czwartek, 05 listopada 2015 13:48

Literaci odwiedzili Gniezno

 

W środę 4 listopada do Gniezna zawitali niezwykli goście – Związek Literatów Polskich wraz z zagraniczną delegacją.

Spotkanie odbyło się w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego – jednego z największych festiwali poetyckich w Polsce. Tegoroczna odsłona była już trzydziestą ósmą. Sześćdziesięciu pięciu literatów z Polski, Węgier, Wietnamu, Ukrainy, Niemiec, Rosji, Czech, Francji przyjechało do Gniezna. – Przyjechaliśmy do Gniezna nie tylko dlatego, że jest to ważne miejsce na mapie Polski, ale przede wszystkim dlatego, że antycypujemy w ten sposób swoją obecnością 1050 rocznicę chrztu Polski. Tu powstała polska państwowość - mówił Paweł Kuszczyński, członek zarządu głównego Związku Literatów Polskich.

Literaci zwiedzali katedrę, rynek, kościół OO. Franciszkanów oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. - Chcieliśmy zobaczyć te punkty. To są bardzo ważne obiekty. Katedra jest zabytkiem klasy zerowej, a poza tym przypomina o początkach państwa polskiego. Przypomina też o ważnej roli Gniezna, które stało się siedzibą prymasów. Jesteśmy tym bardzo zainteresowani - mówił.

Po zwiedzaniu odbył się panel, na którym literaci z różnych krajów opowiedzieli o powstaniu swoich państw, pod względem historycznym i kulturowym.

5 komentarzy

 • Link do komentarza skarbiec sobota, 07 listopada 2015 10:55 napisane przez skarbiec

  @jajakoja-odpowiedzieć należy dokładnie tak samo , jak skomentował historyk: a kto miał ich tam zaprowadzić? Czy ci wymienieni panowie w ogóle wiedzą o takiej kaplicy, o takich bezcennych zabytkach w naszym mieście???

 • Link do komentarza jajakoja sobota, 07 listopada 2015 09:10 napisane przez jajakoja

  Kaplicę Bractwa Literackiego w Farze należało pokazać.

 • Link do komentarza wilk sobota, 07 listopada 2015 02:26 napisane przez wilk

  Dobrze,że przyjechali do Gniezna,by potem głupot nie pisać o jakiejś stołeczności osady ...... Poznań !!!!!

 • Link do komentarza historyk piątek, 06 listopada 2015 22:21 napisane przez historyk

  A kto ich miał tam zaprowadzić? Budasz? Pilak? Wolne żarty!

 • Link do komentarza yrxet piątek, 06 listopada 2015 20:20 napisane przez yrxet

  ominęli muzeum archidiecezjalne, gdzie są oryginały zabytków, prezentowanych w kopiach w mppp...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane