wtorek, 06 października 2015 11:56

Nowocześni chcą pobudzić Gniezno

 
Nowocześni chcą pobudzić Gniezno fot. Rafał Wichniewicz

Połączenie gmin, czteropasmowa droga do Wrześni czy riksze. Między innymi takie działania dla Gniezna, proponują działacze tytułowego ugrupowania.

Przedstawiciele partii Nowoczesna spotkali się we wtorkowy ranek, by przekazać swoje plany dla gospodarczego rozwoju miasta i regionu w przypadku otrzymania poparcia wyborców i dostania się do parlamentu. Jednym z ich pomysłów jest powołanie Gnieźnieńskiej Izby Gospodarczej, która mogłaby wejść w miejsce likwidowanej Gnieźnieńskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego i stać się przedstawicielem lokalnego samorządu w rozmowach z inwestorami.

Innym sposobem na polepszenie sytuacji gospodarczej, byłoby poszerzenie drogi krajowej nr 15: - Na tej drodze zwiększy się ruch w związku z dojeżdżaniem pracowników do fabryki samochodów. Coraz więcej mieszkańców dojeżdża do Wrześni, nie tylko Poznania. W związku z budową zakładu powstanie dodatkowo 20 firm kooperacyjnych. Miasto i Powiat Gnieźnieński chciałyby pozyskać na pewno część z nich, ale oni nie będą zainteresowani masowym przejściem do Gniezna, jeśli nie będzie płynnego ruchu pomiędzy miejscowościami. Tu by się przydała droga po dwa pasy w każdym kierunku, dlatego potrzebne jest dobre lobbowanie na rzecz jej powstania w tym czy innym miejscu, gdyż obecnie nie znamy łatwości ewentualnego wykupu terenu pod taką inwestycję - przyznała Paulina Hennig-Kloska, kandydatka do Sejmu.

Innym z pomysłów jest połączenie Gminy Gniezno i Miasta Gniezno w jeden organizm: - To temat, który porusza się od jakiegoś czasu, dlatego chciałabym zacząć społeczną dyskusję w tym temacie. Trzeba zaprosić do rozmów oba samorządy i wyjaśnić, czy warto jest utrzymywać dwie gminy. Mamy przykłady gmin, gdzie ich połączenie przyniosło korzyści, jak chociażby Zielona Góra - stwierdziła kandydatka.

Innym tematem, który miałby napędzić gospodarkę Gniezna, jest turystyka: - Jestem bezustannym świadkiem tego, co się dzieje lub nie dzieje w mieście. Przez wiele lat prowadzenia własnej działalności, widziałem momenty wzlotu spowodowane emigracją i przypływem dużych pieniędzy osób młodych, które tu wracały, jak i bardzo szybką degrengoladą tego iż nic nie zostało pociągnięte w temacie turystycznym. Bezwładność pracy w urzędzie jest dużo większa, niż w firmach komercyjnych - stwierdził Jarosław Kłosiński, kandydat do Senatu. W temacie wycieczek szkolnych dodał: - Jako przedsiębiorcy nie jesteśmy w stanie, by przytrzymać ich tu dłużej, ale można sprawić we współpracy ze samorządem powstanie takich atrakcji, by wycieczka nie była dwugodzinna, ale dwudniowa. Jakie to miałyby być atrakcje? - Mamy dwa parki jurajskie w okolicy, więc gdyby namówić tych przedsiębiorców aby ustawili na kilka dni dinozaury w centrum miasta, to zdjęcia z pierwszej stolicy obiegłyby całą Polskę. Inny przykład to mapping kamienic, które przyciągnęłyby ludzi z powrotem do centrum. Tu się naprawdę nic nie dzieje w tej chwili - stwierdził Jarosław Kłosiński. Innym pomysłem byłyby riksze: - Mogłyby wozić starsze osoby, mamy ładne trasy nad jeziorem Jelonek, mamy sporo miejsc gdzie mogłyby się poruszać, np. do Parku Miejskiego. Można by utworzyć trasy przejazdu z pierwszeństwem dla tych pojazdów itd. - dodaje.

Jak przyznają przedstawiciele ugrupowania, to nie są jedyne działania, jakich chcieliby się podjąć, ale dla nich najważniejsze jest kierowanie się współpracą ze wszystkimi: - Chcę wezwać do lokalnej pracy nad rozwojem gospodarczym powiatu ponad podziałami i partiami - zaakcentowała Paulina Hennig-Kloska.

18 komentarzy

 • Link do komentarza winetu środa, 07 października 2015 13:20 napisane przez winetu

  Te riksze to niezły pomysł a w nich starsze damy w koronkach z parasolkami na słońce no i żeby miały kokardy z tiulu. A ten mapping to będziemy mieli jak już "administrator" zasiedli kamienice w centrum.

 • Link do komentarza budzik środa, 07 października 2015 13:05 napisane przez budzik

  jak można pobudzić coś co jeszcze nie zostało obudzone ?

 • Link do komentarza ZZ środa, 07 października 2015 10:02 napisane przez ZZ

  wyborco tak sobie patrzę na na tej stronie sprawdzampolityka i nie podobają mi się ci co glosowali za wydłużeniem wieku emerytalnego, głosowali za , w sprawie antypracowniczych zmian w Kodeksie Pracy i ustawie o związkach zawodowych, byli przeciw referendum prezydenta Dudy

 • Link do komentarza wyborca środa, 07 października 2015 09:18 napisane przez wyborca

  polecam stronę http://www.sprawdzampolityka.pl - polecam zajrzeć sprawdzić senatora i posłów, jak głosowali w ważnych dla nas sprawach czyli podniesieniu podatków, wieku emerytalnego, wydłużeniu czasu pracy dla niepełnosprawnych itd, są tam wszystkie orły gnieźnieńskie i nie tylko!

 • Link do komentarza Toni środa, 07 października 2015 08:31 napisane przez Toni

  Skoro gdzieś indziej o tym piszą, a tu nie, to chyba dobrze świadczy o doborze informacji przez redakcję. Przecież takie wychwalanie siebie przez niektórych parlamentarzystów, to zwykła kpina z wyborców. Cztery lata rauty, pokazywanie się, turnieje i patronaty, a teraz wielkie działania.

  Gruszczyński przypisuje sobie rzekomego inwestora, nawet poradnię onkologiczną mimo iż NFZ już miesiące temu zapewniał o organizacji konkursu i to bez trąbienia o tym na konferencjach.

  Arndt nagle hala sportowa "z prawdziwego zdarzenia". Ciekawe co jeszcze powstanie w Gnieźnie w ciągu najbliższych dwóch - trzech tygodni ;)

 • Link do komentarza ada środa, 07 października 2015 08:11 napisane przez ada

  Toni a Gruszczyński na innym portalu chwali się że za jego pomocą w Gnieźnie zainwestuje firma ze Szczecina która podobno da ileś dziesiąt miejsc pracy tylko ciekawe że w KRS napisali że w tej firmie udziały wynoszą razem 5100zł ? Pytanie co oni wszyscy robili przez te lata że do Gniezna nie trafił żaden poważny inwestor ?

 • Link do komentarza EagleEye środa, 07 października 2015 08:04 napisane przez EagleEye

  Ciekawe kto teraz po tej aferze z VW kupi od nich auto tym bardziej ze sprawa nie cichnie w mediach tylko coraz głosniej i okazuje się ze to nie tylko silniki o pojemności 2.0 czy 1.6 ale tez popularne 1.2

  Teraz to NIEMCY będą sie masowo pozbywać i wyzbywać aut które mają gdyż tym autami nie będą mogli wjeżdzać do centrum miast tracąc tzw. zielona nalepkę a przy tej okazji PRODUKCJA czy to w Poznaniu czy Wrześni będzie ograniczona a do tego słyszy sie że jak dojdzie do zapłacenia te 18 mld-ów dolarów to na pierwszy odstrzał idą pracownicy w w Polsce do zwolnień i redukcji zatrudnienia

  Także opowiadanie o przyszłości która za chwile okaże sie nie realna to pan Petru i jego bankowo-korporacyjna ekipa może sobie w tzw. baśnie powsadzać

  Tyle mam tej tzw. nowoczesnej do powiedzenia

  No chyba ze oni TV nie oglądają i niech sobie w końcu uzmysłowia iz w wrześniu 2015 roku minoł trend marki VW i skończyło sie hasło ''Das Auto'' i teraz to będzie ''Das Smród'' ;-) cignoący sie przez kilka lat za tym producentem

 • Link do komentarza Toni środa, 07 października 2015 07:27 napisane przez Toni

  kunegunda, a może parlamentarzyści to tacy partyzanci, co to działają z ukrycia dla innych, a dla Gniezna nie? Poseł Arndt twierdzi, że dzięki jego działaniom udało się zdobyć środki na budowę hali sportowo-widowiskowej przy paczkowskiego, więc pozostaje pytanie, dlaczego nie zdobył ich wcześniej? Pewnie odpowiedź byłaby "że nie było klimatu do takich działań". ot i tyle.

 • Link do komentarza kunegunda wtorek, 06 października 2015 19:54 napisane przez kunegunda

  Dlaczego tak jest że w okolicznych miastach w których nie mają parlamentarzystów następuje rozwój , jest mniejsze bezrobocie, powstają fabryki , miasta te przyciągają poważnych inwestorów i pełno tam takich innych lepszych rzeczy się dzieje ?

 • Link do komentarza T-Rex wtorek, 06 października 2015 18:46 napisane przez T-Rex

  Super pomysły. Od tego z dinozaurami o mało nie oplułam monitora;)

 • Link do komentarza przedsiębiorca wtorek, 06 października 2015 15:09 napisane przez przedsiębiorca

  zmiany proponuję zacząć od siebie - czyli proszę uczciwie spojrzeć na swoje dokonania, za swoje a nie za cudze i wtedy pogadamy!

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 06 października 2015 14:24 napisane przez Koryfeusz

  Nowocześni, ja chcę, aby w Gnieźnie każdy mógł podjąć pracę taką do jakiej ma predyspozycje, a od znalezienia oferty do zatrudnienia żeby trwało to nie więcej niż godzinę i nie generowało kosztów jak obecnie.
  Ponadto chcę, aby czas pracy trwał 6 godzin przez 5 dni, bym mógł mieć czas dla rodziny czy dla siebie. Zarobki minimalne chcę taki, aby starczyło mi od pierwszego do pierwszego i potem zostało mi dużo pieniędzy na przyjemności po opłaceniu rachunków i wyżywienia, ale tego lepszego.
  Ponadto chcę niskich rachunków, szybkiego internetu, wygodnej komunikacji publicznej, służby zdrowia takiej, że jak pójdę o dowolnej porze do lekarza to zostanę przyjęty. Chcę też mieć pewność jutra i poczucie bycia szczęśliwym oraz ciepłej pogody przez cały rok i żony, która nie będzie nigdy narzekać, ani narzucać mi swojej woli pod groźbą rozwodu czy kłótni. Dajcie mi to, tyle obiecujecie.
  Poza tym ja to już gdzieś słyszałem, wielkie obietnice świetlanej przyszłości, ale kiedy to było? Już pamiętam 8 lat temu i głosiła je taka partia, która potem rządziła przez lata i teraz jej czas się kończy. Teraz widzę chyba tę samą partię, ale czyżby szaty inne?

  Ale to już było i nie wróci więcej .... mam nadzieję.

 • Link do komentarza Aga Wesoła wtorek, 06 października 2015 13:25 napisane przez Aga Wesoła

  Plan ,to oni już mają /osobisty/, teraz potrzebne są tylko wasze głosy.

 • Link do komentarza Malgorzata Nowa wtorek, 06 października 2015 13:25 napisane przez Malgorzata Nowa

  najmniej nowoczesne jest narzekania i bycie na nie, jak to bywa o wszystkich anty-nowoczesnych klakierów

  pozdrawiamy z uśmiechem :)

 • Link do komentarza kicny wtorek, 06 października 2015 13:09 napisane przez kicny

  Hehe, tacy nowocześni a rozwiązania rodem z lat 60. kiedy to stawiano na samochody, a w efekcie po wielu latach skutecznie wyrugowano pociągi. Do Wrześni i Volkswagena (leżącego przy linii kolejowej do Jarocina) najlepiej byłoby właśnie pociągiem. Można byłoby zainwestować w stację w rejonie Pustachowy/Dalek z dużym parkingiem typu Park&Ride, skąd w niespełna pół godziny pracownicy byliby pod zakładem pracy. Trzeba jednak kompleksowo zmodernizować linię do Wrześni, a co od lat jest tak odkładane, że zaczyna ona coraz bardziej umierać.

  Druga sprawa, to te riksze. Czy pan O Mało Co senator zauważył, jakie są różnice terenu w Gnieźnie do pokonania? Radzę spróbować podjeżdżać takim pojazdem pod ul. Tumską, Jeziorną/Cierpięgi czy Grzybowo. Ciekawe po ilu kursach porzuciłby ten pomysł. Pominę te dinozaury, bo przecież są o wiele lepsze tematy do wykorzystania - Parowozownia, zmodernizowane jezioro Winiary z przywróconymi Łazienkami, Szlak Piastowski, dostosowanie MPPP do wymagań współczesnego odbiorcy i wiele, wiele innych.

  Gadanie o gminach i ich łączeniu, jest tylko gdybaniem bo przede wszystkim za taką decyzją muszą się opowiedzieć mieszkańcy gminy. Dlaczego? Bo przecież nie po to uciekli do gminy, żeby płacić takie same podatki jak w mieście. Poza tym gmina to bastion PSL i bez tego znikną w regionie. Piękne wizje, ale jakie mgliste.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 06 października 2015 13:02 napisane przez wilk

  Tacy z nich nowocześni jak z Eskimosa Murzyn !!!! A szczególnie ich cichy lider Leszek Balcerowicz,dawny wykładowca na Instytucie Leninowsko-Marksistowskim przy Komitecie Centralnym PZPR........

 • Link do komentarza dojazd wtorek, 06 października 2015 13:00 napisane przez dojazd

  żadne poszerzenie drogi nie da gnieźnianom nic, lepiej zrobić dodatkowe połączenia autobusowe a najlepiej kolejowe, bo gdzie Ci ludzie będą parkowali przy tych firmach we Wrześni czy Poznaniu??

 • Link do komentarza turystka wtorek, 06 października 2015 12:56 napisane przez turystka

  za górami, za lasami .... żyli sobie Państwo marzeniami, snami.... to za mało, trzeba jeszcze mieć plan jak je osiągnąć....

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Wybory_2018_Makohonski

Ostatnio dodane