czwartek, 03 grudnia 2015 13:47

Nowi Mecenasi Skarbów Słowa

 
Nowi Mecenasi Skarbów Słowa fot. Rafał Wichniewicz

Dzięki KKS Lech Poznań oraz Stowarzyszeniu Kibiców Lecha Poznań, już wkrótce uda się uratować kolejny zabytek średniowiecznego piśmiennictwa.

Przedstawiciele środowiska klubu oraz fanów drużyny, a także parafia pw. św. Trójcy w Windsor w Kanadzie, zostali nowymi Wielkimi Mecenasami projektu, prowadzonego w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. W czwartek 3 listopada, w murach Muzeum Archidiecezjalnego, odbyła się trzecia sesja Mecenatu Skarbów Słowa z udziałem zaproszonych gości.

Wszystkich przybyłych na spotkanie, powitał dyrektor Archiwum ks. Michał Sołomieniuk: - To jest dobra okazja do tego, by podziękować naszym darczyńcom, którzy wsparli nas w ciągu ostatniego półtora roku, dzięki czemu uda się uratować unikalne dokumenty, przechowywane w archiwum. Dodatkowo jest to też okazja do podzielenia się odkryciem, jakiego dokonano w tym roku w katedrze. Dzięki wsparciu finansowemu, przekazanemu od KKS Lech Poznańoraz Stowarzyszeniu Kibiców Lecha Poznań, specjaliści podejmą się konserwacji rękopisu z XI wieku - "Codex Pretiosus". Środki, otrzymane od parafii pw. św. Trójcy w Windsor, w której proboszczem jest ks. Zbigniew Sawicki, pomogły dokonać digitalizacji i komputeryzacji metrykaliów, przechowywanych w instytucji.

Podziękowania za wsparcie, wręczali osobiście ks. Michał Sołomieniuk wraz z abp Wojciechem Polakiem Prymasem Polski, który Mecenat Skarbów Słowa od samego początku obejmuje patronatem honorowym: - Jestem przekonany, że taki klub jak Lech Poznań, musi angazować się w wydarzenia także wychodzące poza boisko piłkarskie. Współtworzymy tożsamość Wielkopolski i zależy nam na tym, żeby dbać o historię i tradycję naszego regionu. Zależy nam na tym także, aby w przyszłości pamiętano o wielkopolskich tradycjach, dlatego się w tę akcję włączyliśmy - mówił Sebastian Starczewski, szef Komunikacji i Marketingu KKS Lech Poznań. - Nasze zaangażowanie w tę akcję jest zasługą gnieźnieńskiego oddziału FC Gniezno. Chcieliśmy się w to włączyć, gdyż jest to kawałek pięknej historii i jesteśmy dumni z tego, że możemy się do tego przyłączyć i być może innym pokazać ludziom, żeby się do tego przyłączyli - przekazał Radosław Majchrzak, prezes Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Ponadto w trakcie sesji, wyróżniono także Miłośników Skarbów Słowa, którymi zostali senator Robert Gaweł, ks. Hubert Nowak, Iwona Olesińska oraz wspólnie prof. Bogdan Maruszewski z Poznania i prof. Ryszard Hetnarski z USA. Także wpłaty od tych osób, wsparły digitalizację i komputeryzację, przeprowadzoną w Archiwum. - To, co jest w tej naszej skarbnicy gnieźnieńskiej, jest niesamowicie cenne głównie dla naszej kultury i tożsamości. Myślę, że Archiwum Archidiecezjalne powinno dalej pokazywać te skarby, które się w nim znajdują, zwłaszcza młodzieży. Jeszcze będąc w Starostwie przygotowaliśmy projekt dla ludzi młodych, aby mogli skorzystać z wykładów, które będą w przyszłym roku prowadzone - mówił Robert Gaweł. - Z wielką przyjemnością wizytowaliśmy rok temu archiwum wraz z prof. Ryszardem Hentarskim, oglądaliśmy przepiękne dzieła podkreślające i dokumentujące polską historię. W tej chwili zajmuję się, już od 20 lat w ramach poznańskiej Fundacji Bibliotek Naukowych komputeryzacją naszego naukowego środowiska, odnieśliśmy sukces i zjednoczyliśmy się w tej kwestii. Teraz to wyróżnienie traktuję jako wdzięczność za tą działalność przez wiele lat - mówił prof. Bogdan Maruszewski.

W trakcie sesji, odbyła się krótka prelekcja archiwistów Adama Kozaka i Jakuba Łukaszewskiego, którzy opowiedzieli o, jak to określono, "największym odkryciu archiwalnym nowego stulecia w Polsce". Mowa o znalezisku, jakiego dokonano w sierpniu i wrześniu 2015 roku. W ramach projektu "Inwentaryzacja Zasobów Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie", jego uczestnicy kilkukrotnie odwiedzali magazyn znajdujący się w świątyni na Wzgórzu Lecha: - W trakcie starannego przeglądania zasobów, pod stertami przed i powojennej prasy, odnaleziono sześć kartonów, wypełnionych po brzegi zabrudzonymi papierami oraz większej części fragmentami. Po wstępnym ich obejrzeniu, ku naszemu zaskoczeniu, nakazywało je datować na okres późnego średniowiecza. Stan ich zachowania był zły, mocno zabrudzony pyłem ceglanym i wapiennym - mówił Adam Kozak. Niewielką część odkrytych dokumentów, pochodzących z XV i XVI wieku, zaprezentowano w gablotach w trakcie sesji. Fragmentami kilkuset szczątkowych elementów, wypełniono szklany pojemnik, pokazując tym samym dzieło zniszczenia, jakiemu były te zapomniane dokumenty poddawane przez wieki. Szacuje się, że odnaleziono około od 1500 - 1700 sztuk dokumentów różnej wielkości.

W trakcie sesji zaprezentowano także nową publikację ks. Łukasza Kruckiego pt. "Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie (1953 - 1992)", a także opowiedziano Anna Jabłońskaja z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu, opowiedziała o pracach konserwatorskich, jakimi poddawane były "Dyplomy Gnieźnieńskie". Na końcu przybliżono także tematykę opraw ksiąg biskupa warmińskiego Szymona Rudnickiego, które znajdują się w zbiorach dawnej Biblioteki Katedralnej.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w projekcie i pomocy w ratowaniu archiwalnych dokumentów, zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami: Mecenat Skarbów Słowa

5 komentarzy

 • Link do komentarza Sportuś czwartek, 10 grudnia 2015 22:24 napisane przez Sportuś

  A może by tak jakiś gnieźnieński klub sportowy coś zafundował?

 • Link do komentarza kibol piątek, 04 grudnia 2015 16:47 napisane przez kibol

  Gratuluję kibicom i klubowi, dzięki Wam za takie zaangażowanie w tego typu sprawy!!!!!

 • Link do komentarza kwinto piątek, 04 grudnia 2015 08:32 napisane przez kwinto

  Nic, tylko dziękować mecenasom. To budujące, że są osoby chcące ratować zabytki, które będą służyły dzięki temu przez kolejne wieki!

 • Link do komentarza Marek czwartek, 03 grudnia 2015 21:46 napisane przez Marek

  A dlaczego nie było dyrektora muzeum diecezjalnego? Przecież taka wystawa, o której pisze "Włodek" mogłaby się odbyć w salach muzeum?

 • Link do komentarza Włodek czwartek, 03 grudnia 2015 15:36 napisane przez Włodek

  Nie wiedziałem, że Gniezno posiada takie skarby w starodrukach. Marzyloby się muzeum tych skarbów polskiej historii !

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane