sobota, 09 kwietnia 2016 14:01

Upamiętnili ofiary sprzed 6 lat

 
Upamiętnili ofiary sprzed 6 lat fot. Rafał Wichniewicz

W sobotni ranek grupa gnieźnian spotkała się w kościele pw. św. Trójcy, by wspólnie uczestniczyć w modlitwie za tragicznie zmarłych w katastrofie prezydenckiego samolotu w 2010 roku.

W przededniu kolejnej rocznicy wydarzeń sprzed 6 lat, w kościele farnym odprawiona została msza święta w intencji ofiar, które zginęły pod Smoleńskiem. Nabożeństwo sprawowane było przez proboszcza parafii ks. Macieja Lisieckiego oraz ks. Michała Sołomieniuka. 

W homilii do zgromadzonych wiernych, ks. Maciej Lisiecki nawiązał do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku: - W tym czasie paschalnym modlimy się w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Chcemy dać świadectwo tego, że nasza wdzięczna pamięć, nieustająca modlitwa towarzyszą tym, którzy odeszli. Wspominanie tej tragedii, ma również inny wymiar. Takie przełomowe wydarzenia stanowią wielkie wołanie do narodu, gdy przytrafi się coś tak tragicznego, gdy nie można tego określić jako przypadek czy zbieg okoliczności. Ta katastrofa to znak dla wszystkich Polaków, wezwanie do troski o wspólny dom. Wiele wydarzeń od tamtych kwietniowych dni, wiele obserwacji faktów, które ujrzały światło dzienne powinno nam uświadomić, że Polska to dobro cenne, ale kruche niczym drogocenny kryształ. Dlatego musimy się później o ten skarb troszczyć, musimy być oddanymi i odpowiedzialnymi obywatelami we wszystkich życiowych drogach, jakie stawia nam Opatrzność Boża. 

Po nabożeństwie zgromadzeni udali się pod tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską, która została odsłonięta przy kościele w 2015 roku. Tam do zgromadzonych słowo wygłosił także poseł Krzysztof Ostrowski, który tego pamiętnego dnia był razem z młodzieżą powiatu gnieźnieńskiego na wycieczce do Katynia: - Kiedy dotarła do nas ta wiadomość, nie tylko wstrząsnęła ona nami i zmieniła program całego wyjazdu, ale także uświadomiła, że jesteśmy świadkami najważniejszego wydarzenia we współczesnej naszej historii. Przez kilka dni, kierując się naszą narodową wrażliwością, wszyscy byliśmy zjednoczeni w przeżywaniu żałoby. To nie była żałoba prywatna bliskich ofiar tragedii, ale żałoba narodowa. To w imieniu nas wszystkich te osoby jechały do Katynia. Poczucie wspólnoty trwało jednak bardzo krótko, bo w przestrzeni publicznej zaczęła pojawiać się pogarda dla tych, którzy chcieli oddawać hołd i szacunek zmarłym, a nawet dla ich rodzin (...) Dziś po sześciu latach jesteśmy okaleczeni, bo nie pozwolono nam publicznie i godnie przeżywać tej narodowej tragedii. Nie pozwolono mówić, że wszyscy jesteśmy z rodzinami ofiar. Nie pozwolono pytać, nie pozwolono dociekać co tam właściwie się wydarzyło i ciągle w tym jesteśmy podzieleni. My, którzy tu dzisiaj przyszliśmy pamiętamy i mamy wolę pracować nad odbudową naszej narodowej jedności. 

Po zakończeniu przemówienia, przybyłe na uroczystość delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą pamiątkową. W rocznicę wydarzeń z 2010 roku, spora część gnieźnian wyjedzie do Warszawy na tamtejsze uroczystości upamiętniające katastrofę. 

8 komentarzy

 • Link do komentarza Przemeysław poniedziałek, 11 kwietnia 2016 07:27 napisane przez Przemeysław

  Do seniora - Gnieźnianie jak i reszta narodu jest już zmęczona wałkowaniem w/w tematu w kółko Macieju... Są tacy, którzy żyją przyszłością.

 • Link do komentarza ze stolicy niedziela, 10 kwietnia 2016 15:22 napisane przez ze stolicy

  Gnieźnieńska uroczystość odbyła się 9 kwietnia,a więc w przeddzień rocznicy, ponieważ dzisiaj jesteśmy kilkudziesięcioosobową grupą na uroczystościach w Warszawie.

 • Link do komentarza Aniela niedziela, 10 kwietnia 2016 12:18 napisane przez Aniela

  Przeciez katastrofa byla 10 kwietnia a nie 9. Za rok zbiora sie 8 kwietnia i znow bedzie zdziwienie ze malo osob jest

 • Link do komentarza Anna niedziela, 10 kwietnia 2016 08:43 napisane przez Anna

  Gdzie Gaweł, gdzie Dolata, gdzie lokalni patrioci - ci z opaskami na ręku, tak chętnie krzyczący na oponentów. Gdzie radni miejscy i powiatowi ? Gdzie Tomaszewski, tak nachalnie wpychający się przed każdy obiektyw ? Wreszcie ,gdzie gnieźnianie ? Dziwne......

 • Link do komentarza senior sobota, 09 kwietnia 2016 20:24 napisane przez senior

  Starostwo reprezentowała pani dyrektor Maria Suplicka - członek zarządu powiatu. Smutne jest jednak to, że Polacy, a szczególnie gnieźnianie nie potrafią wykazać się patriotyzmem, przyjść na mszę św. i pomodlić się za tych, którzy sprawując najwyższe urzędy w kraju zginęli w tak dramatycznych okolicznościach. Jest przecież tradycją polskich rodzin katolickich, że w rocznicę zgonu swoich bliskich często zamawia się intencje mszalne, by wesprzeć ich modlitwami, a także ich wspomnieć, by czas tak szybko nie zatarł ich w naszej pamięci. Dlatego niezrozumiały jest fakt, że nie zmobilizują się i nie wybiorą się także ze swoimi dziećmi czy wnukami, by swoją obecnością pokazać, że wartości, którymi rzekomo się kierują są im naprawdę bliskie. Katolikiem się nie bywa tylko z deklaracji.

 • Link do komentarza Lechita sobota, 09 kwietnia 2016 17:49 napisane przez Lechita

  Pięknie, że mamy tablicę, upamiętniającą ofiary tej niewyjaśnionej do dziś tragedii. Kościół farny i ta tablica pamiątkowa stają się naturalnym miejscem rocznicowej modlitwy...
  PRAWDA WAS WYZWOLI!

 • Link do komentarza Stefan sobota, 09 kwietnia 2016 17:18 napisane przez Stefan

  Doczekaliśmy się odpowiedniego posła. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza antonio sobota, 09 kwietnia 2016 16:46 napisane przez antonio

  ale jaja! A gdzie ten PiS ze starostwa i słynny poseł Zbyszek. Żenada. Budzik przyszedł, a Tarczyńskiej i Dolaty oczywiście nie ma. Chyba za mocno przyspawali się do stołków

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane