środa, 06 kwietnia 2016 10:34

Wciąż brakuje środków na odbudowę pomnika

 
Wizualizacja Pomnika Opatrzności Bożej Wizualizacja Pomnika Opatrzności Bożej projekt: MDS Architekci

Inicjatorzy odbudowy Pomnika Opatrzności Bożej wciąż czekają na darczyńców, którzy mogliby wesprzeć inicjatywę odbudowy monumentu, rozebranego w trakcie okupacji niemieckiej.

Mija półtora roku od momentu, kiedy to Towarzystwo Miłośników Gniezna przedstawiło inicjatywę oraz rok od zaprezentowania wizualizacji pomnika, który miałby zostać odbudowany w miejscu jego ostatniej lokalizacji - u zbiegu ul. Warszawskiej i Dworcowej, przy podjeździe na wiadukt im. ks. Jerzego Popiełuszki.

- Nie zarzuciliśmy tematu i działania w kierunku odbudowy są cały czas prowadzone, choć przyznaję, że nie jest łatwo. Myślę tu o zdobywaniu środków finansowych - mówi Jan Socha z Towarzystwa Miłośników Gniezna, przy którym działa Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Jak przyznał, aby móc pozyskać pieniądze z zewnątrz, wnioskodawca musi przedłożyć posiadane środki własne: - Mimo wpływania pewnych kwot, towarzystwo nie jest w stanie rozpocząć tego zadania, ponieważ dotychczas zebrane pieniądze są niewystarczające. Jak się okazuje, koszt przedsięwzięcia ma wynieść około 175 tysięcy złotych, a każdy wkład własny powinien mieć około 40-50%. Do tej pory udało się jednak zebrać... 4 tysiące złotych. Pomysłodawcy chcieliby, aby pomnik powstał do końca 2017 roku - zobacz projekt.

Pomnik Opatrzności Bożej w momencie jego zniszczenia przez okupantów niemieckich w 1940 roku, był najstarszym istniejącym pomnikiem w Gnieźnie. Ustawiony został w 1793 roku początkowo przy rozwidleniu drogi do Witkowa i Wrześni. W 1914 z uwagi na rozpoczynającą się budowę wiaduktu nad torami, pomnik rozebrano a później ustawiono u zbiegu ul. Warszawskiej i Dąbrówki, gdzie stał do II wojny światowej. Obecnie miejsce po nim jest zaniedbane i oszpecone licznymi reklamami, a dzięki przywróceniu monumentu, na pewno zyskałoby także na estetyce.

- Zrobiliśmy pewien krok naprzód w postaci przygotowania szeregu materiałów, które uważam iż powinny pomóc nam w zdobywaniu środków finansowych. Został opracowany plakat z odezwą do turystów odwiedzających nasze miasto w trzech językach - polskim, angielskim i niemieckim. Będzie on prezentowany tam, gdzie turyści odwiedzają różne atrakcje jak muzea czy biura turystyczne oraz przy różnych ciągach komunikacyjnych. Opracowaliśmy także widokówki w trzech językach z wizualizacją pomnika. Na wszystkich tych materiałach znajduje się numer konta - przekazał Jan Socha.

Darczyńcy, którzy przekażą 200 złotych na budowę, otrzyma „cegiełkę”. Darującym od 200 do 500 złotych, wręczy się podziękowanie imienne na piśmie. Ofiarodawcy przekazujący od 500 do 1000 złotych, otrzymają egzemplarz „Encyklopedii Gniezna i Ziemi Gnieźnieńskiej”, łącznie z podziękowaniem na piśmie. Ci, którzy przekażą powyżej 1000 złotych, będą mogli liczyć na upamiętnienie w formie tabliczki granitowej, umieszczonej przy murku otaczającym pomnik. Ofiarodawcami mogą być zarówno osoby indywidualne, jak i firmy czy instytucje. Ogólnie przewidziano miejsca dla 102 tablic o wymiarze 15x30 cm. Istnieje także możliwość przekazania 1% podatku dochodowego tytułem: Odbudowa Pomnika Opatrzności Bożej.

Zarówno 1%, jak i wszelkie ofiary na rzecz odbudowy monumentu, można dokonywać na numer konta PKO BP 33 1020 4115 0000 9602 0162 9369.

 

29 komentarzy

 • Link do komentarza szambelan czwartek, 14 kwietnia 2016 21:09 napisane przez szambelan

  Przeciwnikom pomników przeszkadza, że społeczeństwo chce za swoje odbudować pamiątkę zburzoną przez Niemców? Ci krzykacze to są na pewno ci sami, co onegdaj stawiali pomniki z sierpem i młotem i czerwoną gwiazdą albo potomkowie tych rodzin. Oni dzisiaj najgłośniej przeszkadzają patriotom i katolikom, nie podobają się im procesje, nabożeństwa, udział wojska w w uroczystościach religijnych etc. Mózgi mają tak wyjałowione, że żadne rekolekcje do nich nie trafiają. Szkoda z nimi w ogóle dyskutować.

 • Link do komentarza Ja_Jestem czwartek, 14 kwietnia 2016 16:18 napisane przez Ja_Jestem

  @:Krasnal:
  Głupota nie jest chorobą, głupotę albo się przejmuje od kogoś, albo samemu się nabywa. Jest mi ciebie "ŻAL"

 • Link do komentarza Krasnal wtorek, 12 kwietnia 2016 10:28 napisane przez Krasnal

  Ja_jestem, widać, że masz jakieś nazistowskie zapędy, skoro rozebrany pomnik przez Niemców twoim zdaniem musiał być niczym szczególnym. Tak jak pomnik Chrobrego, a także trzy pomniki Powstańców Wielkopolskich w Parku Kościuszki, na terenie koszar i na cmentarzu św. Piotra.

  Do tego dodajmy pomniki chociażby warszawskie. A jaki tam został? Ano Kopernika, bo dla Niemców był Niemcem, więc tylko mu tablicę z odpowiednim napisem doprawili. Więc jednak nie przeszkadzały - te odpowiednie?

  A i co do gnieźnieńskiego pomnika opatrzności - poczytaj najpierw w ogóle, z jakimi wydarzeniami się wiązało jego postawienie oraz co on wyznaczał w swojej pierwotnej lokalizacji.

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 12 kwietnia 2016 10:12 napisane przez Ja_Jestem

  ad:Miłośniczka:
  „Pomnik”, o którym raczyła pani wspomnieć, to nic innego, jak tylko coś, co zostało postawione, i nazwane pomnikiem opatrzności. Zresztą z tego, co jest mi wiadome, to uf pomnik został rozebrany w czasie drugiej wojny światowej. Widocznie nie był niczym szczególnym czemu miano by nadać sens pozostawienia jego, chociażby dla miejsca, w którym był postawiony, i nie wiedzieć czemu akurat wybrano to miejsce. Z tego, co wiadomo, miejsce niczym szczególnym się nie wyróżniało, a tym bardziej, nie miało historycznego znaczenia.

  Serdecznie pozdrawiam. Bogdan

  ***

 • Link do komentarza Miłośniczka wtorek, 12 kwietnia 2016 02:09 napisane przez Miłośniczka

  Nikogo swoim wpisem nie obrażam . Poddałam pod rozwagę pomysłodawcom pomnika inny sposób pozyskania pieniędzy . Okazując swoją troskę , zwracam uwage na to, co jest brzydkie i mało atrakcyjne. Myślę ,że przy okazji doczytają to rownież odpowiedzialni za wizerunek miasta. Wstydzę się , gdy muszę oprowadzać gości. Gdyby pseudopatriota lokalny czytał ze zrozumieniem - bez trudności dostrzegłby moje zainteresowanie projektem a nie krytykanctwo. Pytam więc - kto wówczas postawił ten pomnik i na jaką okazję i jak to się ma do historii miasta. Gdzie o tym poczytać? Może to jakaś inspirująca lokalna historia i niekoniecznie w szkole o niej należało mówić. Czasy nie były sprzyjające a historia zakłamana, Dlatego nie wstyd mi ,że jej nie znam, choć od urodzenia tutaj mieszkam . Żeby zdobyć fundatorów należy społeczność zachęcić i przekonać a nie obraźać. Zgoda buduje .... Moje pieniądze . Mogę dać ale nie muszę- prawda? Chcę widzieć zasadność . A o tę Polskę walczyli moi dziadowie a i ojciec do Modlina doszedł . Jeden po wojennych tułaczkach i emigracji wrócił do Gniezna i Prusaków stąd wypędzał a drugi spalony w Oświęcimiu. To dopiero było poświęcenie. Taka to była Polska . Patriotyzm w postaci pomnika to chyba nie to samo . Trzeba jeszcze trzeźwo patrzeć na rzeczywistość. Polska jest tu i teraz. Myśleć wolno każdemu , szkoda tylko,że wypowiedzi są poniżej poozimu jakiejkolwiek dyskusji. Pisać ,żeby pisać?

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 10 kwietnia 2016 09:14 napisane przez Ja_Jestem

  @:patriota lokalny:
  Ty także skończysz na tym śmietniku historii, ze swoim pseudo patriotyzmem. I nie nazywaj nikogo tchórzem, pisząc swoje paszkwile, w których domagasz się ujawnienia nazwiska autora wpisu, gdzie sam występujesz pod nic nieznaczącym loginem. Dopóki nie zrozumiesz, że każdy człowiek ma prawo do własnej wypowiedzi, nie zależnie, czy chodzi o jakiś tam pomni, czy też inną namiastkę historii, to zawsze w twojej mózgownicy będzie tylko jedna myśl — nienawiść tak jak u wielu piszących na tym blogu.

  Pozdrawiam i życzę miłego dnia oraz więcej świadomości. Bogdan.N

  ***

 • Link do komentarza patriota lokalny sobota, 09 kwietnia 2016 14:49 napisane przez patriota lokalny

  @ Miłośniczka i Ja_Jestem- Nad takimi Polakami to tylko zapłakać. Swoje frustracje wylewacie anonimowo na forum, bo wstydzicie się swoich pogardliwych opinii pod własnym nazwiskiem, tchórze jedne. Nikt od Was nie żąda ani jednego grosza, w Polsce, a także w Gnieźnie są ludzie dobrej woli i dzięki nim ta Polska nie zginie. A po Was nie pozostanie żaden ślad, co najwyżej śmietnik historii. Swoimi komentarzami już się nań wpisaliście.

 • Link do komentarza Ja_Jestem sobota, 09 kwietnia 2016 13:21 napisane przez Ja_Jestem

  Uważam, że jak powstała inicjatywa odbudowy pomnika jakiejś tam pamięci, czy też pomnika, który ma coś tam upamiętniać, to ci, co z takim założeniem wystąpili, powinni na własny koszt sobie go odbudować, a nie zawracać d**e tym, co ten pomni, absolutnie nie jest potrzebny, aby wnosić własny wkład. To tak na marginesie.

  Przeczytałem wszystkie wpisy dotyczące tegoż pomnika i muszę stwierdzić jedno, ci najbardziej „wierzący katolicy” zamiast zadeklarować swoje wsparcie dla swojej idei, i określić się, że są w stanie przekazać jakąś tam symboliczną kwotę na odbudowanie tego monumentu, to tylko potrafią ujadać na tych, co słusznie zauważyli, że są bardziej potrzebne inwestycje, niźli ten pomnik.

  Szanowny panie senior, nie wiem...... jakiej pan jest narodowości, ale wiem jedno, to co pan napisał, obraża wszystkich tych, co jednak są Polakami, a nie czują się nimi zapewne jak pan. Zdaję sobie sprawę, iż wiek jaki pan już ma...... może wywoływać w panu frustrację, i zapewne tak jest.
  Pozdrawiam i życzę miłego dnia panu, i wszystkim piszącym ww temacie.

 • Link do komentarza Miłośniczka czwartek, 07 kwietnia 2016 01:56 napisane przez Miłośniczka

  Towarzystwo mogłoby zadbać o wizerunek miasta . Jak ktoś kogoś kocha to o niego dba. Spójrzcie na odrapane domy, paskudne chodniki, cała ulica Kościuszki w części szkoły muzycznej to wizualna klęska i tak blisko UM, Takich miejsc jest wiele w Gnieźnie: Witkowska, Wrzesińska Nie zbierać pieniędzy lecz napisać dobry projekt i sięgnąć po pieniądze z Unii. Włodarze miasta maja słabość do poprawiania tego na co wydano juz pieniądze bez ładu i składu np. targowisko, fontanna, albo autobusy , które są beznadziejne, teraz chcą poprawiać park przy dworcu . Po co to i dla kogo ? Zadbać o place zabaw dla dzieci , zagospodarować jak drzewiej bywało jezioro Jelonek, na aktywny wypoczynek -ogólnie brać dobry przykład z Wrześni . Pomnik ... a kto go postawił ,na jaką okazję i jak to się ma do historii miasta, uzasadnienie jest słabe, wiele pomników Niemcy zburzyli i ich nie ma. Czyje to aspiracje? Poproszę o konkrety i więcej historii.

 • Link do komentarza wiking66 środa, 06 kwietnia 2016 19:43 napisane przez wiking66

  Zgłście się do rydzyka

 • Link do komentarza Mieszkanka środa, 06 kwietnia 2016 17:50 napisane przez Mieszkanka

  Tęczowy - dobrze napisane. Taka prawda.

 • Link do komentarza tęczowy środa, 06 kwietnia 2016 16:35 napisane przez tęczowy

  Gnieźnianie nie są głupi i nie dają kasy na kolejne wymysły katoprawicowców. Wszędzie tylko pomniki, tablice, obeliski itd. Od tego nie będzie żyło się lepiej.

 • Link do komentarza zorro środa, 06 kwietnia 2016 16:32 napisane przez zorro

  Niemcy zburzyli więc niech partycypują w kosztach odbudowy.

 • Link do komentarza Tomasz środa, 06 kwietnia 2016 16:19 napisane przez Tomasz

  Jasne, jak chcą, mają pieniądze i pozwolenie to niech sobie odbudują, aczkolwiek uroku temu miejscu to nie doda.
  Pamiętać o historii się powinno, należy ją także znać, ale co to zmienia w teraźniejszości, skoro ludzie muszą wyjeżdżać z kraju za chlebem? Na co w tym zdaje się cały ten patriotyzm?
  I niestety, po raz kolejny zatwardziali zwolennicy religijności i umiłowania ojczyzny pokazali całkowity brak poszanowania dla zdania drugiego człowieka.

 • Link do komentarza Mateusz środa, 06 kwietnia 2016 15:23 napisane przez Mateusz

  Nie każdy ma w nosie pamięć o przeszłości panie reniam. Nie każdy jest takim obojętnym i są ludzie i jest ich wiele, którzy kochają Polskę i dziwią się takim, jak Pan, którzy tego nie potrafią.

 • Link do komentarza prawyisprawiedliwy środa, 06 kwietnia 2016 15:20 napisane przez prawyisprawiedliwy

  kwejk: "pupilom z poprzedniego rządu w Polsce"

 • Link do komentarza Bogdan środa, 06 kwietnia 2016 15:08 napisane przez Bogdan

  Tylko lewactwo krytykuje ideę odbudowy tego pomnika. Jak możną krytykować odbudowę monumentu, który postawili nasi praojcowie jako wotum wdzięczności za ocalenie Polski na mapie Europy? Czy wy potraficie w ogóle myśleć? Z jakich pochodzicie rodzin? Rodzice nie uczyli Was miłości do Ojczyzny? kościół na pewno nie, bo omijacie go z daleka. A Wasi nauczyciele, nie przekazali wam prawdziwych faktów historycznych? Żenujące, że wśród was jest także nauczyciel jednak pocieszającym jest fakt, że już jest na emeryturze i nie szkodzi uczniom!

 • Link do komentarza Wojciech środa, 06 kwietnia 2016 14:47 napisane przez Wojciech

  As. reniam, mnie tez obchodzą brudne chodniki, ale co ma do tego obywatelski komitet odbudowy pomnika tego nie potrafię zrozumieć. Może mi to wytłumaczysz? Pomnik chce odbudować grupka zapaleńców, a czystość miasta to chyba sprawa prezydenta i jego ekipy, tak myślę, ale skoro Ty uważasz, ze jest inaczej, to może przedstawisz swoja rewelacyjna koncepcję poprawy czystości miasta.

 • Link do komentarza kwejk środa, 06 kwietnia 2016 14:35 napisane przez kwejk

  prawyisprawiedliwy, a czy ja napisałem o którym rządzie mowa? Kłania się czytanie ze zrozumieniem, ale może lepiej wróć na swój plac zabaw:)

 • Link do komentarza Reniam środa, 06 kwietnia 2016 14:14 napisane przez Reniam

  A mnie najbardziej obchodzą chodniki w mieście i porządek. Gniezno jest brudne i chyba każdy ma to w nosie.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane