czwartek, 24 grudnia 2015 14:21

„W ten dzień każdy chce się czuć wyjątkowo”

 

Kilkudziesięciu bezdomnych, ubogich i potrzebujących, pojawiło się na tradycyjnej wigilii, zorganizowanej w jadłodajni Caritas.

Od wielu lat w budynku przy ul. Lecha, gdzie znajduje się stołówka, odbywają się tradycyjne wieczerze wigilijne, na które przybywają dziesiątki osób. Dla tych potrzebujących, którzy często z różnych przyczyn życiowych nie mogą obchodzić świąt Bożego Narodzenia tak jak wielu z nas, taka okazja to jedyna szansa by poczuć namiastkę rodzinnej atmosfery tych dni.

- Ten dzień jest dla nas wszystkich wyjątkowy, każdy czeka na ten wieczór, tę pierwszą gwiazdkę w gronie rodzinnym czy bliskich sobie osób, gdzie jest sympatia, czułość i delikatność. Dlatego my chcemy tym, których tego brakuje, zapewnić taką atmosferę, by mogli posłuchać Słowa Bożego, podzielić się opłatkiem, zjeść coś ciepłego i otrzymać jakiś podarek. Każdy chyba chce w ten dzień poczuć się wyjątkowo - mówił ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej kolędy „Gdy się Chrystus rodzi”, a następnie przyniesiono świecę, na której płonie Betlejemskie Światło Pokoju. Po tym ks. Maciej Lisiecki proboszcz parafii pw. św. Trójcy odczytał Ewangelię, po której słowo do zgromadzonych wygłosił ks. Krzysztof Stawski oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a'Paulo. Po wspólnym opłatku, przy którym uczestnicy składali sobie życzenia zdrowia, bezpieczeństwa i szczęścia, wszyscy zasiedli do wigilijnej wieczerzy.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 27 grudnia 2015 13:23 napisane przez Ja_Jestem

  @anakonda:
  Droga pani, hipokryzją jest w ogóle stawianie pustych naczyń, a jeszcze większą hipokryzją....... jest myślenie, aby jednak nikt......... nie zapukał do naszych drzwi. Natomiast, ja nigdy nie miałem takiej okazji, aby jednak móc przyjąć w tym dniu osobę samotną, czy też kilka osób samotnych. Co zaś tyczy się, uważnego słuchania audycji w radio Plus, przez panią..... to mogę już dzisiaj stwierdzić że jednak nie słuchała pani zbyt uważnie tej audycji. Ponieważ to co pani napisała, a to co było mówione na antenie, jest biegunowo odległe od prawdy. Tak więc na przyszłość, prosiłbym o uczciwą odpowiedź, oraz rzeczową dyskusję. Pozdrawiam...... i życzę miłej....... i pogodnej niedzieli.

 • Link do komentarza anakonda piątek, 25 grudnia 2015 00:11 napisane przez anakonda

  Do Ja_Jestem - proszę pana , ja tez jestem słuchaczką Radia PLUS i słyszałam kilkakrotnie o tej wigilijnej kolacji i nie zauwazyłam, by tam jadano jakieś nadzwyczajności. Przede wszystkim do stołu podaje się filety z morskich ryb ( to naprawdę danie bardzo powszednie), by, jak powiedziano nikt nie zadławił sie ością. Owszem, podaje się także inne ryby, ale te filety są daniem podstawowym. A poza tyn szanowny komentatorze, wigilia Bozego Narodzenia to dzień wyjątkowy. Mozna codziennie jesć suchy chleb i popijac wodą, ale w dzień wigilijny wszyscy mamy stoły zastawione bogato. Wystarczy spojrzeć na kolację wigilijną gnieźnieńskich ubogich. Tak też niczego nie brakuje, a wiem, ze gdy cokolwiek zostanie, to resztę otrzymują jeszcze do domu. Naprawdę, niepotrzebie Pan głosi takie niesprawiedliwe opinie. A teraz Pana zapytam, o ważną sprawę. pan postawił pięć pustych nakryć. W związku z tym jestem niezmiernie ciekawa, czy przyjąłby Pan pięciu nędzarzy z ulicy, gdyby do Pana zapukali? Jestem przekonana, że nie i w związku z tym uważam stawianie pustych nakryć za zwykłą hipokryzję. A z okazji świąt Bozego narodzenia , tej pamiatki, że Syn Boży stał się jednym z nas, zyczę Panu nadziei i mocy, aby żyć jak Dzieci Boze w każdych okolicznościach. Na forum także. Pozdrawiam mile Pana

 • Link do komentarza Izabella67 czwartek, 24 grudnia 2015 23:38 napisane przez Izabella67

  Witam może nie na temat ale proszę moze ktos się orientuję gdzie jutro ma dyżur jakiś sklep spożywczy. Tzn.25 grudnia

 • Link do komentarza Ja_Jestem czwartek, 24 grudnia 2015 15:55 napisane przez Ja_Jestem

  Dzisiaj miałem okazję usłyszeć w radio plus, co na wieczerzę Wigilijną będą mieli ojcowie Dominikanie, i od samego słuchania , człowiekowi ślinka się do ust toczyła. Smacznie, drogo, i bardzo bogato. Ponadto........... podano jeszcze menu, na następne dwa dni Świąt. To prawda........ że los tych ludzi nie oszczędził, ale jak widzę na zdjęciach wigilię tych ludzi, i to co usłyszałem co będą jeść nasi duchowni przedstawiciele, to mogę odnieść wrażenie, że ci którzy głoszą miłosierdzie, boże, robią coś co z całą pewnością nie przypomina tradycyjnej wieczerzy. Zaczynam powątpiewać w Polską tradycję Wigilii. Taj, tak, z całą pewnością....... wielu się zemną nie zgodzi, i będą mieli do tego prawo, dlatego dzisiaj, zamiast jednego naczynia dla osoby samotnej, postawiłem pięć. Wiecie dlaczego ? Bo nie głoszę dyrdymałów, i rozumiem człowieka. No to teraz się zacznie.

 • Link do komentarza kibolo czwartek, 24 grudnia 2015 15:53 napisane przez kibolo

  Wszystkim którzy zjawili się na tej tradycyjnej wigilii życzę poprawy sytuacji życiowej w przyszłości.I to nie tylko z okazji świąt.Spokoju w święta życzę też wszystkim komentatorom GNIEZNO24.COM.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane