wtorek, 01 września 2015 20:15

„Pamięć trzeba pielęgnować”

 

Władze, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń oraz kombatanci, złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym poległych i pomordowanych w trakcie II wojny światowej.

Pamiętny dzień 1 września 1939 roku dla wielu wciąż stanowi początek najmroczniejszej epoki w dziejach naszego narodu i świata. Dzień, w którym Niemcy bez żadnego wypowiedzenia wojny napadły na Polskę, zapisał się jako początek późniejszych masowych egzekucji, zsyłek, obozów koncentracyjnych i niszczenia kultury.

We wtorek 1 września 2014 roku, po 76 latach od tamtego dnia, w Parku im. Tadeusza Kościuszki zgromadziło się grono gnieźnian, chcących uczcić tych, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Uroczystości rozpoczęły się od wycia syreny alarmowej, po której wszyscy mogli usłyszeć komunikat Polskiego Radia z tego dnia, informujący o ataku Niemiec na Polskę. Głos spikera, który nawet dziś wywołuje emocje u współczesnych słuchaczy, był pierwszą informacją dla wielu Polaków o zdradzieckim ataku z Zachodu.

Następnie głos zabrał prezydent Tomasz Budasz, który w swoich słowach wyraził wdzięczność za ofiarę złożoną przez poległych i pomordowanych: - Jesteśmy winni im nie tylko szacunek i pamięć, ale powinniśmy też wsłuchiwać się w ich głos, który jest nie tylko wspomnieniem tamtego czasu, ale jest także przestrogą przed każdą wojną.

W dalszej części przemówił także Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna, który w skrócie przedstawił rys historyczny wrześniowych dni, rozgrywających się na terenie Gniezna. Podkreślał przy tym dramatyzm tego okresu, ale także heroizm i męstwo tych, którzy postanowili nie składać broni. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych w latach 1939 - 1945. Na samym końcu odbyła się krótka część artystyczna.

12 komentarzy

 • Link do komentarza Wojciech czwartek, 03 września 2015 00:17 napisane przez Wojciech

  Siebie uczestniku, siebie.Już się pół Gniezna śmieje z takich modeli.

 • Link do komentarza uczestnik środa, 02 września 2015 23:18 napisane przez uczestnik

  Teraz to nawet małżeństwa robią za delegacje. Tylko kogo oni reprezentowali, bo na tym wiecu nie dosłyszałem?

 • Link do komentarza zxzx środa, 02 września 2015 12:35 napisane przez zxzx

  007 we wczesnych godzinach rannych to prezydent z fotografującym pojawił się z kwiatami w pamiętnym dniu co do którego to dnia nie ma porozumienia w gnieźnieńskiej społeczności czy w dniu tym nastąpiło wyzwolenie czy zniewolenie, to może teraz chciał inaczej ?

 • Link do komentarza 007 środa, 02 września 2015 11:18 napisane przez 007

  Uroczystości winny były się rozpocząć o godzinie 4.45, ( a nie o 17-tej ) ponieważ ta godzina uważana jest za początek II wojny światowej. Organizatorom coś się pomieszało z Powstaniem Warszawskim.

 • Link do komentarza oglądacz środa, 02 września 2015 09:58 napisane przez oglądacz

  Promyczku - po tym plażowym stroju dziewczynki wchodzącej w skład pocztu sztandarowego (!) widzimy, jaka jest jakość ciała pedagogicznego w Polsce. Niestety, nikt takze nie poprawił innej pannicy źle i odwrotnie załozonej szarfy.

 • Link do komentarza pytajnik środa, 02 września 2015 09:41 napisane przez pytajnik

  wiki - w południe przy 40 stopniach gorąca to by nawet prezydent zemdlał, więc, nie żartuj sobie z tymi inicjatywami, bo to żadna inspiracja. I zapytam wzorem poprzednich komentatorów - a jakie to poprzednie inicjatywy wykazał ten prezydent? inicjatywy, które w znaczący sposób zmieniły nie tylko wizerunek miasta, ale i jakosć życia mieszkańców?

 • Link do komentarza Promyczek środa, 02 września 2015 08:11 napisane przez Promyczek

  Że też żadne belferstwo nie pouczyło tych dziewczyneczek z pocztów sztandarowych że w podkoszulku to się idzie na działkę do dziadka i babci na uroczystość zwaną grillowaniem!

 • Link do komentarza tbs środa, 02 września 2015 07:59 napisane przez tbs

  wiki a jakie są wcześniejsze świetne inicjatywy prezydenta ?

 • Link do komentarza Wania wtorek, 01 września 2015 22:54 napisane przez Wania

  No faktycznie wiki, te dzieciaki które mogły iść na uroczystości od razu po szkole, musiały zarywać swoje wolne popołudnie. Z tego co słyszałem od jednego z nauczycieli, to jedna z dziewczynek nawet zemdlała w trakcie przemówienia i wezwano na miejsce karetkę.

 • Link do komentarza wiki wtorek, 01 września 2015 22:11 napisane przez wiki

  Nareszcie zmiana godziny. Koniec z uroczystościami przed południem kiedy nikogo nie ma. Kolejna świetna inicjatywa prezydenta!

 • Link do komentarza pilot wtorek, 01 września 2015 22:10 napisane przez pilot

  Tak, wspomniano.

 • Link do komentarza kombatant wtorek, 01 września 2015 21:40 napisane przez kombatant

  A czy wspomniano o napadzie na Polskę ze Wschodu?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane