sobota, 14 maja 2016 11:17

Miłośnicy kolei mają „swoje” muzeum

 
Miłośnicy kolei mają „swoje” muzeum fot. Rafał Wichniewicz

Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei poinformowało, że dzięki negocjacjom z koleją, udało się im otrzymać możliwość stworzenia stałej ekspozycji w parowozowni.

Informację w tej sprawie przekazali działacze w trakcie krótkiej konferencji, która odbyła się w lokomotywowni przy ul. Składowej. Do tej pory bowiem, wycieczki oprowadzane po kompleksie kolejowym mogły oglądać w zasadzie jedynie obiekty z zewnątrz. Jedynie na Dni Pary udawało się uzyskać możliwość otwierania dla zwiedzających wnętrz kilku budynków. Teraz, po rozmowach z zarządcą obiektów, udało się uzyskać pozwolenie na udostępnienie największego z nich.

- Po długich negocjacjach z PKP S.A. udało się uzyskać takie warunki, które pozwalają nam na stałe wejść do budynków gnieźnieńskiej parowozowni, mamy tu na myśli przede wszystkim halę wachlarzową od strony wiaduktu, gdzie będziemy mogli tworzyć stałą ekspozycję. Jej zaczątkiem jest lokomotywa 409DA, która znalazła się już na tym terenie i docelowo znajdzie się w tej hali i będzie pierwszym eksponatem taborowym - mówił Krzysztof Modrzejewski, prezes stowarzyszenia, opowiadając także o lokomotywie, która kilka miesięcy temu została przekazana na rzecz organizacji od poznańskiej firmy Bridgestone: - Chcemy by to było muzeum społeczne, by pokazać, że skoro inni nie dali rady, samorządy nie podjęły się tego i nie mamy sygnału z Warszawy, to zrobimy to sami. Liczymy na wsparcie mieszkańców Gniezna i miłośników kolei - dodał.

Działacze stowarzyszenia przekazali też, że proszą wszystkich byłych pracowników gnieźnieńskiej kolei, a także pozostałych mieszkańców Gniezna o możliwe przekazywanie eksponatów czy pamiątek związanych z parowozownią i tutejszą stacją. Zachęcają także do włączenia się w działania na rzecz powstawania muzeum: - Mamy liczne grono wolontariuszy, ale cały czas borykamy się z brakiem rąk do pracy. Zapraszamy do wsparcia nas jako ochotnicy przy organizacji imprez czy prac w terenie, jak i osoby zainteresowane członkostwem w naszym stowarzyszeniu - przekazał Tadeusz Pawlicki, wiceprezes stowarzyszenia.

15 komentarzy

 • Link do komentarza podatnik poniedziałek, 16 maja 2016 09:26 napisane przez podatnik

  Ad. Wiki - no to może podasz mądralo, z jakich pieniędzy prezydent miasta i radni dostają co miesiąc kasę?

 • Link do komentarza ela poniedziałek, 16 maja 2016 07:10 napisane przez ela

  wiki -18% minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

 • Link do komentarza ela poniedziałek, 16 maja 2016 07:07 napisane przez ela

  jt - a czy zostało tam coś węgla z tych parowozów ?

 • Link do komentarza respondent poniedziałek, 16 maja 2016 00:04 napisane przez respondent

  ad. jajo - A ja słyszałem, że w sondzie gnieźnieński prezydent uzyskał 150 % poparcia! Podobno liczono dokładnie tak samo, jak uczestników na kodziarsko-platformianym spędzie w Warszawie.

 • Link do komentarza szeregowiec poniedziałek, 16 maja 2016 00:00 napisane przez szeregowiec

  Oczywiście, że prezydent, jak i wybrani radni żyją z naszych podatków, urząd nie dysponuje żadnymi innymi dochodami, jak tylko ściąganymi od społeczeństwa. tak to jest ułożone, zatem my mamy prawo wymagać i krytykować, jak się nam coś nie podoba. Społeczeństwo gnieźnieńskie jest bardzo mało wymagające. Nauczone karmieniem pierogami cieszy się na każdy inny ochłap rzucony na szalę.Niestety, zapowiadane zmiany nie następują,prezydent aktywnie nie włącza się w rozkwit miasta, a to właśnie jemu, gdyby czuł się prawdziwym gospodarzem powinno zależeć na zmianach powodujących, że do Gniezna zaczną zjeżdżać turyści nie tylko do katedry. To nie zapowiadane zmiany w parkach powinny być priorytetem. Zmiany powinny następować w centrum miasta, a jeden mały kramik na Rynku, jak samotny mały żagiel wywołuje tylko uśmiech u miejscowych ale niestety także wśród gości. A pan Modrzejewski jest przykładem, jak należy nie uginać się przed trudnościami i pokazuje władzy, że Gniezno miałoby coś do zaoferowania, ale jedna jaskółka nie czyni wiosny. Inne władze takiego człowieka ozłociłyby, no ale ten pan jest radnym opozycji, to może dlatego nie ma wsparcia władzy?

 • Link do komentarza qmaty niedziela, 15 maja 2016 23:39 napisane przez qmaty

  jajo to zobacz może ile ogłoszeń w tej gazecie wykupuje urząd miejski.

 • Link do komentarza jajo` niedziela, 15 maja 2016 18:12 napisane przez jajo`

  I znowu komentatorzy z wiadomej partii. Kukiz was wydał :) Atakujecie prezydenta, bo boli was, ze chlop sie sprawdza i ludzie go lubie. W tygodniu gnieznienskim byla sonda 75 % za Budaszem.

 • Link do komentarza wiki niedziela, 15 maja 2016 18:11 napisane przez wiki

  do tutejszy, jak slysze "z naszych pieniedzy", to az sie niedobrze robi. z jakich twoich? no pochwal sie...

 • Link do komentarza tutejszy niedziela, 15 maja 2016 13:43 napisane przez tutejszy

  Ad, GSMK -parlamentarzyści są od rozwiązywania spraw kraju, a o miasto w każdym calu powinien dbać jego prezydent. Po to został wybrany i za to otrzymuje niemałe pieniądze. Z naszych kieszeni rzecz jasna.

 • Link do komentarza EuropeanBassPlayer niedziela, 15 maja 2016 10:47 napisane przez EuropeanBassPlayer

  Gratuluję inicjatywy i wytrwania! Wiem, że nie było łatwo.
  Bardzo popieram Waszą działalność i trzymam kciuki!

 • Link do komentarza jt sobota, 14 maja 2016 20:11 napisane przez jt

  A może tak panie Budasz promocja miasta przez Muzeum w Parowozownii?

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 14 maja 2016 18:34 napisane przez mieszkaniec

  ad. karol - Modrzejewski na pewno nie zmarnuje. Co najwyżej prezydent miasta, który wykazuje dziwną nonszalancję w rozwoju miejscowości, którą zarządza.

 • Link do komentarza GSMK sobota, 14 maja 2016 17:09 napisane przez GSMK

  Mamy trzech parlamentarzystów z PISu, kumpli pana Krzysztofa, więc chyba tym razem się coś zmieni no nie?

 • Link do komentarza karol sobota, 14 maja 2016 16:11 napisane przez karol

  Wreszcie.
  Nie zmarnujcie tego...

 • Link do komentarza mjj sobota, 14 maja 2016 14:03 napisane przez mjj

  Gratulacje dla nieugiętego pana Krzysztofa Modrzejewskiego. Wielka szkoda, że kolejne władze miasta nie wykazują większego zainteresowania i nie potrafìą stanąć na wysokości zadania i tak na serio zaangażować się w ten niezwykle ważny dla Gniezna projekt.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane