środa, 09 grudnia 2015 08:24

Nowi dawcy z Krewkartami

 
Nowi dawcy z Krewkartami fot. Rafał Wichniewicz

70 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, działających na terenie powiatu gnieźnieńskiego, odebrało swoje Krewkarty - dokumenty poświadczające grupę krwi i jednocześnie udział w akcji krwiodawstwa.

We wtorek 8 grudnia odbyło się podsumowanie kolejnej edycji projektu Błękitna krew. Rozpoczął się on w marcu 2012 roku i w swoim założeniu ma zachęcać młodych ludzi, aby w dorosłość wchodzili mając w portfelu nie tylko dowód osobisty, ale także krewkartę. Poświadcza ona posiadaną przez nich grupę krwi. W Starostwie Powiatowym po raz kolejny dokonano uroczystego wręczenia tego dokumentu.

- Chcę podziękować wszystkim, którzy obią coś dla innych bezinteresownie. Nie wiedzą oni, komu ta krew zostanie przetoczona, dlatego jest to tym bardziej bezcenne. Tyle się mówi, że młodzież wcale taka nie jest, a jak widać jest zupełnie inaczej. Jest też coś, co jednak przy tym robią oni coś dla siebie, bo dzięki badaniom poprzedzającym oddanie krwi, sprawdzają jej grupę i otrzymują Krewkarty, które są ich identyfikatorami - mówiła starosta Beata Tarczyńska.

- Ta krew, którą oddajecie, ratuje życie ludziom. Jedna jednostka krwi ratuje trzech pacjentów, taka jest rzeczywistość. Z jednej jednostki krwi możemy wyprodukować w naszym centrum krwiodawstwa trzy preparaty, które mogą uratować trzy osoby w stanie zagrożenia życia. Dlatego dziękuję za to poświęcenie - mówił do zgromadzonych Roman Klupieć, zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-administracyjnych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

W 10 akcjach, zorganizowanych od września do listopada br. na terenie szkół ponadgimnazjalnych, udało się zebrać łącznie 150 litrów krwi. Z 450 chętnych, którzy się zgłosili do donacji, ostatecznie pobrano ją od 329 osób. Wśród nich było 70 osób, które zrobiły to po raz pierwszy i dlatego właśnie one otrzymały nowe Krewkarty.

Korzystając z okazji, poinformowano o wynikach konkursu graficznego, ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe kilka miesięcy wcześniej. Polegał on na zaprojektowaniu plakatu pt. "Honorowe Krwiodawstwo", a z kilkunastu nadesłanych prac, postanowiono wyróżnić Rafała Janasa z ZSP nr 2. Laureatem I miejsca został uczeń I LO Michał Łacina.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane