niedziela, 08 maja 2016 13:59

„Banksterzy robią z naszymi pieniędzmi to, co chcą”

 
„Banksterzy robią z naszymi pieniędzmi to, co chcą” fot. Rafał Wichniewicz

Gniezno odwiedził Janusz Szewczak, parlamentarzysta, ekonomista i analityk gospodarczy, który postanowił podzielić się swoją wiedzą na temat sytuacji banków w kraju i na świecie.

Wydarzenie, które odbyło się w sali Centrum Kultury Scena To Dziwna, miało charakter przede wszystkim wykładowy, ale nie zabrakło także i pytań od strony publiczności. Zainteresowani tematem spotkania, dotyczącego banków oraz światowych finansów, mieli okazję posłuchać spostrzeżeń oraz opinii, jakie na ten temat ma Janusz Szewczak. Jest on także autorem wydanej niedawno książki "Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy", dotyczącej właśnie wspomnianej kwestii.

Jak na samym początku wyjaśnił autor publikacji, jej tytuł wywodzi się od połączenia dwóch słów - bank oraz gangster: - Ta książka jest krytyczna i mocna. Do tej pory w Polsce o bankach można było mówić dobrze albo bardzo dobrze, natomiast na świecie jest już inaczej. W Stanach Zjednoczonych tego typu pozycje krytyczne wobec systemu finansowego, światu bankowego, są rzeczą powszednią. U nas jest to szok i muszę powiedzieć, że Związek Banków Polskich zdążyli napisać już donos na mnie, że ich tak źle określiłem jako "banksterzy", stwierdzając iż powinienem być cicho i że w ogóle oni robią tyle dobrego i charytatywnego. Tak się stało, że otrzymałem to pismo i dowiedziałem się, że powinienem zamilknąć - mówił Janusz Szewczak i dodał, że dziwi go w ogóle, jak to możliwe iż związek nie zmienił swojej nazwy na bardziej prawidłową "Związek Banków w Polsce": - Przecież praktycznie już żaden bank nie jest polski.

- Ostatnie lata przynoszą dowody na to, że banki działają w zmowie. Mamy co chwila medialne doniesienia o tym, że wielkie banki, nawet te działające kilkaset lat prały pieniądze. O to oskarżony został m.in. Wielki Bank Brytyjski o pranie pieniędzy kolumbijskich karteli narkotykowych. Deutsche Bank został przyłapany na manipulowaniu kursami walut i cenami surowców. Szwajcarskie banki oskarżono o ukrywanie pieniędzy podatników ze Stanów Zjednoczonych idące w dziesiątki miliardów dolarów - podaje przykłady autor "Banksterów" i przyznaje, że pewną kwintesencją takiej działalności, zrozumiałą dla przeciętnego klienta jakiegokolwiek banku, może być film "Wilk z Wall Street" czy niedawno wyemitowany w kinach "Big Short": - To tylko pokazuje, gdzie my jesteśmy jako społeczeństwo, narody czy jako ludzkość. Wydaje mi się, że dzisiejszy wielki świat bankowy, co staram się udowodnić w książce, przypomina wielkie kasyno otwarte całą dobę. W tym kasynie paru "kolesi" po prostu gra w pokera oszustów znaczonymi kartami, pożyczonymi pieniędzmi i żetonami, zakłada się na potęgę. Dziś te wielkie zyski bankowe i operacje finansowe, nie pochodzą w bankach z naszych wieloletnich oszczędności czy pożyczek, tylko z wielkich spekulacji - przyznaje Janusz Szewczak.

Gość wieczoru zacytował także słowa jednego z wybitnych bankierów Jacoba Rothschilda: - "Nieważne kto sprawuje rządy i sprawuje władzę, ale ważne kto kreuje pieniądz i kredyt" i ten sam autor wspomnianych słów mówił także "Żeby złapać ptaszki, trzeba rozsypać cukier" i tego cukru banki rozsypały na świecie tyle, że nałapało się już ich od groma. Ta skala jest gigantyczna i po kryzysie z 2008 roku wydawało się, że cały ład gospodarczy może runąć, gdyż okazało się iż ta piramida zacznie się sypać. Wtedy przecież dawano już tzw. kredyty "na puls". Wystarczało żyć i już można było otrzymać pieniądze. Nadmuchano wielki balon spekulacji i w pewnym momencie zaczęło się to sypać, a wtedy wkroczyły amerykańskie władze, wiedzące o co w tym wszystkim chodzi i postanowiono poświęcić bank Lehman Brothers, a reszta dostała po worku pieniędzy, by załatać te dziury - mówił Janusz Szewczak. Stwierdził dalej, że "banksterzy" do dziś nie wyciągnęli wniosku z tych wydarzeń, a nawet dalej pogarszają sytuację, samemu zbijając majątek na tych spekulacjach, podczas gdy świat jest jeszcze bardziej zadłużony niż był przed wspomnianym kryzysem.

Jak przekazał analityk w trakcie spotkania, banki w swojej zmowie są jego zdaniem niezwykle solidarne. Mimo tworzenia pozornej konkurencyjności, działają przede wszystkim dla swojego interesu, kosztem nie tylko tych, którzy im powierzają pieniądze. Jego zdaniem zagrożeni są wszyscy, gdyż zadłużenia dotyczą różnych dziedzin życia i w przypadku wystąpienia kolejnych problemów, podobnych do tych z 2008 roku, sytuacja może być o wiele gorsza i dotknąć całe masy społeczeństwa.

Licznie przybyli na spotkanie mieszkańcy, mieli sporo pytań do obecnego w sali gościa. Dotyczyły one nieco bardziej krajowych spraw, a nie mogło także zabraknąć pytań o pożyczki we frankach szwajcarskich, które swojego czasu doprowadziły do zapaści finansowej wielu zadłużonych w tej walucie Polaków. Po spotkaniu, którego organizatorami był poseł Krzysztof Ostrowski oraz Klub Gazety Polskiej, autor "Banksterów" mógł jeszcze porozmawiać indywidualnie ze słuchaczami i podpisywał swoje książki.

7 komentarzy

 • Link do komentarza aaa poniedziałek, 09 maja 2016 23:41 napisane przez aaa

  Red. Stanisław Michalkiewicz o PiS - " Dzierżawcy monopolu na płomienny patriotyzm"

 • Link do komentarza Dominik poniedziałek, 09 maja 2016 20:54 napisane przez Dominik

  A Spachacz co tam robi na sali ? To teraz skręca w prawo, bo inna jest nacja przy sterze władzy? Racja, kariera zawsze idzie z wiatrem.

 • Link do komentarza toniczek85 poniedziałek, 09 maja 2016 15:06 napisane przez toniczek85

  Uwielbiam tę nomenklaturę. "Rozwalanie Polski", "znany specjalista od prawa i bankowości" (mistrzostwo!!!), "przeciwnicy Polski", "oblicze tych, którzy wiecują" (tzw. gorszy sort). No i oczywiście nie zabrakło pochwały dla prawdziwych Polaków, którzy niczym Rejtan nadstawiają się przeciwko bankom (PiS). Wzruszające i naprawdę martwiące.

  Oczywiście nie byłem i, co już kompletnie zaskoczy fanów GP, zgadzam się w wielu punktach z Waszym gościem. Problem w tym, że ja w SKOK nie mam zamiaru lokować i, że to taki sam specjalista jak, dajmy na to, Szczuka na debacie o aborcji u Michnika.

 • Link do komentarza antonio niedziela, 08 maja 2016 20:37 napisane przez antonio

  @meee: kogo masz na myśli szanowna "kozo" albo szanowny "baranie"?

 • Link do komentarza uczestnik niedziela, 08 maja 2016 19:15 napisane przez uczestnik

  Pierwsi dwaj komentatorzy ( a raczej jeden i ten sam) może i pisze prawdę, ale z niej wynika, że Kodziarze pojechali do stolicy rozwalać Polskę, a ludzie zatroskani o Polskę wolą posłuchać prawdy w interesującym wykładzie znanego specjalisty od prawa i bankowości. No cóż, wiedza przekazywana przez pana posła Szewczaka jest widocznie zbyt trudna dla przeciwników Polski. Dla nas przekaz był nie tylko ciekawy, ale otworzył oczy na prawdziwe oblicze tych, którzy wiecują w Warszawie. Sprawa trybunału jest jedynie zasłoną dymną, a w tym wszystkim chodzi przede wszystkim o WIELKIE PIENIĄDZE dla uprzywilejowanych grup politycznych, którym ta ogromna kasa umyka spod rąk. A głupi tłum ciemniaków ich wspiera zupełnie nie rozumiejąc o co chodzi.

 • Link do komentarza meee niedziela, 08 maja 2016 17:46 napisane przez meee

  A "bankier" z Torunia to co?

 • Link do komentarza aaa niedziela, 08 maja 2016 16:06 napisane przez aaa

  Dwie strony lustra :Rodziny opozycji obowiązkowo na manifestacji KOD-u we Warszawie, a rodziny PiS-owców na wykładzie nadwornego ekonomisty.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane