piątek, 25 września 2015 12:13

Śmieciowy konflikt na Kalinie

 

Z naszą redakcją skontaktowało się kilku Czytelników, którzy są oburzeni uchwałą Rady Gminy Gniezno, nakładającą opłatę za odpady komunalne na terenie działek rekreacyjnych Kalina.

Na początku września użytkownicy ogródków na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Kalina" otrzymali od Urzędu Gminy Gniezno pismo o nałożeniu stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Decyzja ta została podjęta zgodnie z Uchwałą nr X/70/2015 Rady Gminy Gniezno z dnia 21 sierpnia 2015, w której ustalono ryczałtową stawkę za odpady komunalne za rok. To właśnie kwoty wywołały burzę wśród działkowców. – To jest niepoważne, żeby za śmieci na działce rekreacyjnej, na której przebywamy tylko w miesiącach letnich płacić takie pieniądze! To jest absurdalne! W swoich miejscach zamieszkania płacimy mniej – mówił jeden z działkowców posiadających domek letniskowy na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym Kalina.

Działkowcy do wyboru mają dwa warianty cenowe, które będą obowiązywać od roku 2016:

- 180 zł (ryczałtowa stawka opłaty za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny)
- 270 zł (ryczałtowa stawka opłaty za rok od domku letniskowego lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny)

Ze względu na fakt, iż uchwała została podjęta w II połowie 2015 roku postanowiono stawki opłat za 2015 rok umniejszyć o połowę:
Za rok 2015 ryczałtowe stawki opłat wynoszą:
- 90 zł - jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny
- 135 zł - jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny
Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 2015 rok należy uiścić w terminie do 15 października 2015 roku.


Działkowcom każda z tych sum wydaje się absurdalna, gdyż jak twierdzą, produkowane przez nich śmieci są znikome. Właściciele działek już wystosowali do Rady Gminy Gniezno zbiorowe odwołanie. – Niedorzecznym jest płacić za coś, z czego nie skorzystamy. Sezon trwa w miesiącach letnich i działkowcy w tym czasie korzystają ze swoich ogródków łącznie kilka tygodni. Mogę powiedzieć, że na działce nie produkuję żadnych śmieci. Spady z liści i owoców, czy skoszoną trawę wyrzucam do kompostownika, a ewentualne śmieci, które wytworzę, zabieram ze sobą i wyrzucam do kontenerów w swoim miejscu zamieszkania – mówi jedna z właścicielek działki na Kalinie.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z zarządem ROD Kalina, który zbierał od działkowców podpisy w sprawie odwołania od kosztów nałożonych przez Urząd Gminy. Sprawę przybliżył nam Zbigniew Michałowski skarbnik ROD Kalina. – Jako ogród działkowy „Kalina” wystosowaliśmy pismo do Rady Gminy Gniezno w sprawie tych odpłat. Obecnie czekamy za odpowiedzią. We wrześniu do działkowców rozesłane zostały decyzje wraz z deklaracją. Stwierdzono tam, że skoro jest już połowa roku to działkowcy mają zapłacić 90/135 złotych. Jednak jeśli my się na to zgodzimy i wypełnimy tę deklarację to otrzymamy kontenery na śmieci dopiero po sezonie. Nas nie będzie już wtedy na działkach, więc będziemy płacić za usługę, z której w ogóle nie skorzystamy - twierdzi Zbigniew Michałowski. Jak dodaje: - Postulujemy, żeby uzgodnić ryczałtową opłatę za sezon, który trwa od maja do września, czyli przez pięć miesięcy, a nie 12. Tym bardziej, że jest bardzo dużo osób, które korzystają z działek same i to tylko przez kilka dni w roku. Wiele z nich nie produkuje śmieci, bo według regulaminu ogrodów działkowych, każdy powinien posiadać na swoim terenie kompostownik - mówił.

Na Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Kalina" jest 462 działek, z czego ponad 50 rodzin zamieszkuje w nich na stałe i z tego tytułu odprowadza należności za wywóz odpadów. Po wejściu w życie ustawy śmieciowej w roku 2013 właściciele ogródków działkowych, którzy w okresie letnim przebywali na nich często i produkowali znaczną ilość śmieci, mogli złożyć deklarację do Urzędu Gminy o odpłatny wywóz nieczystości. Reszta wyprodukowane przez siebie śmieci wywoziła na własny rachunek. Według działkowców ten układ działał dobrze i był dla obu stron korzystny, a na działkach oraz terenach przyległych panował porządek i wobec tego nie rozumieją zaistniałych zmian.

Zasięgnęliśmy opinii na ten temat w Urzędzie Gminy Gniezno. Wójt Włodzimierz Leman odesłał nas jednak do jednego ze swoich pracowników. Sandra Pietraszak z Referatu Księgowo - Finansowego wytłumaczyła nam, dlaczego Rada Gminy Gniezno w uchwale ustaliła właśnie taką ryczałtową stawkę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. - Była nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i ta ustawa nałożyła na Radę Gminy Gniezno uchwalenie takiej ryczałtowej stawki. Pierwszą informację ROD otrzymało od nas na ten temat w czerwcu, zmiana tej ustawy i zmniejszenie tych kosztów o połowę nastąpiło we wrześniu. Ustawodawca nazwał opłatę roczną ryczałtową, ale do analizy tej stawki oraz jej wysokości były brane pod uwagę cztery miesiące sezonu letniego. Zgodnie z zapisami ustawy brany jest pod uwagę do kalkulacji stawki iloczyn średniej ilości odpadów wyrażony w liczbie pojemników oraz stawki za pojemnik o określonej wielkości - mówi.

Sandra Pietraszak tłumaczyła, że taka kwota wynika ze średniej ceny usług wywozu odpadów komunalnych, kosztów ilości wytwarzanych odpadów na terenie Gminy Gniezno, brane są pod uwagę koszty funkcjonowania systemu całego gospodarowania odpadami oraz uwzględniony został sezonowy charakter nieruchomości.

Według ustawy domki letniskowe bądź inne nieruchomości niezamieszkałe wykorzystywane przez część roku mają mieć ustaloną roczną stawkę i ona nie uwzględnia okresu kiedy pierwszy letnik się pojawia i ile wytworzy odpadów. - Te stawki odnośnie ryczałtu, które posiadamy nie są najwyższe z gmin. Gmina Powidz, czy Mieleszyn mają dużo wyższe stawki niż ta nasza. Urząd Gminy w 2013 roku objął swoją jurysdykcją i uchwałą nieruchomości niezamieszkałe, dlatego mamy obowiązek usuwania odpadów z tego typu nieruchomości, a tutaj weszła nowelizacja, że mają one mieć ustaloną ryczałtową stawkę bez uwzględnienia ilości nagromadzonych odpadów. Rada Gminy Gniezno w takim wypadku musiała uchwalić ryczałtową kwotę, bo taki jest stan prawny - twierdzi Sandra Pietraszak.

Działkowcy będą musieli poczekać na rozwój sytuacji i decyzję w sprawie odwołania, które wpłynęło do biura Rady Gminy. Jednak muszą się liczyć z tym, że sytuacja prawna i ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie pozwoli na zmianę ryczałtowej stawki za odpady komunalne. Sprawę będziemy monitorować.

14 komentarzy

 • Link do komentarza WIKTOR sobota, 30 stycznia 2016 17:14 napisane przez WIKTOR

  Wszyscy chętnie zapłacą za wykonaną usługę jednak pobieranie opłat na działkach na poziomie opłat mieszkańca przez cały rok jest skandalem.

 • Link do komentarza Czuczyk j piątek, 04 grudnia 2015 15:55 napisane przez Czuczyk j

  Czuczyk

 • Link do komentarza wczasowicz poniedziałek, 28 września 2015 20:33 napisane przez wczasowicz

  Panowie od tzw. podwojnego płacenia!@ Otóż w Polsce jest takie prawo, ze kazdy może mieć 5 a nawet 10 mieszkań. I mogą stać nie wynajęte, a właściciel moze w każdym przebywac po jednym dniu w miesiacu. I uwaga! Obowiązuje go w każdym mieszkaniu oplata za wywóz smieci i nikt się nie pyta, czy on te śmieci produkuje czy nie, czy zabiera do domu "bazy" czy nie. I przestańciew się ośmieszać. Koszty należy ponosić i tyle i nie kłamcie, ze ze wszystkiego robicie komposty i takie tam inne duperele. Macie dacze, często przekraczające rozmiarami dopuszczające altany, grilujecie, przywozicie pełne siaty towaru i po prostu kłamiecie w żywe oczy, że nie macie odpadków. Wstyd, naprawdę wstyd.Powiedzcie jeszcze, że podatek też chcecie płacić tylko za te dni, w których tam przebywacie i oddychacie tamtejszym powietrzem. Tyle mam Wam do powiedzenia.

 • Link do komentarza Andrzej poniedziałek, 28 września 2015 15:47 napisane przez Andrzej

  Mam takie samo zdanie, jak Stefan. Nie chcę płacić podwójnie! Z ROD Kalinie korzystam tylko okazjonalnie. Natomiast ustawa ta powinna obejmować wyłącznie tych właścicieli działek na Kalinie, którzy tam mieszkają cały rok

 • Link do komentarza rolnik poniedziałek, 28 września 2015 07:56 napisane przez rolnik

  te stawki są za niskie przecież tam wielu ludzi mieszka cały rok a podobno na ROD nie wolno mieszkać na stałe i budować domów całorocznych. Ogródki działkowe są do uprawy warzyw i owoców i tam wolno stawiać małe altanki a zobaczcie co się dzieje na tych ogródkach tam trzeba sprawdzić czy te altanki nie przekraczają zabudowy bo jak tak to jeszcze podatki nałozyć

 • Link do komentarza Stefan poniedziałek, 28 września 2015 07:32 napisane przez Stefan

  Jest to bzdurny pomysł. Śmieci w sposób selektywny zbieram na działce. Mam dość miejsca i szopkę gospodarczą w której mogę to trzymać, a przy jeździe do Gniezna zabieram i wrzucam do kontenerów przy bloku, za które płacę normalnie przez cały rok. Rozumiem, że w kwestii śmieci i opłat za nie chodzi o ponoszenie kosztów za zbieranie, wywóz i utylizację wytworzonych przez moje gospodarstwo domowe śmieci. Skoro nie ma mnie w bloku i śmieci wytwarzam gdzie indziej to nie podwajam ich ilości tylko zmienia się miejsce ich wytwarzania. Jeżeli wyrzucam je ciągle tam gdzie płacę (bez względu na miejsce ich wytwarzania) to jest nielogiczne dlaczego mam płacić dwa razy za to samo. I to jest dziwne. Opłata śmieciowa jest w gruncie rzeczy podatkiem dlaczego więc mam płacić podwójny podatek?

 • Link do komentarza Filip niedziela, 27 września 2015 17:08 napisane przez Filip

  Na Kalinie działkowcy siedzą całe lato, a śmieci nie mają - śmiechu warte, kto w dzisiejszych czasach wozi śmieci w reklamówkach przy 30 stopniowych upałach. Brawo dla Gminy, że zrobiła z tym wreszcie porządek!

 • Link do komentarza Andrzej sobota, 26 września 2015 10:58 napisane przez Andrzej

  W takim razie, za co mam płacić??? Przecież odpady biologiczne wrzucam na swoją pryzmę kompostową, a inne odpady ładuję do samochodu i przywożę do Gniezna (i wyrzucam do śmietnika, za który płacę). Jeśli mieszkam przez weekend na Kalinie "produkuję" tam śmieci, a nie w Gnieźnie. Przecież się nie rozdwajam!

 • Link do komentarza miastowy sobota, 26 września 2015 10:19 napisane przez miastowy

  Żle Pan rozumie. Ja w miescie także mam selektywny odbiór smieci, a do papieru, szkła i plastików są dzwony i przecież nie pod moim domem, tylko w okolicy, gdzie podjeżdżam sobie samochodem i korona z głowy mi nie spada.

 • Link do komentarza Andrzej sobota, 26 września 2015 09:06 napisane przez Andrzej

  Czy dobrze rozumiem: jeśli zadeklaruję zbiór i odbiór odpadów komunalnych w sposób selektywny (szkło, plastik, inne), to pod moją działką na ROD Kalina zostaną ustawione trzy pojemniki na śmieci i systematycznie - w ramach opłaty 180 zł - będą opróżniane?

 • Link do komentarza kalinianka piątek, 25 września 2015 19:58 napisane przez kalinianka

  uważam, że stawki jakieś powinny być bo to na pewno zmniejszy problem "śmieciarzy" którym nie chciało się wywozić śmieci tylko podrzucali je do lasu itp. Absurdalne jest jednak dla mnie to, że za wywóz śmieci płacić mam cały rok, ale w okresie jesienno-zimowym muszę telefonicznie zgłaszać, że ma ktoś je odebrać. Skoro opłata jest za cały rok, a nie miesiące letnie to auto wywożące śmieci powinno je odbierać zawsze, bez konieczności zgłaszania, że ma się coś w koszu.

 • Link do komentarza miastowy piątek, 25 września 2015 15:44 napisane przez miastowy

  Nareszcie Urząd Gminy ruszył głową. Oni na tych działkach nie wytwarzają śmieci, pewnie też nie siusiają, nie zapełniają szamb, a w ogóle zyją tylko swieżym powietrzem! Zachowanie działkowców jest skandaliczne. Osobiście widzieliśmy wielokrotnie przywozone worki ze śmieciami i podrzucane do róznych pojemników w mieście, takze przy cmentarzach! A najlepiej, jakby każdy miał swój kontener przy działce i płacił nie tylko za ilość smieci, ale takze za samą gotowość do ich wywożenia. Tak, jak w mieście.Moze wtedy Polacy nauczyliby się porządku, bo jak narazie to tylko pisać skargi potrafią i protestować nie wiadomo przeciw komu. Brawa dla Gminy Gniezno!

 • Link do komentarza skiba piątek, 25 września 2015 15:00 napisane przez skiba

  Brawo! W Powidzu płacimy jeszcze więcej bo 240 za segregowane, więc jak ktoś ma działkę na Kalinie oraz w Powidzu, płaci podwójnie + w domu więc potrójnie! Tak trzymać! Chyba lepiej nic nie mieć albo wyjechać na wyspy.

 • Link do komentarza ANDRZEJ piątek, 25 września 2015 12:44 napisane przez ANDRZEJ

  Takie same stawki obowiązują na LUBOCHNI to jest ta sama ustawa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane