środa, 13 kwietnia 2016 14:06

Pierwsze odwiedziny od tysiąca lat!

 
Pierwsze odwiedziny od tysiąca lat! fot. Rafał Wichniewicz

Krótko po południu do Grodu Lecha przyjechał wyjątkowy zabytek - jest to obecnie najstarsza księga związana z historią polskiej państwowości, jaka przebywa na terenie Polski!

Ekspozycja Muzeum Początków Państwa Polskiego została wzbogacona o wyjątkowy, średniowieczny pergaminowy Kodeks Matyldy. Dzieło zostało przywiezione z Niemiec, aby tym samym wzbogacić zbiory wystawy "Chrzest - św. Wojciech - Polska", która została uroczyście otwarta przez prezydenta Andrzeja Dudę w trakcie X Zjazdu Gnieźnieńskiego w marcu br.

O sprowadzenie do Polski Kodeksu Matyldy (znanym także jako Ordo Romanus), który jest dziełem wyjątkowej rangi, starano się od kilku miesięcy. Po wielu zabiegach oraz spełnieniu określonych procedur w środę 13 kwietnia do Gniezna przyjechali przedstawiciele Biblioteki Okręgowej i Uniwersyteckiej z Düsseldorfu. W specjalnym pojemniku przywieźli ze sobą wspomniany zabytek, który na wystawie będzie prezentowany przez najbliższy miesiąc.

- Kodeks Matyldy to księga liturgiczna zapisana w języku łacińskim, która ukazuje porządek liturgiczny. Sam zabytek pochodzi z XI wieku, a według informacji źródłowych tę księgę szwabska księżna Matylda przekazała w latach 20. XI wieku Mieszkowi II. Mimo to, nie wiadomo czy on dojechał kiedykolwiek do Polski, gdyż król miał go otrzymać przebywając w Niemczech. Z całą stanowczością możemy jednak powiedzieć, że od przeszło tysiąca lat ten zabytek jest pokazywany w gnieźnieńskim muzeum. Jest to rzecz niezwykle cenna i trzeba tu nadmienić, że jest to pierwszy znany zabytek piśmienniczy, związany bezpośrednio z dziejami państwa polskiego - przyznał dr Michał Bogacki, dyrektor MPPP. Przy odbiorze zabytku obecny był także dr Tomasz Janiak, kustosz wystawy.

Przez najbliższy miesiąc Kodeks Matyldy będzie najstarszym eksponatem literackim, który jest związany z historią naszego kraju, a które będzie przebywać w Polsce. Dzieło po zabezpieczeniu przez niemieckich muzealników, zostało umieszczone w gablocie w centralnej części wystawy. Tuż obok zabytku umieszczono odrysowaną, zaginioną kartę kodeksu, która przestawia wręczenie dzieła Mieszkowi II przez księżną Matyldę.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Zdziwiony środa, 13 kwietnia 2016 23:08 napisane przez Zdziwiony

    Brano ten kodeks do rąk i kartkowano bez rękawiczek???

  • Link do komentarza Karin środa, 13 kwietnia 2016 18:27 napisane przez Karin

    Ależ cacuszko... :-)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane