piątek, 06 maja 2016 15:56

"Ekolider uczy świadomości ekologicznej"

 
Ekolider 2016 Ekolider 2016 fot. Magdalena Wardęcka

Ekolider to konkurs, który na stałe wpisał się w kalendarz ekologicznych działań Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, gdyż jest organizowany już po raz szesnasty.

W gnieźnieńskim Nadleśnictwie zebrała się specjalna kapituła, która oceniała prace dzieci i młodzieży. W konkursie wzięło udział siedemnaście placówek oświatowych: przedszkola, szkoły  podstawowe, gimnazja. Ponad 3600 uczniów zaangażowało się w akcję i dzięki nim udało się zebrać 84 tony surowców wtórnych: – Konkurs podnosi świadomość ekologiczną dzieci i młodzieży. Pokazuje, że nawet takie pojedyncze działania ekologiczne jak oszczędzanie światła, wody, czy papieru jest bardzo ważne. Ekolider to konkurs, który składa się z wielu kategorii. Pierwsza to kronika aktywności ekologicznej, która pokazuje co placówka oświatowa przez cały rok szkolny robi, by żyć ekologicznie. Następnie zbiórka selektywna odpadów oraz pomysł na inicjatywę ekologiczną, tzw. Ekolans. Ostatnią kategoria jest pomoc zwierzętom, a więc zbiórka karmy, budowa budek lęgowych, karmników, czy nawet bud dla psów – mówiła Magdalena Musiałowicz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Na konkurs wpłynęło wiele prac, które kapituła oceniała. Zwycięskie placówki w uroczysty sposób nagrodzone zostaną w połowie czerwca. – Nauka ekologii jest podstawą funkcjonowania w społeczeństwie. To jest temat, którego edukacja spowoduje, że nie będziemy żyć we własnych śmieciach – mówił Marek Łużycki członek Polskiego Klubu Ekologicznego.

Ekolider zrzesza różne placówki oświatowe, pokazuje co jest w ekologii najważniejszej, a także uczy empatii. Konkurs przez lata poszerzył swoją formułę, która pomaga także pokazać piękno środowiska obok nas: – Przez cały rok staramy się, by dzieci i młodzież była aktywna ekologicznie przez cały rok. Organizujemy prezentacje, konkursy, ale i wycieczki i spotkania, żeby uczniowie byli blisko tego tematu – mówiła Grażyna Bernaciak z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Kapituła miała trudne zadanie przed sobą, bo to do niej należała ocena i analiza kilkunastu kronik, z których każda pod względem ekologicznego tematu była wyjątkowa.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane