piątek, 15 kwietnia 2016 09:31

Bez pary przez Gniezno

 
Bez pary przez Gniezno fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowy wczesny ranek 15 kwietnia przez gnieźnieńską stację przejechał pociąg specjalny, transportujący eksponaty do jaworzyńskiego Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa.

Skład przyjechał do Gniezna późną nocą z Ełku, skąd zabrał ze sobą trzy pojazdy szynowe, które mają trafić do Jaworzyny Śląskiej. Cały transport ułatwiała kolejowa firma transportowa STK, która ciągnęła za sobą stary, zardzewiały parowóz, dźwig kolejowy oraz towarzyszące im wagony.

W składzie znajdowała się lokomotywa parowa Ol49 102 wraz z tendrem. Łącznie w latach 1951 - 1954 wyprodukowano w Chrzanowie 112 takich sztuk dla PKP, co oznacza iż przewożony parowóz o numerze seryjnym 102 był jednym z ostatnich w tej serii. Co ciekawe, jako pierwszą lokomotywą, która ciągnęła skład, był czeski elektrowóz 141 045, który wyprodukowany został w... 1959 roku. Jest więc on młodszy od wspomnianej lokomotywy parowej o zaledwie kilka lat. Drugim eksponatem, jaki znajdował się w transporcie, był dźwig kolejowy z 1964 roku.

Pociąg krótko po 7:00 rano wyruszył w dalszą trasę w kierunku Wrześni i pozostaje jedynie mieć nadzieję, że takie eksponaty będą kiedyś mogły trafić także na ekspozycję gnieźnieńskiej parowozowni...

2 komentarzy

  • Link do komentarza Gom piątek, 15 kwietnia 2016 10:33 napisane przez Gom

    Kasa jest to robią coś pożytecznego

  • Link do komentarza tt piątek, 15 kwietnia 2016 09:36 napisane przez tt

    to niebywałe że w tych innych miastach im się chce

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane