poniedziałek, 02 listopada 2015 09:36

Zbierali na Wyklętych

 

Po raz kolejny do uroczystości Wszystkich Świętych, włączyły się gnieźnieńskie środowiska patriotyczne. Odbyła się m.in. zbiórka pieniędzy i warta honorowa.

Tego dnia, przedstawiciele Stowarzyszenia Gnieźnieńscy Patrioci oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Dragoner", zbierali do puszek pieniądze na ekshumację i identyfikację szczątków Żołnierzy Wyklętych: Zbiórka jest organizowana przez Fundację Niezłomni, a w Gnieźnie prowadzimy ją na terenie kilku cmentarzy. Odwiedzający groby bliskich bardzo chętnie włączają się do akcji, wrzucając do puszek pieniądze, a w zamian wręczamy im naklejki i ulotki związane z tematyką Żołnierzy Wyklętych - przekazał Łukasz Elantkowski, członek Stowarzyszenia i GRH "Dragoner". 

Z okazji Wszystkich Świętych, przedstawiciele "Dragonera" wystawili także powstańczą wartę honorową przy Pomniku Poległych Powstańców Wielkopolskich, a także przy grobie kpt. Pawła Cymsa, którego szczątki do Gniezna sprowadzono przed prawie dwoma laty. Towarzyszyli im harcerze z gnieźnieńskiego hufca, którzy czynią to od lat.

Stowarzyszenie Gnieźnieńscy Patrioci włączyło się w tegoroczne obchody święta, sprzątając groby kilku zasłużonych gnieźnian - m.in. ks. mjr. M. Zabłockiego, mec. A. Karpińskiego czy D. Benisza - żołnierza Błękitnej Armii gen. Hallera. Kilka miesięcy temu przedstawiciele organizacji odnowili także grób Joanny Rawity Gawrońskiej, weteranki powstania styczniowego w 1863 roku, zmarłej w 1928 roku w Gnieźnie.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane