piątek, 04 września 2015 11:12

Kto gra onkologią?

 

Odpowiedź Starosty na interpelację w sprawie Ośrodka Rehabilitacji Onkologicznej zaskakuje. Czy pomysł jest próbą zagrania pod publikę?

Kilka tygodni temu do Biura Rady wpłynął wniosek radnego powiatowego Platformy Obywatelskiej Rafała Spachacza, w sprawie rozpatrzenia możliwości powstania w Gnieźnie Powiatowego Centrum Rehabilitacji Onkologicznej wraz z Hospicjum. Radny, jako miejsce ulokowania takiej placówki, wskazał budynek byłej szkoły ZSP nr 4 przy ul. Gdańskiej, który od 4 lat stoi nieużytkowany.

- Do zadań centrum należałyby m.in.: rehabilitacja dla pacjentów onkologicznych po zabiegach operacyjnych, chemioterapii i radioterapii, przywracanie sprawności psychofizycznej, adaptacja do nowych warunków życia, wsparcie psychologiczne oraz ustawiczna nauka profilaktyki przeciwnowotworowej - czytamy w uzasadnieniu, przedstawionym przez radnego.

W odpowiedzi na wniosek starosta Beata Tarczyńska przedstawiła założenia, jakimi kieruje się Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego w sprawie budynków przy ul. Gdańskiej: - Przedmiotowa nieruchomość stanowiąca własność Powiatu Gnieźnieńskiego już w poprzedniej kadencji, została przeznaczona do sprzedaży. Obecnie trwa procedura związana ze sprzedażą tych obiektów, która powinna zakończyć się w połowie listopada br. Przypomniano także, że to za poprzedniego Zarządu, w którym to powiatem rządziła PO wraz z SLD, skierowano wniosek do Urzędu Miasta o dokonanie zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Wprowadzono zapisy, które miały ułatwić sprzedaż tej działki różnym podmiotom, ale nie obejmują one nic z zakresu opieki zdrowotnej: - Mając na uwadze powyższe, Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego obecnie nie widzi uzasadnienia do podjęcia działań wskazanych w złożonej przez Pana interpelacji - czytamy na końcu odpowiedzi. To właśnie to zdanie wywołało kontrowersję u niektórych mieszkańców i samego radnego, który opublikował odpowiedź starosty w internecie.

- Najbardziej przykre jest to, że przed podjęciem decyzji nikt nie wykazał woli omówienia projektu czy przedstawienia założeń i dyskusji podczas posiedzenia sesji czy Komisji Powiatu, o co prosiłem... - komentuje na swoim profilu Rafał Spachacz. Kilka tygodni temu nieruchomość przy ul. Gdańskiej, zgodnie z wolą poprzedniego, jak i obecnego Zarządu, została wystawiona na sprzedaż za kwotę 3 milionów złotych.

Zapytaliśmy Beatę Tarczyńską o dodatkowy komentarz do przedstawionej przez radnego Rafała Spachacza odpowiedzi na interpelację oraz wyjaśnienia ostatnich słów odpowiedzi: - Pomysł powstania specjalistycznego ośrodka rehabilitacji onkologicznej w Gnieźnie był poruszany zarówno na forum rady miasta, jak i rady powiatu już w latach poprzednich - mówi Starosta: - Wielokrotnie wypowiadając się w tym temacie przedstawiałam jasne stanowisko Zarządu Powiatu, które mówi, że powiat gnieźnieński zasługuje na specjalistyczny ośrodek rehabilitacyjny w zakresie onkologii. To oczywiste, że jest to jeden z priorytetów także władz powiatowych i z całą pewnością wymaga precyzyjnego przygotowania merytorycznego i technicznego. Starosta dodała, że kontrowersyjne zdanie dotyczy samej interpelacji obejmującej swoim zasięgiem budynek przy ul. Gdańskiej, a nie idei powstania samego ośrodka.

Beata Tarczyńska, odnosząc się do kwestii samej lokalizacji ośrodka w budynku przy ul. Gdańskiej, powtórzyła to, co zostało zawarte w odpowiedzi na interpelację: - Pamiętajmy, że decyzją poprzedniego zarządu powiatu budynek szkoły został przeznaczony do sprzedaży z bardzo jednoznacznymi zapisami Planu Zagospodarowania Przestrzennego, mówiącymi, iż nieruchomość może zostać zagospodarowana wyłącznie na cele szkolne i dydaktyczne z pełnym zapleczem sportowo-rekreacyjnym. Jak dodała starosta, inną kwestią są same koszty, a także fakt, że Powiat Gnieźnieński w obecnej chwili realizuje inwestycję przy rozbudowie szpitala: - Dostosowanie budynku do potrzeb sugerowanego centrum rehabilitacji wymagałoby prawdopodobnie bardzo dużych nakładów finansowych, które teraz niezbędne są do dokończenia rozbudowy gnieźnieńskiego szpitala. Mimo to, część osób nie zadowala brak podjęcia innej formy porozumienia się w wyżej wymienionej sprawie, niż tylko odpowiedź na piśmie. Niektórzy jednak przypominają sprawę poradni onkologicznej, która miała powstać w ramach budżetu obywatelskiego.

Przypomnijmy, że jeszcze w trakcie poprzedniej kadencji Rafał Spachacz, pełniący wówczas funkcję zastępcy prezydenta Miasta Gniezna, był jednym ze zwolenników powstania poradni. Pomysł forsowano na krótko przed wyborami, próbując go zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego na 2015 rok. Obecnie, jak już wiadomo, mimo iż projekt zajął pierwsze miejsce w głosowaniu, nie zostanie zrealizowany gdyż ochrona zdrowia nie leży w zakresie działań należących do miasta. Sprawę tę kilkukrotnie komentowali nawet sami urzędnicy Magistratu, nazywając decyzje w tej sprawie "populizmem". Ostateczną informację o rezygnacji z realizacji tego projektu, Urząd Miejski przekazał kilka tygodni temu.

Jednocześnie trwa aktualnie postępowanie konkursowe (w którym uczestniczy gnieźnieński ZOZ), w ramach którego jest duże prawdopodobieństwo utworzenia poradni onkologicznej na terenie Gniezna. Informacje w sprawie możliwego jej powstania, prawdopodobnie pojawią się jeszcze we wrześniu br.

26 komentarzy

 • Link do komentarza z magistratu poniedziałek, 07 września 2015 15:54 napisane przez z magistratu

  Kto gra onkologią? No przecież to jasne,wnioskodawca nierealnych pomysłów.Dlaczego on poszedł z Platformą, a mówił, ze nigdy nie poprze żadnej partii?. Musiało się zdarzyc coś niebywale poważnego, że u schyłku upadku obciachowej Platformy poszedł w prośby o wstawienie go na listy tego bankruta. Jak mozna się bratać z oszustami, kłamcami, złodziejami, aferałami poniżającymi naród? Jak mozna siadać do stołu z hipokrytami klęczącymi w kościele i jednocześnie głosującymi przeciw Bogu? Jak można? A jednak, jak widac można.

 • Link do komentarza pacjent poniedziałek, 07 września 2015 10:35 napisane przez pacjent

  ad emus - logiki to się Pan nie nauczyłeś w szkole. Komentarze nie dotyczą pomysłu, ale realizacji i mozliwości jego wykonania i do tego się Pan odnoś wskazując źródła finansowania, ale poparte stosownymi umowami przedwstępnymi. Panie, pomysłów, to ja mam więcej niż ten radny i co z tego, jak kasę w tym starostwie jego partyjni koledzy zostawili pustą? A moze kolega partyjny pana radnego zarządzający miastem pokaże na co go stać? A moze to Pan znajdzie sponsora, który z własnych srodków zaadaptuje ten budynek, a Pan, jako wybitny projektodawca pomoże mu w zawarciu stosownych umów z NFZem?

 • Link do komentarza Emus poniedziałek, 07 września 2015 07:23 napisane przez Emus

  O !!! Obrońcy odmów i pomawiania Radnych usiedli do klawiatury. Nic to nie da. Społeczeństwo swoje wie i widzi brak rozwoju. Brawo dla radnego Spachacza i innych którym sprawy nie są obojętne. A Ci, co tak ochoczo bronią odpowiedzi Starostwa powinni wiedzieć, że dzięki nim i ich niefajnym wypowiedziom coraz więcej ludzi się dowiaduje i organizuje w sprawie starań o hospicjum w Gnieźnie.

 • Link do komentarza realista niedziela, 06 września 2015 23:00 napisane przez realista

  Spachacz ty sobie jaja robisz z Gnieźnian i to w dodatku ludzi, którzy zmagają się z chorobą. Kto ciebie tego nauczył? Domyślam się! Skończ człowieku uprawiać swoje szopki. Jaki jesteś każdy wie.

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 06 września 2015 19:17 napisane przez urzędas

  No i co? wszyscy, którzy poddają w wątpliwośc interpelację Spachacza maja swiętą rację. Przeciez radny ten pisze sobie a muzom doskonale wiedząc o tym, ze żadnych środków, ale to zadnych z przytoczonych źródeł nie da się na "dzień dobry" uzyskać na ten cel. To jest mydlenie oczu najbardziej chorym, manipulowanie i sianie intryg między władzą a opozycją oraz cierpącymi. Jest Pan świetny w tym, panie radny, ale tacy propagandziści własnie kończą w Polsce swoje rządy. Zostaje tylko drobnica na prowincji, ale i ona niebawem zakończy swoje demagogiczne występy. Tak, proszę pana, bo pana projekt jest zwykłą demagogią. Proszę nie podawać źródeł, które są absolutnie niewiarygodne przed przeprowadzeniem z nimi powaznych rozmów i przede wszystkim zawartych umów. Pan po prostu oszukuje chorych i tak nie wolno! Pan nadal drąży temat, jakby Pan nie zrozumiał odpowiedzi. Pan chce zmieniać plany doskonale wiedząc, że same plany to nawet nie początek długiej i żmudnej drogi przede wszystkim ze zdobywaniem publicznego grosza. Może to nie nastąpić nigdy, a wtedy budynek ten czekając zgodnie z pana inicjatywą na środki rozpadnie się do reszty. Czy naprawdę nie ma Pan innych i lepszych pomysłów dla gnieźnian? Nie potrafił Pan przez 8 lat znaleźć kandydata na Złote Runo, nie pomógł Pan Kowalskiemu w rozwoju miasta, za Waszych rządów miasto nie tylko upadło, stało się brudne, nieatrakcyjne, nie powstała żadna znacząca inwestycja, a potrafił Pan tylko sprowadzać kolejne zagraniczne firmy handlowe, które całkowicie wykończyły miejscowy handel. Badziewiata ławeczka na Tumskiej jest najlepszym dowodem Waszych nieudanych pomysłów na Gniezno, co zresztą stało się przedmiotem totalnej krytyki następcy Kowalskiego w kampanii wyborczej twierdzącego, że uśpiliscie miasto.

 • Link do komentarza Bonzo sobota, 05 września 2015 22:45 napisane przez Bonzo

  Cynik - karuzela pomysłów Spachacza trwa. Tyle tytułów a merytorycznie NIC.

  To już siódmy las, siedem rwących rzek,
  za tym wszystkim już, bajka zacznie się,
  napiszemy ją, dla kolejnych par,
  jako dowód na nieśmiertelny czar.

 • Link do komentarza Do Urzędasa sobota, 05 września 2015 22:14 napisane przez Do Urzędasa

  Nim napiszesz cokolwiek, będziesz stawał w obronie Starostwa to może najpierw poznaj fakty i posiądź wiedzę proszę...

  http://bip.wokiss.pl/gnieznop/zasoby/files/20130919/br.0003.41.2015__z_dnia_02.09.2015.pdf

 • Link do komentarza urzędas sobota, 05 września 2015 20:56 napisane przez urzędas

  Radny skladając interpelację pociągającą za sobą skutki finansowe ma obowiązek wskazać źródło finansowania wnioskowanej inwestycji. Radny Spachacz, choć jest nowicjuszem jako radny, jednak doskonale się orientuje, że zmina budżetu, ale także ewntualnej prognozy na nadchodzący rok moze nastąpić tylko w ramach posiadanych środków i jeżeli jego projekt jest wg niego priorytetowy, to należy wskazać, z których zadań budżetowych nalezy zrezygnować ma rzecz tego projektu. Niech powie głosno i otwarcie na sesji, żeby nie budować i nie remontować dróg, nie oświetlać powiatowych ulic, przerwać wszelkie prace przy rozbudowie szpitala i zająć się realizacją jego wniosku.
  PS. panie komentatorze "zal" - Każdy radny też otrzymuje kasę z naszych podatków i to niemałą, więc niech zachowuje się racjonalnie, a jego wizje niech będą dojrzałe, przemyślane i zrównoważone.

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 05 września 2015 20:27 napisane przez czytelnik

  Ad "zal" Radny ma byc przede wszystkim odpowiedzialny i przestrzegać prawa. Radny jako pierwszy zna budżet gminy ( czy starostwa) i doskonale wie,jakie inwestycje są możliwe w tym budżecie. Nie może bujać w stratosferze, a tak zachowuje się nieodpowiedzialny radny Spachacz. Radny powinien za każdym razem szczegółowo uzasadniać wszystkie podejmowane decyzje i przedstawiać czynniki, które były ich podstawą. Działania radnego powinny być na tyle skonkretyzowane, aby mógł być z nich rozliczany. Powinien działać w sposób jawny, publicznie przedstawiać swoje plany i zawsze być gotowym ponieść konsekwencje swoich działań. I najwazniejsze: Nie podejmuje działań mając na uwadze tylko swoją popularność i własne interesy. I dalsza obrona pomysłu radnego to jest tylko kolejna manipulacja tym razem poza ciężko chorymi takze czytelnikami.

 • Link do komentarza zal sobota, 05 września 2015 19:18 napisane przez zal

  Wy się zastanówcie co wy pleciecie. Radny ma obowiązek dbać o rozwój i dawać pomysły. Władza żyje z podatków i powinna pełnić rolę sluzebna. Jeśli piszecie by wspierać odmowy to mi was żal ! Takimi postawami wspieracie brak rozwoju. No chyba że macie taka rolę.

 • Link do komentarza Kuba Rozpruwacz sobota, 05 września 2015 18:34 napisane przez Kuba Rozpruwacz

  Panie Spachacz, był Pan przyboocznym Kowalskiego 8 długich lat i co Pan zrobił lub podpowiedział swojemu pryncypałowi przez te lata? Kowalski sam od siebie nie był zdolny cokolwiek zdziałać, ale miał Pana przy boku i to Pan mógł rozruszać to miasto. Niech pan zobaczy, co wybudowano około 100 km od Gniezna, w szczeym polu. Mozna? Pewnie, ze mozna, ale trzeba było ruszać trochę głową. Już dzisiaj mielibysmy taki sam ośrodek na tym naszym Złotym Runie.. Ale Wy tylko umiecie sprzedawać i wprowadzać hipermarlet za hipermarketem, bo do tego nie potrzeba żadnego pomyślunku i tak, sprzedaliscie pół Gniezna zagranicznym handlowcom wyludniając centrum miasta i pozbawiając mieszkańców pracy.
  http://www.olender.info/

 • Link do komentarza Seba sobota, 05 września 2015 18:03 napisane przez Seba

  @ Egon Olsen - bardzo mądre podsumowanie Spachacza, który manipuluje ludźmi chorymi. Taka postawa budzi niesmak i odrazę, bo on, jako człowiek chyba jednak inteligentny wie, ze sam pomysł to nawet nie jedna setna realizacji. Pytanie tylko, po co on to robi? Sam od siebie czy na polecenie senatora w podziękowaniu za przytulenie do partii (nie)obywatelskiej?

 • Link do komentarza Zenas sobota, 05 września 2015 15:11 napisane przez Zenas

  Tym powiatowy lemingu, już Wasze dni sie kończą. Pisz sobie na Beryczów, Twój rozumek jak widać nie ogarnia prostych wyliczeń. A wiesz, ja też mam pomysł. Mój pomysł polega na tym, zeby rozruszac Gniezno i stworzyć w nim Dom Zdrojowy SPA z prawdziwego zdarzenia. Gniezno posiada cieplicę, jest niewykorzystana. Mój pomysł jest rewelacyjny. nie potrzeba do tego setek hektarów, trzeba tylko zagospodarowac jedną z większych miejskich działek. Będą przyjeżdżali turyści, gnieźnianie będą mieli pracę itd. A więc do dzieła Panie Powiatowy, Plan prosty, przyda się takze dla chorych!

 • Link do komentarza Egon Olsen sobota, 05 września 2015 14:20 napisane przez Egon Olsen

  do powiatowego i mieszkanki i innych entuzjastów księżycowych planów pana Spachacza

  Wypunktować Spachacza - bieznes paln:
  remont szkoły??? milion- dwa-trzy?? - kosztorys
  wyposażenie w sprzęt rehabilitacyjny ??? - kosztorys
  określenie jaki rodzaj rehabilitacji jest brany przez radnego pod uwagę
  kto ma wystawiać chorym skierowania ?? - oddziały onkologiczne?? , lekarze rodzinni???
  załatwić w Ministerstwie Zdrowia nowy produkt dla NFZ o nazwie"rehabilitacja onkologiczna"
  zatrudnienie personelu w tej "szkole" - kto ma być płatnikiem skoro NFZ NIE KONTRAKTUJE takiej usługi - kilka - 9 osób ze średnią pensją pielęgniarki -
  zatrudnienie 3 lekarzy - bo ktoś musi wypisywać leki nawet te refundowane, i ktoś musiałby opiekować się chorymi podczas pobytu w ośrodku - 3 osoby po 8 godzin dziennie dniówka
  opłata ogrzewanie, prąd , woda???
  posiłki odgrzewane o różnych porach (cytat z radnego Spachacza)
  a ogród zimowy i ogrodnik w gratisie,
  Jakem Egon Olsen też mam plan.!! - ale oszczędzę mieszkańcom Gniezna szczegółów.
  A za robienie sobie pijaru kosztem prawdziwie chorych ludzi radny Spachacz powinien publicznie przeprosić!!!!!

 • Link do komentarza powiatowy sobota, 05 września 2015 12:20 napisane przez powiatowy

  Tarczyńska no proszę !!!! w opozycji blamowała się we wszystkich tematach ,na wszystko miała zdanie, wszystko negowała, wszystko krytykowała. na wszystko miała zdanie i pseudo wiedzę, taka społeczna taka niby oddana bezdomnym, chorym a tu plan zagospodarowania urzędniczy nad którym z pewnością sam głosowała nie pozwala na powstanie tak ważnej instytucji.
  To się nazywa hipokryzja . A Spychacz niech punktuje nieudolność tego zarządu Starostwa. Szkoda nie ma Tarczyńska pomysłu i WIEDZY!!!!!!!
  Opozycja, a realna odpowiedzialność to dwa różne zagdanienia

 • Link do komentarza zenek sobota, 05 września 2015 10:26 napisane przez zenek

  Spachacz taki bystry a przecież to za jego rządów przyjęto budżet obywatelski w mieście na poradnię onkologiczną, z czego on był bardzo dumny to dlaczego teraz od Budasza nie domaga się realizacji tej poradni tylko tu siedzi cicho ?

 • Link do komentarza racja sobota, 05 września 2015 10:10 napisane przez racja

  Racja. Gdyby starosta był Pan Ostrowski to wniosek radnego byłby zapewne rozpatrywany. Starosta Ostrowski miał wizję rozwoju!

 • Link do komentarza tutejszy sobota, 05 września 2015 09:02 napisane przez tutejszy

  Panie Szymonie, trzeba przanalizować rozbudowe szpitala we Wrzesni, to zapoznałby sie Pan z wielkimi trudnościami, jakie po drodze spotykano. Ale zapomniał Pan dodać, ze tam są mądrzejsze władze, które nie zachowywały się tak, jak poprzednia ekipa PO + SLD w naszym starostwie, która na złość robiła wszystko i oddała grube miliony tylko po to, by uniemożliwić entuzjastom rozbudowy szpitala jego dokonczenie. To niespotykane, jak mozna grać społeczeństwem, ale po wczorajszymm głosowaniu w senacie chyba Pan i inni czytelnicy nie mają już żadnych wątpliwości co do prawdziwych intencji Platformy Nie - Obywatelskiej.Natomiast pomysłów jak widać panu Spachaczowi nie brakuje, to niech jeszcze poda, skąd wziać te grube miliony na przebudowę tej szkoły, jej adaptację, wyposażenie i potem kto będzie płatnikiem działalności rehabilitacyjnej. Zabłysnąć pomysłami każdy może, ale trzeba być odpowiedzialnym w swoich planach. A gdzie był radny Spachacz przez ostatnie lata, jak ta szkoła stała pusta? Przecież niekoniecznie musiał być radnym, by wyskoczyć z takim pomysłem do swojego przyjaciela Pilaka? Wtedy nie wiedział o potrzebach, a teraz nagle go olśniło?

 • Link do komentarza Prawda sobota, 05 września 2015 08:47 napisane przez Prawda

  Przykre jest to, że nie widać rozwoju Powiatu. Za Starosty Ostrowskiego taki pomysł na pewno nie trafiłby do szuflady. To wtedy byłoby nie do pomyślenia. Teraz nie chcieli dyskusji, wiadomo po co... Za Ostrowskiego w Powiecie to były inwestycje, działania, inicjatywy.... A teraz widzicie rozwój ???

 • Link do komentarza Szymon :) piątek, 04 września 2015 23:51 napisane przez Szymon :)

  ogólnie takie coś może być jak centrum rehabilitacji tylko...na co chcą przeznaczyć te pieniądze ze sprzedaży bo suma mała nie jest...jak widać nieporadność wszelkiej władzy jest wielka bo nawet Września otworzyła niedawno szpital :) no ale tu porównywać :)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane