sobota, 12 grudnia 2015 18:04

Kolejni krwiodawcy wyróżnieni

 
Kolejni krwiodawcy wyróżnieni fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe, późne popołudnie odbyło się coroczne spotkanie członków i sympatyków Polskiego Czerwonego Krzyża. Medalami wyróżniono kolejnych dawców i instytucje wspierające krwiodawstwo.

Kilkudziesięciu krwiodawców oraz osób, które aktywnie działają w środowisku lekarskim lub wspierają ideę oddawania krwi, spotkało się w sali gnieźnieńskiego Medyka. Co roku, w ramach Dni Honorowego Krwiodawstwa, członkowie oddziału rejonowego PCK organizują wydarzenie, w trakcie którego dokonuje się podsumowania minionego roku działalności.

Spotkanie otworzył prezes rejonowego oddziału PCK Włodzimierz Pilarczyk oraz Krystyna Król, którzy przywitali wszystkich zgromadzonych. Następnie głos zabrał wiceprezes organizacji Jaromir Dziel, który tradycyjnie zakreślił historię honorowego krwiodawstwa, po czym dokonał podsumowania minionego roku na terenie powiatu gnieźnieńskiego: - Do 11 grudnia w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gnieźnie, krwiodawcy oddali 1600 litrów krwi. Pragnę jednak zauważyć, że kiedy odbywają się akcje w szkołach, dokąd przyjeżdżają przedstawiciele z Poznania, nie są liczone do tej statystyki, więc na pewno ta liczba krwi oddanej przez gnieźnian jest o wiele większa. Jaromir Dziel podkreślił także, że należy być wdzięczny instytucjom wspierającym ideę krwiodawstwa wśród młodych osób: - Przykładem jest akcja "Błękitna krew", której ideą jest chęć uzmysłowienia, by poznawano swoją grupę krwi, by ludzie posiadający grupę Rh- jest tylko 15% i że oni mogą być tylko dawcami dla siebie. Ten podział na krwiodawców nie jest równomierny i tej Rh- zawsze brakuje. Każdy młody człowiek z taką grupą powinien oddawać - mówił. Jak dodał, prawie połowa uczniów szkół ponadgimnazjalnych świadomie już uczestniczyła lub wciąż uczestniczy w akcjach krwiodawstwa.

W trakcie spotkania, odznaczono także osoby, które swoim działaniem zasłużyły na wyróżnienie medalami, przyznawanymi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. - Dar krwi jest w większości darem bezimiennym i dlatego nasze coroczne spotkania, to okazja do tego by wyrwać się z tej bezimienności i wyróżnić osoby, które oddały tej krwi szczególnie dużo - mówił Włodzimierz Pilarczyk.

Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie, w dowód uznania za propagowanie honorowego krwiodawstwa nadał Kryształowe Serca trzem gnieźnianom, a ponadto wyróżniono również Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I, II i III stopnia. Wręczono także podziękowania osobom i instytucjom, które włączają się we wsparcie honorowego krwiodawstwa, a także wyróżniono osoby angażujące się w prowadzenie szkolnych akcji krwiodawstwa. Sami dawcy otrzymali również podarki, przygotowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

4 komentarzy

 • Link do komentarza pacjent niedziela, 13 grudnia 2015 18:10 napisane przez pacjent

  Ad. "dawca" A ile krwi oddał pan"dawca"?

 • Link do komentarza A Rh- niedziela, 13 grudnia 2015 17:29 napisane przez A Rh-

  Dawca - to było spotkanie członków, należących do oddziałów i kół Polskiego Czerwonego Krzyża. Wystarczy się zapisać.

 • Link do komentarza dawca niedziela, 13 grudnia 2015 16:38 napisane przez dawca

  Szkoda, że nie wszyscy honorowi dawcy są informowani o takich spotkaniach

 • Link do komentarza Seba sobota, 12 grudnia 2015 20:17 napisane przez Seba

  Gratulacje dla odznaczonych,ale wśród nich dla naczelnego tego portalu, któremu nie miał kto zrobić zdjęcia:-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane