wtorek, 15 września 2015 14:43

„Szczepienia to profilaktyka, są niezbędne”

 

Samorządowcy, lekarze i urzędnicy spotkali się na konferencji, dotyczącej znaczenia szczepień ochronnych i dyskutowali nad możliwościami ich refundacji.

Oficjalnego otwarcia konferencji, organizowanej przez gnieźnieński Sanepid oraz Stowarzyszenie „Parasol dla Życia”, dokonała Danuta Winiarska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie: - Ideą konferencji jest przede wszystkim zachęcenie samorządów lokalnych do pomocy i wsparcia rodziców w zaszczepianiu dzieci chociażby przeciwko pneumokokom. W trakcie spotkania omawiane były kwestie zapobiegania zarażeniom bakteriami, takimi jak właśnie pneumokoki, meningokoki czy zabezpieczania się w ten sposób przed innymi chorobami, jakie obecnie już nie występują.

Problem, który był poruszany w trakcie spotkania, to brak refundacji szczepień, które zazwyczaj kosztują sporo pieniędzy: - Polska jest jednym z ostatnich krajów, który jeszcze nie szczepi przeciwko pneumokokom, natomiast są one istotne gdyż te bakterie powodują bardzo duży odsetek śmiertelności lub trwale uszkadzają organizmy dzieci - przekazała Sabina Szafraniec, prezes Stowarzyszenia „Parasol dla Życia”. Na spotkaniu nie zabrakło także lekarzy i specjalistów w dziedzinie pediatrii: - Dzieci, którym podawane są szczepienia skojarzone, gdyż one same mniej płaczą, a przy tym jest mniejszy odczyn, sami przez ostatnie 9 lat nie odnotowaliśmy żadnego. Niestety, koszty takiego szczepienia są drogie. Nie możemy jednak zapominać, że dzieci trzeba szczepić - przyznała dr Krystyna Ernst.

Podczas konferencji powracał także temat znaczenia szczepień jako takich. Zdaniem wielu uczestników obecnych na spotkaniu, obecny ruch antyszczepionkowy jest zagrożeniem nie tylko dla samych dzieci, ale także i społeczeństwa: - Musimy mówić rodzicom o tym, jakie są skuteczne szczepionki, jakie są bezpieczne i ewentualnie o tym, jakie mogą wywoływać działania niepożądane. My z całą pewnością wiemy o tym bardzo dużo i zawsze korzyść, jaką odniesie dziecko w profilaktyce tak wielkich chorób jak polio czy krztusiec, jest nieporównywalnie większa w kontekście do ewentualnych działań niepożądanych. Musimy rodziców codziennie i rzetelnie edukować i uświadamiać, jakie to ma znaczenie dla zdrowia nie tylko ich dziecka, ale i całej populacji - przekazała dr n. med. Ilona Małecka. W kontekście dyskusji wokół samych szczepień dodała: - Dzisiaj każdy może wejść do Internetu i napisać wszystko, nawet coś co będzie imitowało informację medyczną. Nam jako lekarzom jest trudno się w tym poruszać, dlatego w naszym środowisku leży ogromna rola by uświadamiać.

6 komentarzy

 • Link do komentarza aaa środa, 16 września 2015 08:28 napisane przez aaa

  Proponuje zachować w pamięci twarze uczestników tej nasiadówki. To mieszanka naiwniaków i tych, którzy robią kasę na tym procederze

 • Link do komentarza szperacz wtorek, 15 września 2015 22:10 napisane przez szperacz

  Szczepienia to wielki biznes firm farmaceutycznych. Nie dajmy się omamic takim konferencjom. prosze rpzeczytać:
  http://dziecisawazne.pl/masowe-szczepienia-nie-sa-potrzebne-rozmowa-z-prof-maria-dorota-majewska/

 • Link do komentarza rodzic wtorek, 15 września 2015 19:37 napisane przez rodzic

  W krajach zachodniej Europy noworodki nie są szczepione, chyba, że istnieją ku temu ściśle określone wskazania (grupy ryzyka). Takie racjonalne i bezpieczne kalendarze szczepień stosowane są od dawna, niestety nie w Polsce, gdzie wzorujemy się na amerykańskim. Ponad to, mimo wysokiego odsetka zaszczepionych, tysiące dzieci choruje u nas na choroby zakaźne. Statystyki USA wykazują, że umieralność na takie choroby, jak: świnka, różyczka, szkarlatyna i krztusiec spadła na wiele lat przed wprowadzeniem szczepień. Jednocześnie kraje, które stosują powszechne szczepienia noworodków, mają znacznie wyższe wskaźniki śmiertelności niemowląt, A wczesne szczepienia oraz stosowanie szczepionek z thimerosalem to przyczyny zgonów oraz wielu chorób, w tym również neurologicznych. Związki rtęci są silnie toksyczne dla układów: nerwowego, krążenia, odpornościowego, moczowego, sprzyjają powstawaniu i rozwojowi nowotworów. Więc szczepić czy nie - wcale to pytanie nie jest od rzeczy, a ma uzasadnienie!

 • Link do komentarza dp wtorek, 15 września 2015 19:23 napisane przez dp

  A napisz mi kiedy leczyles się za darmo? (nie za swoje) ha?
  1. Składka NFZ - płacę!, 2. Jak nie ma numerków lub wieczorem, to prywatnie -place!, 3. Za lekarstwa -też płacę!. Więc nie mów mi, że leczymy się za "państwowe", bo to kasa tak Twoja , jak i moja! Nic nie ma za darmo! A ją nie zgadzam się na zarabianie kasy przez koncerny dzięki dopłacie z naszej " państwowej" kasy! I koniec!

 • Link do komentarza SzaryEminent wtorek, 15 września 2015 18:34 napisane przez SzaryEminent

  Owszem, nie musicie się szczepić. Ale jak zachorujecie, to leczcie się za swoje, a nie państwowe.

 • Link do komentarza stopnop wtorek, 15 września 2015 15:31 napisane przez stopnop

  A może zapytanie nas? Ludzi, rodziców, itd.,czy w ogóle chcemy się szczepić?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane