niedziela, 20 września 2015 19:14

„Trzeba poznać prawdę, bo to prawda nas wyzwoli”

 

Gniezno odwiedził wieloletni przyjaciel bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz jego współpracownik ks. Stanisław Małkowski.

Kapłan, który przybył do Pierwszej Stolicy Polski na zaproszenie Klubu Gazety Polskiej i Krzysztofa Ostrowskiego, spotkał się ze słuchaczami w sali widowiskowej CK eSTeDe. Widownia z dużym zainteresowaniem wsłuchiwała się w jego wypowiedzi i komentarze, dotyczące zarówno czasów działalności w okresie PRL, jak i problemów współczesnego świata. Wielu z obecnych zadawało później pytania w kwestiach, które nurtują obecne społeczeństwo.

W swojej wypowiedzi kapłan zaczął od pojęcia słowa „prawda”, która była jednym z najczęściej wypowiadanych słów przez zamordowanego przez Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszkę: - Jego postawa i orędzie, uzyskują przez kanonizację potwierdzenie w wymiarze uniwersalnym i to ma znaczenie dla każdego człowieka na całym świecie. Cóż takiego głosił? Jednym z najczęściej używanych przez niego słów była „prawda”. Jest więc prawda czynnikiem wyzwolenia człowieka czy zniewolenia? To jest kluczowe pytanie, które ludzie sobie zadają współcześnie. Jedna ze współczesnych ideologii, traktuje prawdę jako pogląd, że ludzie mogą mieć różne przekonania, ale niech nie mówią, że mają one wymiar powszechny. Jeśli ktoś w oparciu o swoje poczucie człowieczeństwa głosi prawdę w jakiejś intencji, aby na przykład była szanowana przez innych, może zostać oskarżany o mowę nienawiści - uważa ks. Stanisław Małkowski. W swojej wypowiedzi wielokrotnie podkreślił znaczenie słów Pisma Świętego, we współtworzeniu zasad funkcjonowania państwa i świata.

Przykładami zdaniem księdza są systemy, które odrzuciły całkowicie idee głoszone przez chrześcijaństwo, m.in. rewolucja francuska, komunizm, nazizm itd., z których każde było w pełni powiązane ze sobą. Według kapłana, przykładem zmierzania w tym samym kierunku jest obecna Unia Europejska, która choć była zapoczątkowana przez działaczy katolickich, z czasem została wypaczona przez kolejnych polityków, zaprzeczających ideom zawartym w zamysłach założycieli.

Ks. Stanisław Małkowski krytyce poddał także efekty Okrągłego Stołu oraz spotkania w Magdalence, które jego zdaniem były od początku ukartowane w celu utrzymania władzy przez komunistów. Jako kapłan "Solidarności" oraz wieloletni działacz podziemny, ma swój pogląd na cały układ: - W przekonaniu moim i wielu moich przyjaciół, to co się wtedy stało, miało wymiar oferty, o której pisał m.in. Wojciech Sumliński. Tuż po męczeństwie ks. Jerzego Popiełuszki, a tuż przed jego pogrzebem, z ofertą współpracy do przedstawicieli władzy komunistycznej zwrócili się panowie Mazowiecki i Geremek. Ta oferta z 1984 roku została przyjęta. Władze komunistyczne zmieniły projektowany scenariusz wprowadzenia zaostrzonego stanu wojennego, co było pierwotnie planowane wobec ewentualnej reakcji społeczeństwa na to morderstwo. Liczono się, że opozycja się sprzymierzy i w efekcie mamy to, co widzimy dzisiaj, czyli III Rzeczypospolitą, która jest kontynuacją PRL - stwierdził kapłan.

Dwugodzinne spotkanie wysłuchiwało z zainteresowaniem wielu obecnych w sali, którzy w drugiej części mogli zadawać kapłanowi pytania. Tych, jak można było się spodziewać, nie brakowało. Pojawiały się także wątki współczesne, takie jak chociażby imigranci i zagrożenie płynące dla Europy wobec braku kontroli fali uchodźców. Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem, udzielonym przez księdza wszystkim obecnym w sali.

 

11 komentarzy

 • Link do komentarza wilk środa, 23 września 2015 17:58 napisane przez wilk

  Jedyny ksiądz,który bronił KRZYŻA na Krakowskim Przedmieściu i głośno wyrażał prawdę o Smoleńsku w swoich kazaniach !!! Dlatego został odsunięty przez NYCZA przyjaciela platfusowych zdrajców,na parafię karną !! Nie wiem,czy jeszcze na niej jest,szkoda,że nie mogłem przyjść i poznać przyjaciela ks. Jerzego.....

 • Link do komentarza uczestnik wtorek, 22 września 2015 23:16 napisane przez uczestnik

  ad katolik2 - ks. Małkowski jest nadzwyczaj skromnym człowiekiem, za przyjazd do Gniezna nie chciał i nie wziął ani grosza, nie ma samochodu, porusza się koleją wagonami II klasy! Od niego bije prostota, wręcz ascetyczność i ubóstwo. Jest na pewno inny, niż wielu jego konfratrów.

 • Link do komentarza katolik2 wtorek, 22 września 2015 21:00 napisane przez katolik2

  Do katolika wtorek, 22 września 2015 19:52 Bo ks. Małkowski zgodnie z powołaniem pełni posługę dla ludzi a nie dla kasy. Kościół w obecnym czasie to zbiór księży a dla których kariera, kasa, dobre marki samochodów są priorytetem a nie służba Bogu. Znam takiego jednego pajaca, który uczył moje dziecko.

 • Link do komentarza katolik wtorek, 22 września 2015 19:52 napisane przez katolik

  Dlaczego księża nie głoszą takich kazań, jak ten przekaz ks. Małkowskiego? Kościoły zapewne zapełniałyby się.

 • Link do komentarza Piotr poniedziałek, 21 września 2015 22:04 napisane przez Piotr

  @ Eugenia ma przyklad Ks. Popiełuszko, o. Pio i siostra Faustyna za zycia byli nawet zwalczani przez władze koscielne. i zostali świętymi. Cos w tm jest, ale co? Bóg jeden wie.

 • Link do komentarza BBv poniedziałek, 21 września 2015 12:26 napisane przez BBv

  czytelniku - najlepsze jest to cyt. "Jeżeli były konkursy, a rodzina Sawickiego spełniła wymagania formalne, to nie widzę w tych przypadkach nic zdrożnego – mówi Faktowi Stanisław Żelichowski". Skąd my to znamy ?

 • Link do komentarza czytelnik poniedziałek, 21 września 2015 11:42 napisane przez czytelnik

  Jak prawda, to prawda. Coś z dzisiejszych doniesień prasowych. skandal tym razem z PSL i ich też trzeba wyciąć w nadchodzących wyborach!
  "Minister Rolnictwa Marek Sawicki spełnia się w roli ojca. Według dziennika „Fakt” poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego wie jak dbać o rodzinę, własną rodzinę. „Od lat jego bliscy korzystają z tego, że mają w rodzinie ministra rolnictwa. Jak choćby córka, która dziwnym trafem dostała nagrodę właśnie od resortu rolnictwa” – pisze fakt.pl. Przecież dzieci muszą gdzieś pracować! – komentował tą sprawę Stanisław Żelichowski, poseł PSL. A druga córka ministra PSL – Urszula, pracuje w Wydziale Edukacji i Sportu Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. Marszałkiem jest Adam Struzik, który jest we władzach krajowych PSL. Nepotyzm pod kierunkiem PO i PSL to standard.

 • Link do komentarza turytka poniedziałek, 21 września 2015 08:38 napisane przez turytka

  żal, że takie spotkania nie odbywają się częściej ... może wtedy ludzie by więcej wymagali nie tylko od siebie, ale również od swoich duszpasterzy! dziękuję za to spotkanie!

 • Link do komentarza uczestnik spotkania niedziela, 20 września 2015 23:12 napisane przez uczestnik spotkania

  Fantastyczny człowiek i rewelacyjny i jakze pradziwy wykład. Chcizłoby sie słuchac takich kazań w kościele, oj chciałoby!

 • Link do komentarza Stefan niedziela, 20 września 2015 23:05 napisane przez Stefan

  Dzięki takim spotkaniom dowiadujemy się prawdy, która jest nie mile widziana i Ci co ją głoszą też. Brawa dla organizatorów.

 • Link do komentarza Eugenia niedziela, 20 września 2015 20:16 napisane przez Eugenia

  Piekny i bardzo prawdziwy wykład o prawdzie i opartych na nich przykladach z współczesnego życia. Wiara i rozum idą razem. W obecnym czasie próbuje się zamazać różnicę między dobrem a złem. Białe musi być białe, a czarne musi być czarne. Nie mozna głosować za in vitro, za tzw, ustawą antyprzemocową i jednoczesnie siadać w pierwszych ławkach w kosciele i udawać katolika a nawet pełnić urzędy w organizacjach kościelnych. Dlatego, ze ksiądz Małkowski mówi prawdę jest niszczony przez tzw. europejczyków, ale takze przez własne gniazdo. No cóż, święci za życia także nigdy nie byli rozumiani.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane