czwartek, 29 października 2015 10:45

MPK proponuje zmianę tras niektórych autobusów

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowało analizę, na podstawie której stworzona została propozycja zmian tras oraz możliwej modyfikacji rozkładu jazdy.

Zgodnie z obliczeniami, zawartymi w badaniu przeprowadzonym przez zewnętrzną firmę, MPK obejmuje obszar zamieszkały przez 73 655 mieszkańców, łącznie z miejscowościami, do których dojeżdżają autobusy. W sumie, przez cały dzień powszedni autobusy odbywają 375 kursów, przy czym natężenie niektórych z nich jest mniejsze lub większe w zależności od trasy.

Średnie godziny szczytu dla komunikacji miejskiej, przypadają pomiędzy 7:00 rano do 9:00 oraz między 13:00 a 15:30 w dni powszednie. Pokazuje to dość dobrze największe nasilenie w godzinach, kiedy to uczniowie dojeżdżają do swoich szkół lub wracają z nich do domów. W godzinach tych na trasie znajduje się od 22 do nawet 28 pojazdów MPK. W soboty taki szczytowy okres przypada około godziny 13:00, kiedy to na trasie znajduje się 18-19 pojazdów, jednak kursy ponad 15 z nich odbywają się w zasadzie całe przedpołudnie.

Według obliczeń zawartych w analizie, łącznie w dzień powszedni autobusami porusza się 18 675 osób, przy czym największe natężenie występuje na linii nr 9 – 3951 oraz nr 17 – 3101. Wysoki wynik te kursy odnotowują także w soboty oraz niedziele, co świadczy o ich priorytetowym znaczeniu. W soboty łącznie z kursów autobusami korzysta około 8,5 tysiąca mieszkańców, a w niedziele ponad 5 tysięcy. Miesięcznie MPK przewozi ponad 450 tysięcy pasażerów z czego newralgiczne linie nr 9 i 17 przewożą kolejno ponad 98 tysięcy i 80 tysięcy osób, stanowiąc przy tym prawie 40% wszystkich przejazdów.

Na podstawie analizy wielkości popytu poszczególnych kursów na określonych trasach, przygotowano propozycję zmian dla tras autobusów. Jest to jedynie projekt, który ma zostać poddany ewentualnej dyskusji. Służyć ma on przede wszystkim usprawnieniu kursów, które miałyby zostać skorelowane i dopasowane do określonych godzin szczytowych, a także zapotrzebowań mieszkańców. Nie bez znaczenia miałby tu być także czynnik ekonomiczny przewoźnika.

Według propozycji, trasy w całości lub jedynie częściowo, zmieniłaby linia 2, 3, 7, 18, 12 i 13. Zmieniono by tylko nieznacznie wariant tras dla linii nr 4, 5, 9, 10, 11, 15, 16 i 17. Ponadto likwidacji uległaby linia C.

Propozycje:

Linia 0 – utworzona niedawno bezpłatna linia sobotnia, przebiegałaby obecną trasą.

Linia 2 – w trakcie kursu z ul. Fabrycznej, kierowałaby się z ul. Roosevelta w ul. Reymonta i ul. Słowackiego wracała na ul. Roosevelta.

Linia 3 – Wybrane kursy rozpoczynałyby trasę w Cielimowie lub przy nadleśnictwie, skąd ul. Wrzesińską dojeżdżałyby na ul. Pustachowską na pętlę. Z pętli byłyby już regularne kursy ul. Wrzesińską na ul. Dworcową (z powrotem Kościuszki), a dalej na trasie Lecha – Chrobrego – Łubieńskiego (z powrotem Mieszka I) – Dąbrówki – Wyszyńskiego – Roosevelta – Słowackiego – Reymonta – Roosevelta – Wschodnia – Wierzbiczany - Wierzbiczany pętla.

Linia 4 – trasy bez zmien z wybranymi kursami do wsi Osiniec

Linia 5 – bez zmian

Linia 7 – ul. Gdańska pętla – Gdańska (wybrane kursy: Pałucka) – Gdańska – Żwirki i Wigury – Sobieskiego – Kościuszki (z powrotem: Dworcowa) – św. Wawrzyńca – Słomianka (z powrotem: Cierpięgi) – Jeziorna – Łaskiego – Poznańska – Poznańska pętla.

Linia 8 – likwidacja wariantu trasy z ul. Lednickiej. Proponowany przebieg: ul. Gdańska pętla – Gdańska (wybrane kursy: Pałucka) – Gdańska – Żwirki i Wigury – Wyszyńskiego – Mieszka I (z powrotem: Łubieńskiego) – Chrobrego – Lecha – Kościuszki (z powrotem: Dworcowa) – św. Wawrzyńca – Słomianka (powrotem: Cierpięgi) – Jeziorna – Łaskiego – Kostrzewskiego – Orzeszkowej – Swarzędzka – Poznańska pętla.

Linia 9 - Witkowska I – Witkowska (wybrane kursy: Słoneczna – Kolejowa – Słoneczna – Witkowska) – Warszawska – Dworcowa (z powrotem: Kościuszki) – Lecha – Chrobrego – Łubieńskiego (z powrotem: Mieszka I) – Dąbrówki – Wyszyńskiego – Roosevelta – Budowlanych – Chudoby – Żwirki i Wigury – Gdańska (wybrane kursy: Gdańska – Pałucka – Gdańska pętla– Gdańska) – Lednicka – Lednicka pętla.

Linia 10 – bez zmian

Linia 11 – likwidacja wariantu trasy przez ul. Wrzesińską do Nadleśnictwa. Proponowany nowy przebieg: ul. Pustachowska pętla – Pustachowska – Wrzesińska – Dworcowa (z powrotem: Kościuszki) – Lecha – Chrobrego – Łubieńskiego (z powrotem: Mieszka I) – Dąbrówki – Wyszyńskiego – 3 Maja – Gdańska (wybrane kursy: Pałucka – Gdańska) – Gdańska pętla – dalej wybrane kursy do Pyszczyna lub Krzyszczewa.

Linia 12 – Lednicka pętla – Lednicka – Biskupińska – Gdańska – Żwirki i Wigury – Wyszyńskiego – Dąbrówki – Mieszka I (z powrotem: Łubieńskiego) – Chrobrego – Lecha – Kościuszki (z powrotem: Dworcowa) – św. Wawrzyńca – Słomianka (z powrotem: Cierpięgi) – Jeziorna – Łaskiego – Kłeckoska (wybrane kursy: Żerniki – Kłeckoska) – Piekary (wybrane kursy do Obory).

Linia 13 – likwidacja wariantu trasy przez ul. Budowlanych. Proponowany przebieg: Ludwiczaka – Prosta (z powrotem: Ludwiczaka) – Gajowa – Dalkoska – Dworcowa (z powrotem: Kościuszki) – Lecha – Chrobrego – Łubieńskiego (z powrotem: Mieszka I) – Dąbrówki – Wyszyńskiego – 3 Maja – Gdańska – Biskupińska – Lednicka – Lednicka pętla (wybrane kursy dalej: Orcholska – Wełnica III lub/i Wełnica I lub/i Wełnica pętla).

Linia 15 - (wybrane kursy: Jankówko) – Kruszwicka – Arkuszewo – Wschodnia – Wierzbiczany – Fabryczna – Roosevelta – Budowlanych – Staszica – Roosevelta (z powrotem: Budowlanych – Staszica – Roosevelta) – Paczkowskiego (wybrane kursy jeździłyby na trasie: Jankówko – Roosevelta – Paczkowskiego lub Wierzbiczany III – Wschodnia – Roosevelta – Budowlanych – Chudoby – Gdańska – Pałucka – Gdańska pętla)

Linia 16 – Bez zmian

Linia 17 – Pustachowska Pętla – Pustachowska – Półwiejska – Wiejska – Wrzesińska – Grunwaldzka – Armii Krajowej – 17 Dywizji Piechoty – Witkowska – Dworcowa (z powrotem: Kościuszki) – Lecha – Chrobrego – Łubieńskiego (z powrotem: Mieszka I) – Dąbrówki – Wyszyńskiego – Roosevelta – Budowlanych – Chudoby – Żwirki i Wigury – Gdańska – Lednicka – Lednicka I.

Linia 6N przemianowana na N1 - Lednicka I – Lednicka – Gdańska – Żwirki i Wigury – Chudoby – Budowlanych – Dąbrówki – Mieszka I (z powrotem: Łubieńskiego) – Chrobrego – Lecha – Kościuszki (z powrotem: Dworcowa) – Dalkoska – Cienista – Gajowa – Ludwiczaka – Prosta – Kostrzewskiego – obwodnica – Wrzesińska – Pustachowska – Pustachowska pętla (zjazd do zajezdni ulicami: Półwiejska – Wiejska – Wolności – Grunwaldzka – Wesoła – Zajezdnia MPK).

Według proponowanej częstotliwości kursowania autobusów, w zależności od ich kategorii, odbywałyby one kursy co określony odcinek czasu. Przykładowo, linia kategorii I w dzień powszedni kursowałaby od godziny 6:30 do 16:30 co 20 minut, a po tym czasie do 23:00 już co 30 minut. Linia II kategorii jeździłaby co 20 minut we wspomnianych wyżej godzinach szczytu, a po tym czasie jej częstotliwość wynosiłaby od 30 do 40 minut miedzy kursami. Linia kategorii III w dzień powszedni, jeździłaby co 40 do 60 minut. W soboty i niedziele częstotliwości te wynosiłyby w zależności od kategorii rozstrzelone od 30 do 60 minut.

14 komentarzy

 • Link do komentarza gość piątek, 11 marca 2016 10:22 napisane przez gość

  brak połączenia ul. Poznańskiej z Wrzesińską

 • Link do komentarza niska kategoria wtorek, 03 listopada 2015 08:14 napisane przez niska kategoria

  A Konikowo nadal nie ma połączenia z Winiarami i Galerią! Mieszkańcy Konikowa dla władz są III kategorii, ale przy podatkach władze traktują już nas jak I kategoria.

 • Link do komentarza Mieszkanka czwartek, 29 października 2015 21:50 napisane przez Mieszkanka

  Z jeziornej nie ma ani jednego autobusu który jechał by na witkowską może warto byłoby pomyśleć tyle razy już były wysyłane pisma do byłego prezydenta który nic z tym nie zrobił...

 • Link do komentarza Babcyjek czwartek, 29 października 2015 21:13 napisane przez Babcyjek

  Na rowery, Ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza miras czwartek, 29 października 2015 20:27 napisane przez miras

  Może przydałoby się linię nr.9 puścić przez oś.Grunwaldzkie albo coś zrobić z przesmykiem z Grunwaldzkiego na Witkowską koło firmy Boll-Ann zero chodnika i świateł w okresie zimowym bardzo niebezpieczne miejsce.

 • Link do komentarza XYZ czwartek, 29 października 2015 16:14 napisane przez XYZ

  A moim zdaniem tyle lat istnieje szkoła na Kostrzewskiego, że powinny być kursy z Pustachowy właśnie na Kostrzewskiego lub Poznańską, a nie dzieciaki muszą męczyć się z przesiadkami lub organizowac sobie transport we własnym zakresie! Mógłby ktoś, w końcu, coś z tym zrobić!

 • Link do komentarza Sławek czwartek, 29 października 2015 14:08 napisane przez Sławek

  Robienie statystyk bez zadania sobie pytania dlaczego jest taki ruch - jest nie efektywne. Bo jeśli Dalki od lat mają kiepską liczbę i rodzaj połączeń to od lat muszą sobie inaczej radzić niż czekać na MPK. 9 i 17 jest mocno obłożona bo ciągnie się przez sypialnie i poza sporą liczba uczniów jest bardzo dużo starszych osób.
  Największym problemem gnieźnieńskiej mpk jest:
  1. Kumulacja kursów. Np. o godzinie x z Winiar jedzie kilka numerów by potem była łyka 15-20 min.
  2. brak korelacji z PKP. Bardzo dużo osób dlatego musi dojeżdżać na dworzec samochodem. Ze juz nie wspomnę o braku możliwości powrotu do domu po 22:30 z dworca
  3. Stare trasy odbiegające od dzisiejszych potrzeb i lokalizacji zakładów pracy

 • Link do komentarza Braumers czwartek, 29 października 2015 14:06 napisane przez Braumers

  Co do nocnego w oklicach pierwszej drugiej w nocy jak najbardziej na tak zwłaszcza w nocach z pt/sb i sb/nd pętla przez całe miasto. Ogólnie gdyby do tego dać też kurs np ze skiereszewa na arkuszewo ale idący przez przystanek na dalkowskiej koło przejazdu kolejowego. Ułatwiło by to komunikację. Rónie dobrze mogła by powstać linia, która nie wjeżdżałaby do centrum, a okalała całe miasto pierścieniem.

 • Link do komentarza Mieszkanka Gniezna czwartek, 29 października 2015 13:58 napisane przez Mieszkanka Gniezna

  Zgadzam się z mieszkanką Dalek. Coraz więcej ludzi zamieszkuje ten rejon i to wsytd, żeby była tylko jedna linia. Kiepskie połączenie z osiedlem Budowlanych i nie tylko. Może warto zacząć myśleć o nowych liniach i przede wszystkim dłuższych bo Gniezno się rozbudowuje, a linie pozostaja bez zmian.

 • Link do komentarza Mieszkanka Dalek czwartek, 29 października 2015 12:52 napisane przez Mieszkanka Dalek

  Wydaje mi się że likwidacja wariantu linii nr 13, przez Budowlanych( dwa razy w dni robocze, a w sobotę i niedzielę wcale) krzywdzi mieszkających na Dalkach. My też mamy rodziny na Os. Tysiąclecia, a linię autobusową tylko jedną. Bardzo wiele osób starszych i niepełnosprawnych korzysta z przejazdów bezpośrednich. Przesiadki na drugi autobus są wielkim utrudnieniem dla tych osób.

 • Link do komentarza wicia czwartek, 29 października 2015 12:40 napisane przez wicia

  Z osiedla winiary jest kiepskie polaczenie na poznanska trzeba dojsc do miasta zeby dojechac do pracy :-(

 • Link do komentarza Marcin Mendyk czwartek, 29 października 2015 12:22 napisane przez Marcin Mendyk

  Brakuje jakiegoś autobusu nocnego z prawdziwego zdarzenia bo 6N to dosyć kiepski autobus nocny skoro jedzie o 4 rano.
  Brakuje takiego który by z piątku na sobotę i z soboty na niedziele o godzinie np 1 czy 2 w nocy robił kółko winiary-budowlanych-miasto-poznanska-wrzesinska-witkowska. Jeden autobus, jeden kurs i wszyscy zadowoleni.
  Ale to co teraz się dzieje też jest na tak :D

 • Link do komentarza Marta czwartek, 29 października 2015 11:50 napisane przez Marta

  A może tak jakiś bezpośredni autobus z Poznańskiej w kierunku Pustachowy. Dojazd do miasta i przesiadka zajmuje ok 40 minut.

 • Link do komentarza Jola czwartek, 29 października 2015 11:14 napisane przez Jola

  no proszę w MPK zmienił się prezes zaraz nowe życie i dzieje się, front budynku wymalowany, nowe rozkłady jazdy, strona MPK w przebudowie. Niech no prezes MPK jeszcze wpłynie na prezydenta żeby miasto zadbało o przystanki. Taki prezes może być niezłym kandydatem na prezydenta.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane