niedziela, 17 stycznia 2016 16:45

Zbezczeszczono ludzkie szczątki?

 
Zbezczeszczono ludzkie szczątki? fot. Rafał Wichniewicz

W miniony weekend policjanci zostali poinformowani, jakoby na jednym z gnieźnieńskich cmentarzy miało dojść do zbezczeszczenia ludzkich szczątków. W sprawie zostanie wszczęte śledztwo.

Informacja o tym zdarzeniu pojawiła się w sobotę w Internecie. Według tych informacji, w trakcie pogrzebu mającego miejsce na cmentarzu św. Krzyża, jeden z mieszkańców zauważył iż zmarznięta i pokryta śniegiem ścieżka prowadząca między grobami, jest posypana piaskiem. Oprócz niego, na drodze miały także być rozrzucone kości różnej wielkości. Wśród nich zauważyć można było m.in. kawałki kręgosłupa oraz inne kościane odłamki, prawdopodobnie żeber. Łącznie miało leżeć nawet kilka sporej wielkości kawałków. Podejrzewając iż mogą to być ludzkie szczątki, pochodzące z rozkopanego grobu, sprawą zainteresowała się policja oraz jedna z ogólnopolskich stacji telewizyjnych.

W niedzielę popołudniu, na cmentarzu św. Krzyża pojawili się policjanci z Wydziału Kryminalnego gnieźnieńskiej Komendy. Na miejscu udało im się jednak zabezpieczyć jedynie trzy niewielkie fragmenty kości, które zostały znalezione we wskazanym miejscu. Nie wiadomo co się stało z pozostałymi odłamkami, które były rozrzucone na całej ścieżce, a które prawdopodobnie zostały przez kogoś pozbierane i odłożone w niewiadomym miejscu. Jak poinformowano nas, w sprawie zostanie wszczęte śledztwo, które ma wykazać nie tylko czy znalezione kości należały do człowieka, ale także czy zostały rozrzucone specjalnie czy przypadkowo w trakcie rozkopywania grobu przed pogrzebem. Jak jednak można stwierdzić, kości były takiej wielkości, że trudno byłby ich nie zauważyć.

W całej sprawie pojawia się pytanie, co się dzieje z kośćmi, które są wykopywane przy wykonywaniu nowego pochówku na miejscu starego grobu. W niektórych miastach Polski budowane są na cmentarzach tzw. ossuaria, czyli miejsca gdzie chowane są szczątki pochodzące z ekshumacji, a co do których nie zgłosiła się żadna rodzina. W Gnieźnie takiego obiektu nigdy nie było, dlatego najczęściej w przypadku kopania grobu w miejscu, w którym ktoś wcześniej spoczywał, zachowane kości są zakopywane przez grabarzy jeszcze głębiej.

11 komentarzy

 • Link do komentarza Zyga środa, 20 stycznia 2016 09:44 napisane przez Zyga

  Adrian nie do końca masz rację. Ludziom nie zależy na naprawdę uczciwych ludziach w branży pogrzebowej, czego dowodem są firmy oferujące usługi bez źadnego zaplecza i oszukujące klientów, czego dowodem są wykrywane co jakiś czas afery w całym kraju.

 • Link do komentarza adrian środa, 20 stycznia 2016 00:51 napisane przez adrian

  W tym społecznym oburzeniu nie chodzi już tylko o ostatnie zdarzenia i mętne tłumaczenia zarządcy cmentarza, których nie sposób już słuchać. Ludzie widzą bowiem wiele rzeczy i mają na szczęście swoje zdrowe uczucie zniesmaczenia, bo cmentarz to święte miejsce., a przyzwoitość tam pracujących musi być na wyjątkowo wysokim poziomie. Jeśli zaś tak nie jest, to rozwiązanie jest tylko jedno : ZMIANA i to jak najszybsza. Tutaj nie może być żadnych kompromisów. Niech się wreszcie tak stanie. Przyszedł na to czas !!!

 • Link do komentarza Wojciech poniedziałek, 18 stycznia 2016 09:51 napisane przez Wojciech

  Grabarzem, ale też właścicielem zakładu pogrzebowego może być człowiek z ulicy, nie musi znać żadnych przepisów, nie potrzebuje żadnego zaplecza sanitarnego, cwaniak, który w trudnych chwilach potrafi zakręcić się koło rodziny zmarłego. Takie przepisy, a raczej ich brak w Polsce!

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 17 stycznia 2016 23:28 napisane przez urzędas

  Nadzieja, ze po tej aferze i jeszcze wielu innych sprawkach pozostałych gnieźnieńskich grabarzy, tą profesją zaczną zajmować się przyzwoici ludzie. Potrzeba zdecydowanego i ekspresowego działania proboszczów.

 • Link do komentarza pracodawca niedziela, 17 stycznia 2016 22:33 napisane przez pracodawca

  Tak to jest jak się zatrudnia nieodpowiedzialne osoby do pracy i do tego się ich nie pilnuje!

 • Link do komentarza miastowy niedziela, 17 stycznia 2016 22:18 napisane przez miastowy

  Cała Polska o tym mówi. Chyba jednak nie o taką promocję Gniezna chodzi?

 • Link do komentarza psikus niedziela, 17 stycznia 2016 21:40 napisane przez psikus

  Sanepid w niedziele nie pracuje ... tzn na cmentarzu są tylko zapowiedziane kontrole podobnie US, inspekcja pracy .... więc cudów się nie spodziewajcie w Polsce tylko policja i prokurator / i tym podobne/ przychodzą nad ranem.....

 • Link do komentarza pogrążony w smutku niedziela, 17 stycznia 2016 19:08 napisane przez pogrążony w smutku

  Grabarze swojej fuchy nie puszczą, to jest eldorado, nawet księża nie wiedzą, ile oni na tym interesie zarabiają.

 • Link do komentarza aazaqq niedziela, 17 stycznia 2016 19:03 napisane przez aazaqq

  Ale jaka promocja Gniezna na całą Polskę, media krajowe już o tym trąbią. Jest się czym chwalić.

 • Link do komentarza zapytanie niedziela, 17 stycznia 2016 17:50 napisane przez zapytanie

  A gdzie jest gnieźnieński sanepid?

 • Link do komentarza Bogdan niedziela, 17 stycznia 2016 17:33 napisane przez Bogdan

  Może wreszcie gnieźnieńska kuria zainteresuje się na serio miejscowymi cmentarzami, bo to jest horror, co się słyszy. Wczoraj moi znajomi byli na pogrzebie na Witkowskiej, drogi cmentarne oblodzone, że nie szło dojśc do kaplicy, a w czasie mszy pogrzebowej grabarz cmentarza św. Wawrzyńca całą godzinę pracował jakimś głośno ryczącym świdrem czy młotem pneumatycznym tuż przy samej kaplicy, że to przeszkadzało w poźegnaniu zmarłej. Zero szacunku dla zmarłych i tych, co przyszli pożegnać i się modlić. Czy naprawdę grabarze są ważniejsi od księży?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane