa) bardzo dobry wynik 17 tysięcy głosów poparcia. Poza tym atutem Krzysztofa Ostrowskiego mogłoby być spore poparcie w Gnieźnie w trakcie wyborów prezydenckich w listopadzie 2014 roku.

O tym jednak, jakie są ostateczne ustalenia na listach, dowiemy się prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Poseł Zbigniew Dolata zapowiedział na poniedziałek konferencję prasową - czy odkryje na niej karty? Zobaczymy.

6 komentarzy