niedziela, 20 marca 2016 14:50

Żegnaj Zimo, witaj Wiosno!

 
Żegnaj Zimo, witaj Wiosno! fot. Rafał Wichniewicz

Po raz drugi w historii gnieźnianie mieli okazję wziąć udział we wspólnym, tradycyjnym pożegnaniu zimy - spaleniu, a następnie utopieniu Marzanny. Tym samym rozpoczęła się długo oczekiwana pora roku.

Choć kalendarzowym dniem rozpoczęcia wiosny jest 21 marca, to jednak jej astronomiczny wyznacznik w tym roku przypadł na niedzielę 20 marca (dokładniej o 5:30 nad ranem). W kilka godzin później w Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczęły się warsztaty dla dzieci, w trakcie których przygotowały one Marzannę na jej "ostatnią drogę". Po dwugodzinnych zmaganiach z różnymi materiałami plastycznymi, ale także po zdobyciu przy tym wiedzy o tradycji witania wiosny, spod ośrodka wyruszył pochód w kierunku Skweru im. Miasta Speyer.

Po drodze, dość skromnemu pochodowi towarzyszył dźwięk bębenków i piszczałek oraz skandowanie "antyzimowych" treści. Dość nietypowy widok zwracał uwagę przechodniów oraz turystów, którzy akurat przyjechali tego dnia do Gniezna. Po dotarciu na miejsce zbiórki o całym zamyśle wydarzenia, a także historii tradycji palenia i topienia Marzanny, opowiedział przybyłym Paweł Bąkowski.  Warto tu od razu dodać, że to powitanie wiosny po raz drugi było organizowane dzięki inicjatywie Stowarzyszenia "Ośla Ławka".

Uczestnikom, którzy już liczniej zebrali się nad akwenem, wręczono także gałązki symbolizujące nowe latko. Po słowie wstępnym, przy ponownych dźwiękach werbli, trąbki i piszczałek wszyscy udali się na wyspę, gdzie dokonano oficjalnego podpalenia i utopienia Zimy w odmętach popularnej "Wenecji". Złożyło się dość niefortunnie, że (zapewne oburzona takim obrotem spraw) Marzanna chciała odpłynąć od brzegu, dlatego trzeba było wpław ratować ekosystem, a dzięki temu udało się ją wyciągnąć z powrotem na brzeg. Tym samym, tradycji stało się zadość, a pierwszych objawów wiosny powinniśmy wyczekiwać już w najbliższym czasie.

2 komentarzy

  • Link do komentarza rak niedziela, 20 marca 2016 18:35 napisane przez rak

    zima taka kolorowa, jakby wiosną już była:)

  • Link do komentarza wielkopolanka niedziela, 20 marca 2016 15:19 napisane przez wielkopolanka

    trochę to pogańskie ale i tak brawo za kultywowanie tego zwyczaju!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane