piątek, 06 listopada 2015 10:56

Poradnia Onkologiczna z nowym sprzętem

 

W piątek 6 listopada dokonano oficjalnego przekazania ultrasonografu na potrzeby poradni onkologicznej, która od miesiąca na nowo rozpoczęła funkcjonowanie w gnieźnieńskim szpitalu.

Zakup sprzętu został dokonany ze środków budżetu miasta, a dokładniej z niezrealizowanego pierwotnie projektu powołania z tych funduszy poradni onkologicznej. Na przeszkodzie stanęły bowiem przepisy oraz statut, uniemożliwiający realizację projektów związanych z ochroną zdrowia przez samorząd miejski. Tym bowiem zajmuje się powiat i to przez ręce Starostwa Powiatowego przejść musiał nowy sprzęt, zakupiony przez Miasto Gniezno.

- Przez prawie rok podejmowaliśmy działania w celu realizacji tego budżetu. Plany pierwotne musiały zostać zmodyfikowane ze względu na procedury, a jedyną możliwością realizacji był zakup sprzętu na potrzeby nowo otwartej poradni w gnieźnieńskim ZOZ-ie. Taka potrzeba była konieczna i cieszymy się, że to w końcu się udało - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski. W budżecie obywatelskim zarezerwowane na ten cel było 100 tysięcy złotych, jednak nowe urządzenie kosztowało 110 tysięcy złotych, dlatego brakująca kwota została dołożona. - Bardzo się cieszę, że urządzenie to jest wielofunkcyjne. Z autopsji wiem, że wiele osób na tego typu badania jeździ do Poznania, a teraz dzięki poradni te utrudnienia zostały już zlikwidowane - przekazała Urszula Brauza, wiceprezes gnieźnieńskiego Stowarzyszenia "Amazonek".

Wdzięczność za dar wyraziła również starosta Beata Tarczyńska oraz Anna Krzymińska, która była współkoordynatorem projektu w budżecie obywatelskim. Słowa podziękowania złożyła także zastępca dyrektora ds. medycznych ZOZ Ewa Jachimczyk, która wyjaśniła do czego przyda się urządzenie: - Wyposażony jest on w trzy głowice do badań jamy brzusznej, małych narządów miąższowych, gruczołu piersiowego, badań endokawitarnych, narządów rodnych kobiet, ale także panowie będą mogli z niego korzystać. Głowice posiadają nakładki biopsyjne, pozwalające precyzyjne pobranie  materiału do badań histopatologicznych. Zakres badań tego urządzenia jest więc bardzo szeroki. 

Zobacz także: Poradnia Onkologiczna już przyjmuje

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane